Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Dragon

Wzory umów z wykonawcami na roboty

Recommended Posts

Zamierzamy rozpocząć niedługo budowę domku systemem gospodarczym.
Mamy wstępnie umówioną ekipę. Chciałbym spisać z nimi umowę na roboty,
które mają wykonać. Jak powinna taka umowa wyglądać, co w niej zapisać,
jak płacić za roboty, jakie terminy można zapisać na kolejne etapy, jak
zagwarantować możliwość zerwania umowy w razie problemów z jakością
i terminami itp, itd ...
Najchętniej proszę o przykłady konkretnych umów, które podpisaliście
z wykonawcami i sprawdziły się (lub nie - dlaczego?).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam
To jest temat rzeka, Moja pierwsza umowa to niewypał, ale druga już była myślę że dobra. Najważniejsze, że jako Inwestor musisz mieć bat na wykonawców, ale dobra umowa ma zawsze dwie strony medalu, ty masz podstawę do wymagania jakości, a wykonawca ma bezpieczeństwo względem twoich zachcianek.
Dobra umowa powinna zawierać
- czyności jakie ma wykonać wykonawca (wszystkie, łącznie ze sprzątaniem)
- wynagrodzenie (płatna po robocie)
- jak robota jet odbierana
- harmonogram prac łącznie z odbiorami częściowymi (brak odbioru częściowego łączy się z karą, niedotrzymanie terminu również)
- kary umowne (z opisem za co, kary za niedbałość powinny być wysokie, aby na początku zachęcić wykonawcę do staranności)
- jeżeli wykonawca kupuje materiały to wykaz materiałów jakie ma kupować.
- gwarancje
itd. itd.
pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uwaga na wszelkiego rodzaju zaliczki.

Spotkałem się na budowie z takim systemem

inwestor płacił za materiały i 50% za robotę po odbiorze każdego etapu - drugie 50% na koniec inwestycji.
Myślę, że to dobre zabezpieczenie dla inwestora, a i wykonawca nie powinien narzekać.

jak wyżej - koniecznie kontrolować wykonane prace - szczególnie zbrojenie przed zalaniem i izolacje - potem tego się nie sprawdzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Umowa o roboty budowlane może być mniej lub bardziej precyzyjna i zależy to od ustaleń miedzy stronami . Przede wszystkim powinna zawierać w miarę precyzyjny zakres robót, ich wartość oraz termin zakończenia i wypłaty należności. Przy budowie domu najczęściej dołącza się również harmonogram robót, z ich wyceną i terminem zakończenia.
Przykładowo prace rozbija się na etapy - roboty ziemne, fundamenty, ściany parteru, strop, poddasze, konstrukcja dachowa, pokrycie ustalając ich ceny i terminy realizacji. Zapłata odbywa się po odbiorze poszczególnych etapów przez kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego.

W artykule Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane z generalnym wykonawcą? znajdą Państwo przykład najprostszej umowy o roboty budowlane

 • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jestem wykonawcą i wiem, że nawet najlepsza umowa nie zagwarantuje ani inwestorowi, ani wykonawcy pełnego bezpieczeństwa. Inwestorom radzę, żeby przed wyborem wykonawcy zrobili rozeznanie, zasięgnęli informacji, zobaczyli wcześniej wykonane prace. Nie kierowali się ceną - najczęściej tani wykonawca kosztuje kilkakrotnie więcej od tego trochę droższego. I co z tegoże po kilku latach procesów sądowych uzyskamy wyrok nakazujący wypłatę odszkodowania. Najczęściej nie ma z czego dokonać egzekucji, a Wasz np. dach przecieka, ściany przemarzają lub są co najmniej krzywe, etc. A na porawki wydamy co najmniej tyle ile kosztowało wybudowanie domu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Jakaś ekipa do remontu mieszkania? https://zleca.pl/zlecenie/remont-mieszkania-krakow-1573477895
  • 1. "zbyt masywny" - wrażenie subiektywne. "Wrażenie zwalistości" dla kogoś innego będzie  "wrażeniem solidności, związania z podłożem, organiczności" . 2. Kolumny - kto powiedział że mają być wg jakiegoś wzorca. Architekt swoje wymyślił i tyle. Nie słyszałem o obowiązku - nawet estetycznym - trzymania się wzorca - poza konserwacją. 3. Garaż zaburza proporcje ? Najwyżej brama, bo z zewnątrznie widać, co tam jest - można się jedynie domyślić. A proporcja to rzecz subiektywna. Jednemu pasi, innemu nie. Nie do udowodnienia przy braku konkretnego stylu, a nawet wtedy rzadko. 4. Może chodziło o taki kontrast - kontrast jako środek artystyczny    Ja cię szanuję Elfir, jak wiesz - ale wszystkie twoje uwagi powinny się zaczynać: "Jak dla mnie", albo "mój smak mówi mi, że"... Bo to wszystko miesci się w granicach gustu i smaku osobistego, nie zadekretowanego niczym pewnym.  I dlatego nie mogą one być traktowane jako konkretny zarzut udokumentowany sprzecznością z prawem lub nawet ogólnie przyjetymi zasadami, tylko jako opis twego osobistego wrażenia. Co wcale nie osłabia wartości twej opinii - ale pozostaje tylko twą opinią. Zaokrąglę - opinią opartą o twój smak i gust  ja bym oczywiście brał go pod uwagę, ale pewnie nie mam identycznego
  • Zrób tak jak przewiduje projekt. Po pierwsze, zmieniając miejsce musisz zrobić nowy projekt, po drugie  masz krótsza drogę do rozprowadzenie wody gdy umieścisz licznik w kotłowni. Nie widzę sensownego uzasadnienia zmiany punktu wpuszczenia wody do domu.
  • Twoje ogródki są przeładowane różnej maści kruszywem i krzaki są zbytnio podsypywane korą ....jesteś architektem zieleni ...nie umiesz nic innego wymyślić?? Szkoły poszły na marne ...odstawiasz lipę ....ale to tylko moje zdanie... Więcej czepiać się Ciebie nie będę ...
  • Jeszcze Wam nie zbrzydło to krytykowanie??????!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ileż można klepać jedno i to samo?
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...