Skocz do zawartości

Wylewka betonowa a ogrzewanie podłogowe.


woytekm

Recommended Posts

Poniżej cytujemy fragment artykułu pt. Ciepło od podłogi z Budujemy Dom 10/04
dostępny w formacie pdf na stronie https://budujemydom.pl/bd/artykuly/49/


"Podłoże, na którym ułożone będzie ogrzewanie musi być równe, czyste i suche. Ewentualne nierówności, np. resztki zapraw należy usunąć. W pomieszczeniu powinny także być ułożone pozostałe instalacje sanitarne i elektryczne. Zaleca się, aby zakończone były wewnętrzne prace tynkarskie i sztukatorskie.

Izolacja cieplna. Bezpośrednio na stropie układa się izolację cieplną. Jej grubość i rodzaj dobiera projektant na podstawie wymagań cieplnych budynku oraz przewidywanych obciążeń. Izolacja cieplna musi spełniać warunek, aby ilość ciepła przepływającego w dół (w strop lub podłogę na gruncie) była dziesięciokrotnie mniejsza od ilości ciepła przekazywanego podłodze w ogrzewanym pomieszczeniu. W domach jednorodzinnych jako izolację termiczną stosuje się styropian – odpowiedniej grubości lub złożony z kilku warstw. Oprócz płyt styropianowych stosuje się również płyty z poliuretanu, wełnę mineralną, keramzyt. Grubość warstwy na stropie międzypiętrowym wynosi zwykle około 5 cm. Dla stropów nad piwnicami, nieogrzewanymi pomieszczeniami, nad powietrzem zewnętrznym oraz dla stropów na gruncie – izolacja musi być odpowiednio grubsza – wynosi około 8-9 cm.

Izolacja przeciwwilgociowa. Na izolacji cieplnej należy ułożyć folię polietylenow ą (to izolacja przeciwwilgociowa). Ma ona zabezpieczać strop przed przedostawaniem się wilgoci z jastrychu, którym pokrywa się rury. Ma ona grubość około 0,2 mm i dostarczana jest w rolkach o szerokości 110 cm. Arkusze foli trzeba układać tak, aby zachodziły na siebie na około 10 cm. Stosowane są też płyty styropianowe pokryte fabrycznie folią polietylenową lub cienką warstwą aluminium z naniesioną podziałką – zwykle co 10 cm. Ułatwia to układanie rur w odpowiednich odstępach. Są to tak zwane izolacje systemowe."
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...