Skocz do zawartości

Wykonczeniowka wykancza ludzi


Sly B

Recommended Posts

Napisano
Powiedziano mi niedawno "Wykonczeniowka wykancza ludzi". Czy faktycznie wszystko co jest poza stanem surowym-zamknietym, jest az tak drogie?
Bo np:
Jezeli jest projekt domku cos okolo 400m2 - tak zgrabnie zrobiony (w polowie podpiwniczony, parter, pietro, w polowie wiekszy strych do zamieszkania). Powiedzmy, ze stan surowy, zamkniety kosztowalby z 400.000zl. Czy mozna mniej wiecej ocenic, czy wszystko inne, cala reszta to byloby drugie tyle, 1,5x tyle czy 2x tyle?

Byc moze sie myle, ale jezeli zbierze sie do kupy ilosc okien, drzwi, lazienek, kuchni, pokoi, tarasow i policzy sie koszt wyposazenia kazdego z pomieszczen, pomnozy sie to przez liczbe danego pomieszczenia, nastepnie wszystko zsumuje, to ten wynik plus suma wczesniejszego stanu surowego zamknietego i juz powinnismy miec przyblizona kwote calego domu, zgadza sie? Czy moze sa wydatki takie, jakich na pierwszy rzut oka nie widac, tak jak np. ja cos przeoczylem? Czy spokojnie mozna w ten sposob liczyc koszt calego domu?

Przepraszam, jezeli zamotalem, w razie czego wyjasnie inaczej icon_smile.gif.

Dzieki
Napisano
Sly:) Na wykończeniówce można popłynąc równo ale to nie znaczy że trzeba:) Bo kwestia CO chcesz w tym domu miec. Rozpiętośc cen jest gigantyczna. A z drugiej strony możesz miec naparwde ładne rzeczy za relatywnie przystępne ceny:)
Podałeś bardzo specyficzny przykład- ktoś kto buduje dom 400 m2 wiadomo że jest bogaty. Nikt średnio zarabiający nie wybuduje takiego pałacu icon_biggrin.gif ani nie zdecyduje się później go utrzymywac.
Ja wykańczalam dom w średnim standardzie tzn takim który ja uważam za średni:) Mam koleżankę której dizajner tak zaprojektowal dom że wydała na wykończenie pewnie z 150 tysiecy więcej niż ja..... albo lepiej...
u nas stosunek cen byl: stan surowy- 30% (beton kom +styropian, okna dobrej klasy pcv w kolorze, dachówka ceramiczna roben)
stan deweloperski też ok 30%
i wykończeniówka ok 30%
Podawalam już przyklady cen- dwie lazienki w plytkach w cenie 40-50 zl/m2 kosztowaly ok 15 tys ( calosc za dwie)- wanna, kabina, trzy w sumie umywalki (ladne, cersanit), kibelki z geberitami, bidet, szafki które mi sie podobaly dobrej jakosci baterie ale nie z nadrozszych (KFA) itp, wszystko ladne, takie jak chcialam, ale nic z najwyzszych pólek cenowych
Kuchnia 8 m zabudowy - 13 tys z drewna (mdf- 7500 byloby) plus ok 7000 na agd
podlogi- u nas deska barlinecka kupiona okazyjnie za ok 65-75 zl/m2 plus gres tez kupiony po nizszej cenie
malowanie naszego domu (materialy i robocizna) ok 10 tys
robozicna za lazienki, wszystkie podlogi w domu, plytki w kotlowni, garazu i na balkonach- 13 tys
kominek ok 7000
drzwi wewn- drewniane 1000 zl sztuka
schody dębowe wew- 8500
To są tylko przyklady orientacyjne. I możesz miec schody jakieś odjechane za np 30 tysiecy- widzialam takie- albo dobrej jakości schody z dobrego drewna za 8 tys- to wszystko kwestia wyboru. Możesz kupic drzwi w markecie za 300 zl takie najtansze, ale widzialam drzwi wewn za 1700 zl. Ja zdecydowalam sie u stolarza za 1000, czyli tak w środek. POwiem tak- wykoczenie malego domku w przyzwoitym standardzie mysle trzeba szacowac ok 100 tys, średniego ok 150 .
Napisano
Wykończenie w średnim standardzie ocenia się z grubsza 1000 zł. za 1 m2 powierzchni mieszkania
Napisano
użytkowej. Bo ja mam użytkowej 137 m2, jeśli dodam pokój nad garażem zrobiony ze strychu- to w sumie ok 170 m2, a jesli dodam garaz- robi sie 200 m2:) z tym że wykończenie garażu to grosze- pomalowanie ścian bez gładzi i płytki gres techniczny po 20 zl/m2 icon_smile.gif Ale jesli liczymy uzytkową to tak to jest orientacyjny rzad wielkości.
Napisano
Dziekuje Wam wszystkim za info.

Teraz mam troche przyblizona sytuacje.
Dom bedzie mial ponad 400m2 z tej prostej przyczyny, ze jest w gorach i beda w nim rowniez pokoje pod wynajem. Przyszly wlasciciel niekoniecznie jest az taki bogaty icon_smile.gif.

Kropeczka, my z zona rowniez myslelismy o podobnych cenach lazienek i kuchni. Co do dachu i takich innych to sie nie zastanawialismy, pewnie bedzie podobnie.
Ten domek skladajacy sie z czesci dla gosci oraz czesci naszej-mieszkalnej, odpowiednio rozdzielone, nie bedzie oczywiscie jakims palacem, nie bedzie bardzo drogo wyposazony, ale na bank bedzie czyms, bedzie mial klimat, jaki ludzie nie czesto maja przyjemnosc zasmakowac.
Podsumowujac, wyglada na to, ze cenowo nie bedzie tak tragicznie. Gdyby bylo tak jak u Ciebie Kropeczka, te 30% +30% + 30% lub tak jak kolega Stach powiedzial - 1000zl za m2, to bedzie wrecz miodzio icon_smile.gif.

Jeszcze raz serdeczne dzieki!
Napisano
tylko że.. mp tak szczerze musze Wam powiedzieć że staraliśmy się cały czas trzymać jakiejś dyscypliny. Wyskoki miałam ale nie było ich wiele (np wymarzona drewniana kuchnia czy rolety rzymskie..) Sporo płytek w moim domu jest w II gatunku- między innymi przepiękny gres z paradyza który podoba się wszystkim gościom:) (możecie być pewni, nie da się zauważyć że sa minimalnie niewymiarowe!) Cały dom to deska podłogowa też przywożona po bardzo korzystnych cenach z zaprzyjaźnionej hurtowni (mąż woził ją 80 km naszym kombiakiem na kilka razy ale opłacało się bardzo) tak samo listwy (2 razy taniej niż w sklepach!) Wszędzie się targowałam, szukałam taniej, a powiedzmy na pewną półke cenową już wogóle nie patrzyłam. Bo mając jeszcze coś tam na koncie jest bardzo łatwo wszystko przepuscićicon_smile.gif Mam kotłownię wyłożoną bardzo ładnymi płytkami (25 zl/m2) wybieranymi z odpadowych płytek na dziedzińcu hurtowni- oczywiście przecenionymi na maxa. Itp. I wtedy wykończy się dom ładnie i estetycznie za te 30%. Cieszę się że tak trzymałam się granic rozsądku bo dzięki temu starczyło mi np na piękne i wcale nie tanie meble Paged do salonu:)
Napisano
Cytat

tylko że.. mp tak szczerze musze Wam powiedzieć że staraliśmy się cały czas trzymać jakiejś dyscypliny. Wyskoki miałam ale nie było ich wiele (np wymarzona drewniana kuchnia czy rolety rzymskie..) Sporo płytek w moim domu jest w II gatunku- między innymi przepiękny gres z paradyza który podoba się wszystkim gościom:) (możecie być pewni, nie da się zauważyć że sa minimalnie niewymiarowe!) Cały dom to deska podłogowa też przywożona po bardzo korzystnych cenach z zaprzyjaźnionej hurtowni (mąż woził ją 80 km naszym kombiakiem na kilka razy ale opłacało się bardzo) tak samo listwy (2 razy taniej niż w sklepach!) Wszędzie się targowałam, szukałam taniej, a powiedzmy na pewną półke cenową już wogóle nie patrzyłam. Bo mając jeszcze coś tam na koncie jest bardzo łatwo wszystko przepuscić Mam kotłownię wyłożoną bardzo ładnymi płytkami (25 zl/m2) wybieranymi z odpadowych płytek na dziedzińcu hurtowni- oczywiście przecenionymi na maxa. Itp. I wtedy wykończy się dom ładnie i estetycznie za te 30%. Cieszę się że tak trzymałam się granic rozsądku bo dzięki temu starczyło mi np na piękne i wcale nie tanie meble Paged do salonu:)


Przyznam ci kropeczka_ns, że musisz mieć kupę samozaparcia i czasu, żeby tak to wszystko logistycznie rozegrać. Kiedyś i ja miałam podobne podejście. Jednak mąż odwiódł mnie od takiego myślenia. Czas który mielibyśmy przeznaczać na szukanie, dojeżdżanie i negocjacie przeznaczyliśmy na dodatkową pracę. Dzięki temu rozwijamy się zawodowo a co najważniejsze idąc do sklepu nie czujemy już takiej presji portfela icon_wink.gif Myśląc o banku zastanawiam się jak najwięcej z niego wyciągnąć a nie jak sponsorować go spłacaniem kredytu. Kwestia wyboru icon_wink.gif
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
Ostatni etap budowy może wykończyć ludzi nie tylko finansowo, ale także psychicznie. Nie ma nic gorszego , jak już dom stoi a jego wykończenie ciągnie się w nieskończoność....bo albo się trafi na nieuczciwych wykonawców, albo kolor farby nie taki, albo ktoś coś źle obliczy i nagle się farba czy klej skończy. A co się z tym wiąże tracimy nie tylko czas, pieniądze i nerwy;)
Napisano
Cytat

Ostatni etap budowy może wykończyć ludzi nie tylko finansowo, ale także psychicznie. Nie ma nic gorszego , jak już dom stoi a jego wykończenie ciągnie się w nieskończoność....bo albo się trafi na nieuczciwych wykonawców, albo kolor farby nie taki, albo ktoś coś źle obliczy i nagle się farba czy klej skończy. A co się z tym wiąże tracimy nie tylko czas, pieniądze i nerwy;)



Wychodzi na to, ze najlepiej na okres budowy domu, poprostu znalezc sobie prace za granica, oczywiscie majac zaufanych i dobrych wykonawcow icon_wink.gif. Przyjezdzac co pare tygodni, zobaczyc jak fajnie wszystko sie rozwija i spowrotem wiac za granice.
Napisano
a dla mnie ten okres byl najprzyjemniejszy. Super bylo urządzac dom po swojemu. Ja pracuje bardzo dużo, mam dwie prace plus dyżury- wcale nie poświęcalam dużo czasu, poprostu wcześniej sobie dużo rzeczy oglądałam w necie, wszystko prawie kupilismy w jednej za to baardzo zaprzyjaźnionej hurtowni- czas na ogladanie czegoś mialam tylko na wolnych dopoludniach podyzurowych, poporstu planowalam sobie domek wczesniej i wiedzialam dokladnie czego chce. I zbieralam dobry wywiad u znajomych:)
Mielismy dwie ekipy wykończeniowe- malarze poleceni przez przyjaciól (bardzo solidni, grzeczni i terminowi) - wystarczyl jeden wyjazd do hurtowni po farby, gładzie itp i dwaj panowie którzy zrobili wszystko inne. (lazienki, podlogi balkony itp)
Napisano
Mnie wykańczanie nie wykończyło. Jak pisze kropeczka, teraz sporym ułatwieniem jest możliwość załatwienia wszystkiego przez internet. My dodatkowo naszą wizję ustalaliśmy z projektantami i zleciliśmy im aranżację. N-design dużą część rzeczy wzięło na siebie, bo oprócz projektu, znalezienia podwykonawców i nadzoru, wynajdywali nam materiały po cenie, którą mniej więcej określaliśmy. Mają po prostu dużo zniżek, które dla nas nie były dostępne. Świetni profesjonaliści, nie forsowali niczego a niektóre ich pomysły są naprawdę błyskotliwe. Ja uwielbiam się angażować w wykańczanie i projektowanie, wcale mnie to nie zmęczyło.
Napisano
z ciekawosci Proton- zdradzisz ile tacy projektanci sobie liczą?
Bo ja mam takie dziwne doświadczenia z domu mojej koleżanki- projektowali jej praktycznie cały parter własnie projektanci. I ten dom wygląda zupełnie inaczej niż wiekszośc domów tak trochę jak z katalogu, niby jest tam każdy szczegół dopracowany choć dla mnie mało takiego zwykłego , domowego ciepełka, ale było to koszmarnie drogie jeśli chodzi o wykonanie. Wystarczy powiedziec że o ile do stanu surowego obie wydałyśmy podobnie, to stan pod klucz ją kosztował 200 tysięcy więcej niz mnie!!!!
Napisano
no to faktycznie strasznie dużo.... licząc np 100 m2 parteru to 10 tysięcy wydane dodatkowo...
Ja jakoś nie czułam takiej potrzeby, wiedziałam od dawna jak chcę mieć w domu nawet zanim zaczęliśmy go budowaćicon_smile.gif
Napisano
Wiesz co chciałaś, ale nie każdy to czuje. Moja znajoma projektantka bierze nawet po 500/m2, ale stawia na "odbiór" kawę i szampana, a w wazonach świeże kwiaty i lodówka zapełniona na kilka dni icon_biggrin.gif Wszystko i tak wliczone w cenę.
Napisano
są ludzie których pewnie na to stać, jak ktoś zarabia kilkadziesiąt tysięcy inaczej patrzy na takie luksusy- na wszystko jest rynek. Może kiedyś u nas w Polsce przeciętne zarobki tez będa takie że ludzi będzie na więcej stac- i fajnie by było:) Ja tam sobie lodówkę wole sama zapełnić niż potem spłacac dwa razy wyższe raty icon_biggrin.gif
Napisano
Cytat

z ciekawosci Proton- zdradzisz ile tacy projektanci sobie liczą?
Bo ja mam takie dziwne doświadczenia z domu mojej koleżanki- projektowali jej praktycznie cały parter własnie projektanci. I ten dom wygląda zupełnie inaczej niż wiekszośc domów tak trochę jak z katalogu, niby jest tam każdy szczegół dopracowany choć dla mnie mało takiego zwykłego , domowego ciepełka, ale było to koszmarnie drogie jeśli chodzi o wykonanie. Wystarczy powiedziec że o ile do stanu surowego obie wydałyśmy podobnie, to stan pod klucz ją kosztował 200 tysięcy więcej niz mnie!!!!


A więc Kropeczko: cena za metr kwadratowy projektu od n-design, to 150 złotych. Nie jest to wygórowana cena na rynku z tego co rozeznawaliśmy. W dodatku mają zniżkę na materiały wykończeniowe 18%, więc się to zbalansowało i w efekcie wcale nie wydaliśmy fortuny. Warto było w każdym razie.
Napisano
Chętnie byśmy zobaczyli zdjęcia, albo wizualizacje i zdjęcia. Strasznie lubie oglądac projekty, a później już wykonane gotowe pomieszczenia.
Napisano
Cytat

Chętnie byśmy zobaczyli zdjęcia, albo wizualizacje i zdjęcia. Strasznie lubie oglądac projekty, a później już wykonane gotowe pomieszczenia.


JA RÓWNIEŻ JESTEM BARDZO CIEKAWA
Napisano
Cytat

Wstawiam zdjęcia kuchni:


szafki kuchenne maja ładny słój drewna, co to za materiał? masz 3 piekarniki? czy jeden to grill a drugi ruszt?
Napisano
ta cała gładka ściana to kuchnia? nigdy takiej nie widziałam. A blatu nie ma? tylko tak malutko jak na tej wyspie? To ja mam z 8 metrów blatu i mi ciagle jest go za mało....no, nie mój styl, ale myślę że będzie ci tego blatu brakowało- w tej kuchni nie ma za bardzo gdzie robić wszystkiego. A to był wasz pomysł taki styl kuchni czy oni to wymyślili? Nie wydaje ci się że to ciężko wygląda tak zabudować całą ścianę? Trochę przytłaczające dla mnie.
Napisano
Mi się ta kuchnia baaaaaardzo podoba.. chociaż sama myślę (obecnie) o czymś zupełnie innym.

Co do 3 piekarników... myślę że pierwsze to ekspres do kawy, niżej mikrofala i piekarnik - chociaż oczywiście mogę się mylić icon_smile.gif
Napisano
Cytat

ta cała gładka ściana to kuchnia? nigdy takiej nie widziałam. A blatu nie ma? tylko tak malutko jak na tej wyspie? To ja mam z 8 metrów blatu i mi ciagle jest go za mało....no, nie mój styl, ale myślę że będzie ci tego blatu brakowało- w tej kuchni nie ma za bardzo gdzie robić wszystkiego. A to był wasz pomysł taki styl kuchni czy oni to wymyślili? Nie wydaje ci się że to ciężko wygląda tak zabudować całą ścianę? Trochę przytłaczające dla mnie.



Wiesz, mi sie z kolei wydaje, ze taka kuchnia ma sens.
Kropeczka, Ty patrzysz pod siebie, kobiete, ktora chce ugotowac obiad, przyrzadzic jakies ciekawe dania, spedzic troche czasu w kuchni. Jak na moje oko to kolega Proton raczej nie planuje robic w tej kuchni podobnych akrobacji. To gniazdko ktore sobie urzadzil, wyglada bardziej na cos takiego, gdzie mozna fajnie i spokojnie wypoczac po pracy, odprezyc sie, przygotowac cos na szybciorka.
Mysle, ze projektanci za 150zl/h wiedza jakie pytania zadac czlowiekowi, aby ten dostal dokladnie to, co mu sie przyda i przy okazji bedzie wyglado fajnie.

Wspomnialas, ze nigdy takiej zabudowanej kuchni nie widzialas.
Widzisz, teraz wchodzi taka moda, ktora moim i mojej zony zdaniem wyglada calkiem niezle. Wszystko jest elegancko zabudowane, nawet nie wiesz dokladnie czy to jest sciana, czy lodowka icon_smile.gif. Podobnie jest z lazienka, np. geberit. Poukrywany caly mechanizm za "sciana", widac tylko kawalek muszli.
Co prawda nie wszedzie takie "ukrywanie" podzespolow danego pomieszczenia wyglada niezle np. salon, ale w niektorych miejscach faktycznie to pasuje. Zreszta, kwestia gustu bo np. moja babcie trudno bylo przekonac do mikrofalowki, a nas za kilkadziesiat lat trudno bedzie przekonac np. do automatycznych odkurzaczy czyszczacych plazma icon_smile.gif.
Napisano
Kuchnia mnie nie przytłacza;) Natomiast wasze wypowiedzi trochę zaczynająicon_wink.gif Nie mam trzech piekarników. Jeden mi w zupełności wystarcza. Podejrzewam że chodzi wam o zmywarkę i ekspres. Mam po prostu zabudowane sprzęty. Jak się przyjrzycie to oba zdjęcia są tego samego pomieszczenia i to długie białe to jest blat ze zlewozmywakiem. Taką kuchnię super łatwo utrzymać w czystości a o to mi chodziło.
Napisano
Cytat

Kuchnia mnie nie przytłacza;) Natomiast wasze wypowiedzi trochę zaczynająicon_wink.gif Nie mam trzech piekarników. Jeden mi w zupełności wystarcza. Podejrzewam że chodzi wam o zmywarkę i ekspres. Mam po prostu zabudowane sprzęty. Jak się przyjrzycie to oba zdjęcia są tego samego pomieszczenia i to długie białe to jest blat ze zlewozmywakiem. Taką kuchnię super łatwo utrzymać w czystości a o to mi chodziło.



Widzisz bracie, to forum kieruje sie dosc surowymi prawami icon_smile.gif. Jak cos pokazesz na zdjeciach, a nie daj Boze tego nie opiszesz odpowiednio, to mozesz zostac zarowno niezle skrytykowany jak i wychwalony. Tutaj nie wiele jest lizustwa, wchodzenia sobie w tylek, falszywej szczerosci z tej prostej przyczyny..., bo i po co? Jak juz, to ktos Ci moze pozazdroscic, a wtedy to wyczujesz.
Z reguly dostaniesz bardziej subiektywne odpowiedzi, przez co dostaniesz dosc duza dawke info, na temat co inni o danym czyms mysla.

Welcome to this world icon_smile.gif
Napisano
utrzymac w czystości pewnie łatwo, to prawda. Za lekkośc mojej kuchni płacę myciem mlecznych szybek w szafkach i pięknego szklanego okapu- ale za to mam jak chciałam, drewnianą a nie ciemną, lekką, z małymi szafkami u góry.
Na początku miałam dosyc długo fazę na kuchnię prowansalską jasną i rustykalną w stylu "ciepły wiejski domek" coś takiego
Brak obrazka jednak wiele osób mnie przekonało że czyszczenie tych krateczek z kurzu to horror. Poza tym mąż nie chciał słyszec o rustykalnym stylu- teraz ciesze się że mnie przekonał bo cały parter zrobiliśmy w klimacie "ciepłej drewnianej prostoty"
Napisano
Kropeczka tylko Ci pozazdrościć takich domowych obiadków icon_wink.gif U mnie nie ma na to ani czasu ani chętnych rąk do gotowania. Dlatego taka mała przestrzeń w kuchni też w zupełności by mi wystarczyła, a projektanci z n-design spisali się tu rewelacyjnie moim zdaniem. I właśnie ta cała drewniana ściana mi się podoba, nie przypomina przez to wtypowej kuchni, co dla niektórych może być istotne.
Napisano
Kuchnia Protona , widać, że jest przemyślana, wykonana z dobrych materiałów i bardzo elegancka...
Przyznam, że to nie mój styl, ale każdy urządza dom tak jak mu sie podoba i jak mu pasuje.
Jedna rzecz mnie tylko zastanawia. Kwestie trzech piekarników juz wyjaśniliśmy, ale co to jest za urządzenie na środku, takie szklane?
Napisano
Cytat

A więc Kropeczko: cena za metr kwadratowy projektu od n-design, to 150 złotych. Nie jest to wygórowana cena na rynku z tego co rozeznawaliśmy. W dodatku mają zniżkę na materiały wykończeniowe 18%, więc się to zbalansowało i w efekcie wcale nie wydaliśmy fortuny. Warto było w każdym razie.


Czy się zbalansuje czy nie to zależy od tego ile ktoś sam może załatwić sobie rabatu. I zgadzam się z przedmówcami że jeżeli kogoś stać na to to (jak w tym Przypadku) dodatkowe 30000 za dom 200m2 nie będzie miało znaczenia, ale jeśli ktoś buduje z ołówkiem w ręku to jest to zbyt duży wydatek.
Napisano
Cytat

ta cała gładka ściana to kuchnia? nigdy takiej nie widziałam. A blatu nie ma? tylko tak malutko jak na tej wyspie? To ja mam z 8 metrów blatu i mi ciagle jest go za mało....no, nie mój styl, ale myślę że będzie ci tego blatu brakowało- w tej kuchni nie ma za bardzo gdzie robić wszystkiego. A to był wasz pomysł taki styl kuchni czy oni to wymyślili? Nie wydaje ci się że to ciężko wygląda tak zabudować całą ścianę? Trochę przytłaczające dla mnie.


Co do walorów użytkowych zgadzam się z kropeczkę - brak blatu, ale zależy jak kto użytkuje kuchnię ja bez dużego blatu nie widzę wygody. Dla mnie wzornictwo jest zbyt "modern" wolę styl tradycyjny, ale każdy coś tam lubi innego.Nie widzę też w kuchni innej podłogi jak płytki - najłatwiej utrzymać w czystości.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Każda inwestycja budowlana czy instalacyjna, niezależnie od jej skali, powinna być prowadzona w sposób zgodny z prawem, zasadami sztuki budowlanej i dobrymi praktykami branżowymi. Jednym z absolutnie kluczowych elementów takiej realizacji jest rzetelna dokumentacja z prowadzonych prac.   W Raccoon 24 Home od początku naszej działalności przykładamy do tego ogromną wagę. Bo dla nas liczy się nie tylko to, co widoczne na zewnątrz, ale też pełna transparentność i pewność, że każda instalacja została wykonana zgodnie z projektem, normami i oczekiwaniami inwestora.   Co powinna zawierać dokumentacja robót instalacyjnych?   Podczas prowadzenia prac instalacyjnych — czy to przy ogrzewaniu, klimatyzacji, wentylacji czy instalacjach wodnych — dokumentacja powinna obejmować: Dziennik budowy lub robót — w przypadku instalacji realizowanych w ramach zgłoszenia lub pozwolenia na budowę. Protokóły z wykonanych prób szczelności — instalacji wodnych, gazowych, wentylacyjnych. Protokoły odbioru częściowego i końcowego — dla każdej wykonanej instalacji. Protokół uruchomienia instalacji — potwierdzający poprawną pracę systemów. Protokół pomiarów i testów eksploatacyjnych — np. wydajności wentylacji, ciśnienia w instalacji C.O., parametrów pracy klimatyzacji. Dokumentację powykonawczą — czyli aktualny rysunek/schemat instalacji z naniesionymi zmianami wykonawczymi.   Kartę gwarancyjną i instrukcję użytkowania urządzeń oraz instalacji. Brak tych dokumentów to nie tylko problem w przypadku awarii czy reklamacji, ale też ryzyko przy odbiorach technicznych i problematyczne rozliczenia z inwestorem czy deweloperem.     👉 Pobierz wzór protokołu odbioru robót instalacyjnych (PDF)   Dlaczego dokumentacja jest tak ważna dla Ciebie jako inwestora?   Masz pełen wgląd w zakres wykonanych prac i potwierdzenie, że wszystko odbyło się zgodnie ze sztuką.   Łatwiejsze serwisowanie i eksploatacja — protokoły i dokumentacja powykonawcza pomagają w późniejszych modernizacjach i naprawach. Bezpieczeństwo prawne i techniczne — w przypadku kontroli, odbiorów czy ewentualnych sporów. Możliwość dochodzenia gwarancji — na podstawie podpisanych protokołów i kart gwarancyjnych.   W Raccoon 24 Home masz to w standardzie W naszej firmie każda instalacja objęta jest kompletną dokumentacją powykonawczą i protokolarną. Niczego nie robimy na słowo. Po zakończeniu robót klient otrzymuje komplet dokumentów, w tym:   protokół odbioru końcowego protokół prób szczelności protokół uruchomienia instalacji dokumentację powykonawczą   Dzięki temu masz pewność, że każda instalacja została wykonana zgodnie z projektem i przepisami.   Do pobrania — wzór protokołu odbioru robót instalacyjnych Aby ułatwić inwestorom i wykonawcom właściwe prowadzenie dokumentacji, przygotowaliśmy dla Ciebie gotowy, uniwersalny blankiet protokołu odbioru robót instalacyjnych.       Możesz go wykorzystać przy każdej inwestycji — niezależnie, czy zlecasz nam instalację, czy współpracujesz z inną ekipą. To bezpłatne narzędzie, które pomoże Ci uporządkować dokumentację i zabezpieczyć swoje interesy.   Pamiętaj: instalacja to nie tylko urządzenia i rury w ścianie. To również dokumenty, które chronią Twój budżet i bezpieczeństwo budynku na lata.   W Raccoon 24 Home nie musisz o to prosić — u nas kompletna dokumentacja to standard, a nie dodatkowa opcja.         Michał Rzepczyński +48 698 000 441  office@raccoon24.pl                       e0bdea_5761a534884c4d0988db213df10adb7f.pdf.pdf
    • Dziś niemal każdy inwestor prywatny i biznesowy, planując budowę domu, halę czy modernizację budynku, zadaje sobie jedno pytanie: kiedy zacznie się zwrot z inwestycji w instalacje? Koszty energii rosną, a systemy ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i zasilania to nie tylko kwestia komfortu, ale też realnego wpływu na domowy i firmowy budżet. Problem w tym, że większość firm wykonawczych, kiedy słyszy od klienta hasło „zwrot z inwestycji”, zaczyna dopytywać, kalkulować, wyceniać wersję „podstawową” i „wzmocnioną”, a często finalnie proponuje rozwiązania na styk — takie, które formalnie spełnią wymogi projektu, ale realnie nie zapewnią maksymalnych oszczędności i bezawaryjności przez długie lata.   W Raccoon 24 Home nie pytamy, czy chcesz mieć instalację zoptymalizowaną pod szybki zwrot inwestycji. My od razu robimy instalacje w wersji wzmocnionej. Zawsze. Bez wyjątków. Co to znaczy wzmocniona instalacja?   W praktyce oznacza to, że każdą instalację, jaką wykonujemy — czy to ogrzewanie podłogowe, centralę wentylacyjną, instalację wodną czy systemy zasilania odnawialnego — projektujemy i montujemy w taki sposób, by:   zwiększyć jej trwałość wydłużyć bezawaryjny okres działania zminimalizować straty energii przyspieszyć zwrot inwestycji dzięki oszczędnościom na eksploatacji     Jak to robimy? Na przykład:   W ogrzewaniu płaszczyznowym stosujemy więcej rur niż minimum technologiczne. Dzięki temu system szybciej nagrzewa pomieszczenia, pracuje przy niższych temperaturach zasilania, co zmniejsza zużycie energii i przedłuża żywotność źródła ciepła. Montujemy przewymiarowane emitery ciepła, czyli większe grzejniki lub pętle podłogówki, niż wynika to z obliczeń na styk. Efekt? Lepsza wydajność przy niższym koszcie eksploatacji. System grzeje krócej, rzadziej się załącza, a Ty oszczędzasz na rachunkach.     W instalacjach wodnych i kanalizacyjnych stosujemy większe średnice rur tam, gdzie to ma sens dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. W wentylacji zawsze przewymiarowujemy kanały i stosujemy lepsze izolacje, co zmniejsza opory przepływu, poprawia wydajność i ogranicza koszty pracy rekuperatora. Po co to wszystko? Żeby Twoje rachunki równały się zero.   W Raccoon 24 Home nie traktujemy instalacji jako zbędnego kosztu, tylko jako realny składnik Twojego domowego lub firmowego bilansu energetycznego. Dzięki odpowiednio zaprojektowanym i wykonanym instalacjom możesz osiągnąć bilans niemal zerowy albo znacząco ograniczyć zapotrzebowanie na energię z sieci. Wielu wykonawców ogranicza się do minimum wymaganego w projekcie lub normach. My wiemy, że warto pójść dalej. Bo im bardziej wydajna i trwała instalacja, tym mniejsze jej koszty eksploatacji i większe oszczędności dla Ciebie.   Zwrot z inwestycji — jak go przyspieszyć?   Kluczem jest odpowiedni mix energetyczny, który nie tylko zapewni Ci niezależność, ale też pozwoli zredukować rachunki praktycznie do zera.   W naszej ofercie możesz połączyć:   pompę ciepła — jako główne źródło ciepła i chłodzenia fotowoltaikę — która zasili pompę ciepła, dom i magazyn energii przydomową elektrownię wiatrową — jako uzupełnienie bilansu w okresach niskiego nasłonecznienia   Taki zestaw pozwala na uzyskanie maksymalnego efektu energetycznego i finansowego. A dzięki temu, że instalacje wykonujemy w wersji przewymiarowanej i wzmocnionej, działają one stabilnie, bez awarii i z wyższą wydajnością przez wiele lat.       Dlaczego inne firmy tego nie robią? Bo liczą na krótkoterminowy zysk i klienta, który nie zadaje pytań. Większość wykonawców chce wykonać usługę możliwie najniższym kosztem własnym, z minimalną ilością materiału, by zwiększyć swoją marżę. My w Raccoon 24 Home patrzymy inaczej. Dla nas liczy się długofalowa relacja i rekomendacje zadowolonych klientów, a to można osiągnąć tylko dzięki jakości i uczciwemu podejściu.     Podsumowanie Jeśli chcesz mieć instalacje, które: działają stabilnie i bezawaryjnie są przewymiarowane, a nie robione „na styk” realnie przyspieszają zwrot z inwestycji pozwalają ograniczyć rachunki do zera to zapraszamy do Raccoon 24 Home.   U nas nie pytamy, czy chcesz mieć wzmocnioną instalację — bo każdą robimy w wersji premium już w standardzie. Tak pracują wykonawcy, którzy naprawdę rozumieją inwestycję w energię i komfort.   Chcesz sprawdzić, jak może wyglądać Twój domowy bilans energetyczny? Skontaktuj się z nami i poznaj propozycję systemu szytego pod Twoje potrzeby.   Usługi Raccoon 24 Home   Instalacje C.O. Instalacje centralnego ogrzewania (C.O.)   Ogrzewanie Ogrzewanie grzejnikowe Ogrzewanie podłogowe   Pompy ciepła Pompy ciepła dla Twojego domu   Kotły gazowe Kotły gazowe kondensacyjne   Klimatyzacja Klimatyzatory Split Klimatyzatory Multi-Split Systemy klimatyzacji VRF Klimakonwektory Przeglądy okresowe klimatyzacji Serwis klimatyzacji   Wentylacja Rekuperacja Wentylacja mechaniczna Kanały wentylacyjne — rodzaje Serwis wentylacji Wentylatory wyciągowe Systemy odciągowe dla hal i garaży   Sterowanie Sterowanie ciepłem   Cennik usług Cennik usług instalacyjnych   O firmie O nas   Kontakt Formularz i dane kontaktowe     Michał Rzepczyński +48 698 000 441  office@raccoon24.pl
    • W świecie usług budowlanych i instalacyjnych od lat funkcjonują dwa zupełnie różne podejścia do kwestii wycen i rozliczeń z klientami. Z jednej strony mamy wykonawców, którzy nie boją się jasno przedstawiać swoich stawek, otwarcie informują o kosztach poszczególnych usług i uczciwie tłumaczą, z czego wynikają konkretne ceny. Z drugiej — wciąż istnieją firmy, które wyceniają „na oko” przez telefon, a na końcowym etapie realizacji zaskakują klienta dodatkowymi pozycjami na fakturze lub tłumaczą nieuzgodnione wcześniej koszty jako „nieprzewidziane prace dodatkowe”. Ten podział doskonale zna każdy inwestor, deweloper, zarządca nieruchomości czy zwykły klient prywatny, który choć raz zlecał wykonanie instalacji wodnej, elektrycznej, wentylacyjnej czy gazowej. Dlatego w Raccoon 24 Home od samego początku postawiliśmy na pełną przejrzystość i uczciwe zasady współpracy z klientem.     Dlaczego przejrzystość cenowa w usługach instalacyjnych jest tak ważna?   W odróżnieniu od wielu branż, w których ceny można łatwo sprawdzić w cennikach online czy porównać na popularnych porównywarkach, w usługach instalacyjnych sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana. Każda inwestycja ma swoją specyfikę, zakres prac często ustala się indywidualnie, a ceny mogą się różnić w zależności od rodzaju budynku, zastosowanych materiałów, stopnia skomplikowania instalacji czy lokalizacji inwestycji. To sprawia, że niektórzy wykonawcy wykorzystują tę niepewność na swoją korzyść. Podają orientacyjne stawki bez szczegółów, nie pokazują klientowi dokładnego kosztorysu, a podczas realizacji pojawiają się „niespodzianki”, które trudno później zweryfikować. Dlatego uważamy, że uczciwy wykonawca nie ma powodu, by ukrywać swoje ceny. Przeciwnie — powinien udostępniać je w przejrzysty i dostępny sposób, aby klient od samego początku wiedział, ile zapłaci za usługę i z czego wynika dana kwota.   Jak to wygląda w praktyce? Transparentny kalkulator usług instalacyjnych   Właśnie z myślą o klientach stworzyliśmy na stronie Raccoon 24 Home kalkulator usług instalacyjnych. To proste i wygodne narzędzie, które pozwala w kilka chwil sprawdzić orientacyjny koszt wykonania wybranej instalacji lub prac modernizacyjnych. Dzięki temu klient ma możliwość porównania cen różnych usług jeszcze przed kontaktem z naszym doradcą technicznym i może zaplanować swój budżet inwestycyjny bez obaw o późniejsze „niespodzianki”. W kalkulatorze jasno przedstawiamy, jakie elementy składają się na cenę usługi — od kosztów materiałów, przez robociznę, aż po ewentualne dodatkowe prace towarzyszące. Dzięki temu klient wie, za co płaci i może świadomie podjąć decyzję o wyborze konkretnej usługi czy zakresu prac.   Czym różni się uczciwy wykonawca od nieuczciwego?   Różnic jest wiele, ale najważniejsze to: Jasne i przejrzyste wyceny jeszcze przed rozpoczęciem prac. Brak ukrytych kosztów, które pojawiają się na końcowej fakturze. Szczegółowe kosztorysy przedstawiane klientowi do akceptacji. Przejrzyste warunki współpracy, które określają, co wchodzi w zakres usługi, a co wymaga dodatkowych ustaleń.   Stała komunikacja z klientem na każdym etapie realizacji inwestycji.   W Raccoon 24 Home klaklulator właśnie według takich zasad prowadzimy każdą realizację. Naszym celem jest nie tylko wykonanie instalacji na najwyższym poziomie technicznym, ale również zbudowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa u klienta.   Wiemy, że inwestorzy i klienci prywatni mają dość niejasnych wycen, niedomówień i kosztów, które nagle pojawiają się w trakcie realizacji zlecenia. Dlatego pokazujemy pełen kosztorys jeszcze przed podpisaniem umowy, informujemy o wszystkich możliwych dodatkowych opcjach i pozwalamy klientowi samodzielnie sprawdzić ceny w naszym kalkulatorze. Dlaczego inne firmy wciąż boją się udostępniać swoje ceny?   Bo często ich polityka cenowa opiera się na „polowaniu” na nieświadomego klienta. Bez przejrzystego cennika można manipulować wyceną w zależności od sytuacji, nastroju klienta, lokalizacji czy konkurencji w danym rejonie.   My w Raccoon 24 Home uważamy, że takie praktyki powinny zniknąć z rynku. Klient ma prawo wiedzieć, ile zapłaci, a wykonawca, który jest pewny jakości swoich usług i uczciwie kalkuluje koszty, nie ma żadnego powodu, by ukrywać stawki.     Podsumowanie   Jeśli szukasz wykonawcy instalacji budowlanych, który: gra w otwarte karty nie boi się pokazać cen swoich usług oferuje transparentny kosztorys pozwala Ci sprawdzić wycenę jeszcze przed pierwszym kontaktem   to zapraszamy do Raccoon 24 Home. Na naszej stronie znajdziesz transparentny kalkulator usług instalacyjnych, dzięki któremu możesz od razu oszacować koszt planowanych prac i sprawdzić, jak wygląda uczciwa wycena w tej branży.   Nie warto ryzykować współpracy z firmami, które unikają konkretów i nie potrafią jasno określić ceny. Wybieraj wykonawców, którzy szanują Twój czas, pieniądze i nerwy.  
    • Nie zastanawiałbym się nad tym ale już zdążyłem przygotować pole pod ten garaż z kostki brukowej i teraz musiałbym to wszystko robić na nowo.    Jakie byłyby koszty starania się o pozwolenie?
    • Tak Rury wodnej podłogówki prowadzi się w warstwie wylewki. Rury pozostałych instalacji (woda, kanalizacja), także kanały wentylacji mechanicznej układa się w warstwie styropianu. Grubość warstw styropianu można dobrać do średnicy rur - to a propos optymalnej grubości styropianu. To rozstrzygnie instalator. Dylatacje wykonują fachowcy od wylewki, powinny być też zaplanowane w projekcie ogrzewania. Zwykle i tak wykonuje się je w otworach drzwiowych.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...