Skocz do zawartości

kiepski murarz


Gość

Recommended Posts

Na budowie mojego domu spotkała mnie klęska który dotyka wielu inwestorów, czyli kiepski murarz. Wziął on wymiary z projektu nie uwzględniając grubości ocieplenia w związku z czym mam budynek szerszy o 20 cm.
Dodatkowo długości jętek w projekcie nie odpowiadały temu co faktycznie wyszło po wykończeniu, należało je sztukować, być może przez te 20 cm szerszego budynku. Ciekaw jestem, czy będę miał problemy przy odbiorze budynku?

I jeszcze jedno, murarz zastosował za małą ilość „wiązań” ścian działowych ze ścianami konstrukcyjnymi – to było na parterze- a do piętra zatrudniłem innego murarza.
Link do komentarza
Powiększenie wymiarów budynku o warstwę ocieplenia i tynku nie będzie problemem, gdyż wymagania formalne nie obejmują grubości warstw wykończeniowych ścian zewnętrznych. Sztukowanie jetek nie jest dobrym rozwiazaniem - niewielką korektę ich długosci można było uzyskać przez zamocowanie ich trochę wyżej. Liczba przewiązań ścian nośnych z działowymi niej jest ścisle określona i zależy przede wszystkim od grubosci sciany działowej. Przy grubości np. 12 cm wystarczą 3 przewiazania na wysokości kondygnacji.
Link do komentarza
Co do możliwości mocowania jętek trochę wyżej nie był bym pewny właściwości takiego rozwiązania.
Przesunięcie jętki do góry spowoduje wydłużenie się przęsła pomiędzy jętką a murłatą co spowoduje jego większe ugięcie, a w przypadku gdy dach jest policzony na styk nawet możliwoś przekroczenia wartości dopuszczalnych ugięcia , a nawet nośności.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
Wysłany: 2006-01-18, 11:10 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

A gdzie był nadzór (kierownik, inspektor, inwestor) w trakcie budowy?


no wlasnie u nas ciagle pokutuje ze na budowie jest tylko pieczątka a nie kierownik ktory czasami wogole nie widzi budowy

moja rada nie oszczedzac na kosztach kierowania i nadzoru
mozna tak skonstruowac umowe ze za taki blad odpowiada kierownik
wszelkie konsekfencje obciazaja wlasnie jego jak niedopilnuje
poza tym dobry kierownik zarobi na siebie przez unikniecie błędów, przez nie pozwolenie na oszukiwanie przez wykonawców na materialach...itp..

murarz to prosty czlowiek a ostatnimi czasy wogole nie majacy nic wspolnego z budownictwem z racji na brak pracy wszyscy sa budowlancami

WNIOSEK -->>NA BUDOWIE POWINIEN BYĆ KIEROWNIK A NIE JEGO PIECZATKA<<--
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Spokojnie, nowy czy stary, wszystko jest w porządku. Forum jest od pytań właśnie.       I już wiemy, że można.      Dobrze kombinujesz. Chociaż jeśli w przewodach nie ma gruzu to ja bym to lekkie wydmuchał.        
    • Jest to dom jednorodzinny. (Jestem nowy na na tym forum i za błędy w odpowiedziach przepraszam)
    • 1. Kodeks cywilny (KC) stanowi: Art. 154 KC: Określa, że ogrodzenia między sąsiednimi nieruchomościami powinny być stawiane na granicy, a koszty budowy i utrzymania ponoszą właściciele sąsiednich działek po połowie, chyba że strony ustalą inaczej. A jeśli sąsiadowi coś nie pasuje, to wystarcza cofnąć się na swoją stronę 10 cm żeby stawiać to co się chce. Do wysokości 2,2 metra. Art. 144 KC: Zakazuje działań, które nadmiernie ingerują w korzystanie z sąsiedniej nieruchomości (np. zbyt wysokie ogrodzenie zasłaniające światło). Właśnie te 2,2 metra   2. Prawo budowlane (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.) stanowi: Zgłoszenie lub pozwolenie: Ogrodzenia o wysokości powyżej 2,2 m wymagają zgłoszenia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej (starostwo powiatowe lub urząd miasta). W niektórych przypadkach, np. przy ogrodzeniach od strony dróg publicznych, może być wymagane pozwolenie na budowę. Art. 29 ust. 1 pkt 23: Ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymagają zgłoszenia, chyba że znajdują się w szczególnych lokalizacjach (np. przy zabytkach lub drogach publicznych). Art. 30: Zgłoszenie musi zawierać informacje o rodzaju, zakresie i sposobie wykonania prac oraz terminie rozpoczęcia budowy.   3. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP): MPZP może określać szczegółowe wymagania dotyczące ogrodzeń, np. ich wysokości, materiału, kolorystyki czy prześwitu (np. zakaz pełnych ogrodzeń w określonych strefach). Jeśli działka nie jest objęta MPZP, stosuje się ogólne przepisy prawa budowlanego.   4. Warunki techniczne (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie):  § 41: Ogrodzenia nie mogą stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt (np. ostre elementy na górze ogrodzenia są dopuszczalne tylko powyżej 1,8 m wysokości). § 43: Bramy i furtki muszą otwierać się do wewnątrz działki, jeśli znajdują się przy drodze publicznej.   Okna sąsiada nie mają żadnego znaczenia. Oczywiście, jesli ogrodzenie bedzie miało poniżej 220 cm.
    • Komentarz dodany przez Jacek80: Eko House - OSZUŚCI !!! Publikują fałszywe "rankingi", sprzedają kiepsko działające oczyszczalnie, kupują pozytywne komentarze i straszą prawnikami za pisanie niewygodnej prawdy na temat ich produktów oraz metod działania. Uważajcie na tych oszustów i manipulatorów!
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...