Skocz do zawartości

Wzory umów z wykonawcami na roboty


Recommended Posts

Zamierzamy rozpocząć niedługo budowę domku systemem gospodarczym.
Mamy wstępnie umówioną ekipę. Chciałbym spisać z nimi umowę na roboty,
które mają wykonać. Jak powinna taka umowa wyglądać, co w niej zapisać,
jak płacić za roboty, jakie terminy można zapisać na kolejne etapy, jak
zagwarantować możliwość zerwania umowy w razie problemów z jakością
i terminami itp, itd ...
Najchętniej proszę o przykłady konkretnych umów, które podpisaliście
z wykonawcami i sprawdziły się (lub nie - dlaczego?).
Link do komentarza
Witam
To jest temat rzeka, Moja pierwsza umowa to niewypał, ale druga już była myślę że dobra. Najważniejsze, że jako Inwestor musisz mieć bat na wykonawców, ale dobra umowa ma zawsze dwie strony medalu, ty masz podstawę do wymagania jakości, a wykonawca ma bezpieczeństwo względem twoich zachcianek.
Dobra umowa powinna zawierać
- czyności jakie ma wykonać wykonawca (wszystkie, łącznie ze sprzątaniem)
- wynagrodzenie (płatna po robocie)
- jak robota jet odbierana
- harmonogram prac łącznie z odbiorami częściowymi (brak odbioru częściowego łączy się z karą, niedotrzymanie terminu również)
- kary umowne (z opisem za co, kary za niedbałość powinny być wysokie, aby na początku zachęcić wykonawcę do staranności)
- jeżeli wykonawca kupuje materiały to wykaz materiałów jakie ma kupować.
- gwarancje
itd. itd.
pozdrawiam
Link do komentarza
Uwaga na wszelkiego rodzaju zaliczki.

Spotkałem się na budowie z takim systemem

inwestor płacił za materiały i 50% za robotę po odbiorze każdego etapu - drugie 50% na koniec inwestycji.
Myślę, że to dobre zabezpieczenie dla inwestora, a i wykonawca nie powinien narzekać.

jak wyżej - koniecznie kontrolować wykonane prace - szczególnie zbrojenie przed zalaniem i izolacje - potem tego się nie sprawdzi.
Link do komentarza

Umowa o roboty budowlane może być mniej lub bardziej precyzyjna i zależy to od ustaleń miedzy stronami . Przede wszystkim powinna zawierać w miarę precyzyjny zakres robót, ich wartość oraz termin zakończenia i wypłaty należności. Przy budowie domu najczęściej dołącza się również harmonogram robót, z ich wyceną i terminem zakończenia.
Przykładowo prace rozbija się na etapy - roboty ziemne, fundamenty, ściany parteru, strop, poddasze, konstrukcja dachowa, pokrycie ustalając ich ceny i terminy realizacji. Zapłata odbywa się po odbiorze poszczególnych etapów przez kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego.

W artykule Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane z generalnym wykonawcą? znajdą Państwo przykład najprostszej umowy o roboty budowlane

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Jestem wykonawcą i wiem, że nawet najlepsza umowa nie zagwarantuje ani inwestorowi, ani wykonawcy pełnego bezpieczeństwa. Inwestorom radzę, żeby przed wyborem wykonawcy zrobili rozeznanie, zasięgnęli informacji, zobaczyli wcześniej wykonane prace. Nie kierowali się ceną - najczęściej tani wykonawca kosztuje kilkakrotnie więcej od tego trochę droższego. I co z tegoże po kilku latach procesów sądowych uzyskamy wyrok nakazujący wypłatę odszkodowania. Najczęściej nie ma z czego dokonać egzekucji, a Wasz np. dach przecieka, ściany przemarzają lub są co najmniej krzywe, etc. A na porawki wydamy co najmniej tyle ile kosztowało wybudowanie domu.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzień dobry, Nasze zalecenia dotyczące montażu blachy trapezowej TP-26 SUPER: MONTAŻ - Konstukcja wsporcza z łat drewnianych 40×50 mm, 40×60 mm, 32×100 mm montowanych w maksymalnym rozstawie 350 mm mierzonym od tych samych krawędzi. - Należy sprawdzić i jeżeli to konieczne przeprowadzić jej niwelację zapewniającą kąty proste na połaci oraz jej równą płaszczyznę. - W części okapowej rekomendowane jest użycie pasa nadrynnowego zaciągowego jako elementu nośnego do montażu arkuszy. Arkusze należy przygotować, wykonując w ich części startowej tzw. zaciąg, element zaczepowy o pas. - Mocowanie arkuszy w górę fali w rozstawie wkrętów maksymalnie co 700 mm, za pomocą wkrętów samowiercących typu TORX 4,8 x 60 mm w kolorze pokrycia. Należy zwrócić uwagę na siłę dokręcenia wkrętów, powinna zapewnić odpowiednie przyleganie arkusza do podkonstrukcji bez wgniecenia górnej części fali. Należy odpowiednio wyregulować siłę dokręcenia wkrętów używając do tego np. sprzęgła wkrętarki. - Zaleca się wykonanie wlotowej szczeliny wentylacyjnej okapu o przekroju min. 200 cm2 /1mb oraz w celu jej zabezpieczenia przed owadami i gryzoniami wykonanie specjalnej obróbki z blachy perforowanej. - Zalecana wylotowa szczelina wentylacyjna powinna mieć przekrój czterokrotnie mniejszy od wlotowej, licząc na jedną stronę połaci ( 50 cm2 /1mb). Zapewnia ją pozostawienie 60 mm szczeliny pomiędzy arkuszami przeciwległych połaci w kalenicy oraz obustronny montaż listwy podkalenicowej, w której specjalnie zaprojektowania perforacja zapewnia optymalny przepływ powietrza, chroniąc kalenicę przed wdmuchiwaniem wody opadowej i śniegu. Listwa podkalenicowa do TP26 SUPER jest także elementem nośnym do montażu obróbki kalenicy np. PROSTA PLUS. CIĘCIE - Do cięcia blach należy używać nożyc elektrycznych z głowicą rotującą. Po zakończeniu montażu bezwzględnie oczyścić powierzchnię z opiłków, wkrętów itp. W przypadku uszkodzenia powierzchni należy jak najszybciej wykonać niezbędny (punktowy) retusz, przy zastosowaniu lakieru odpowiedniego z oryginalnym kolorem blach. - W przypadku użycia szlifierki kątowej do cięcia blach powlekanych lub innych materiałów będących w zasięgu powstającego na skutek cięcia strumienia gorących opiłków, następuje utrata gwarancji. Reklamacje nie będą uwzględniane. __________________________ Blacha trapezowa TP-26 SUPER https://pruszynski.com.pl/produkt/blachy-trapezowe/blacha-trapezowa-na-dach/tp26super-blacha-trapezowa-na-dach/
    • Przy kolejnych porządkach tak zrobię, ale mimo to i tak stoi już parę lat. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Komentarz dodany przez Henryk: Jedyny na rynku legalny zestaw do przeróbki szamba. Warunek - trzeba mieć szczelne szambo. Procedura tak jak przy oczyszczalni. Montaż - 1 dzień. W końcu nie śmierdzi, a oczyszczone ścieki wykorzystuje do nawadniania iglaków...
    • To konieczność. Też próbowałem tylko wsuwać, ale wtedy nawet jak się człowiek oprze przypadkowo ręką o taki regał, to się mogą wysunąć. I półki wtedy lecą. Chociaż zaginanie nie jest łatwe. Najlepiej najpierw pod języczek wsuwać ostrze noża i lekko go ugiąć tak, aby później móc złapać koniec małymi kleszczykami i zagiąć już co najmniej o kąt prosty, a najlepiej jeszcze bardziej. Wtedy całość się trzyma, można regał przesuwać, przenosić i nic się nie dzieje.
    • Cenna uwaga, bo ja tych blach nie pozaginałem. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...