Skocz do zawartości

Opłata Adiacencka


RafalT88

Recommended Posts

Napisano
Spotkałem się ostatnio z sytuacją konieczności wniesienia opłaty adiacenckiej. Jest to opłata jaką nakłada się na właścicieli działek (i w niektórych przypadkach użytkowników wieczystych) w związku z przeprowadzeniem przez gminę inwestycji infrastrukturalnych. Na przykład na mojej ulicy miasto zbudowało wodociąg i kanalizację. Wszystkim właścicielom działek przyszło zawiadomienie o wszczęciu postępowania pod kątem wyliczenia opłaty adiacenckiej. Przpisy mówią że wysokość może sięgnąć 50% od wzrostu wartości działki (wzrotst wartości następuje na skutek przeprowadzonej inwestycji).

Jestem ciekaw, kto z Was się z tym spotkał i ile faktycznie gminy czy Skarb Państwa naliczają takich opłat? Rzeczywiście 50%!!!???
Napisano
W praktyce gminy rzadko korzystają z prawa nałożenia opłaty adiacenckiej związanej z rozbudowa infrastruktury. Natomiast dość powszechny jest zwyczaj partycypacji mieszkańców w kosztach prowadzonych inwestycji, choć formalnie nie wyklucza to jednak ustalenia takiej opłaty pomniejszonej o poniesiony wkład mieszkańców. O nałożeniu opłat adiacenckich i procentowej jej wysokości od wzrostu wartości nieruchomości (do 50 %) decyduje rada gminy w formie uchwały. Oczywiście oprócz stawki procentowej istotne jest określenie wzrostu wartości przez rzeczoznawcę majątkowego, która często nie odpowiada rzeczywistym kwotom potencjalnie możliwym do pozyskania w przypadku sprzedaży nieruchomości.
Napisano
A ja ostatnio usłyszałam, że gmina (miłosciwie nam panujace Miasto St. Warszawa) wszczęła postepowanie w celu ustalenia opłaty adiacenckiej z powodu podziału działki na 4 mniejsze i wzrostu wartosci gruntu z tego powodu. Jestem ciekawa co ustalą i jaka to bedzie opłata. Ja swoja działke także dzieliłam (została zakupiona jako współwłasność i potem dzielona) i to w tej samej gminie i mnie to ominęło - jak do tej pory, mam nadzieję, że juz mi to nie grozi. A do tego po nabyciu działki gmina wykonała kanalizację i wodociag na naszej ulicy. A na tej działce o której pisze na wstepie gmina nic nie zrobiła, kanalizy nie ma, wodociag od sąsiada.
No i jak to jest? Czy są jakieś zasady, kogo złupic a kogo nie?
Napisano
Cytat

O nałożeniu opłat adiacenckich i procentowej jej wysokości od wzrostu wartości nieruchomości (do 50 %) decyduje rada gminy w formie uchwały. Oczywiście oprócz stawki procentowej istotne jest określenie wzrostu wartości przez rzeczoznawcę majątkowego, która często nie odpowiada rzeczywistym kwotom potencjalnie możliwym do pozyskania w przypadku sprzedaży nieruchomości.



trzeba jeszcze powiedzieć,że cała procedura wycen, angażowanie rzeczoznawcy itp. spoczywają na gminie i nierzadko koszta związane z przeprowadzeniem tych procedur przewyższają możliwe zyski z opłat adiacenckich, szczególnie w małych gminach, które nie mają własnych "ludzi" od takiej roboty i angażują z zewnątrz. Dlatego w wielu przypadkach po prostu gmina daje sobie spokój.


Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzień Dobry,   Cześć, szukam właśnie sobie jakiegoś projektanta/firmy, która zaprojektuje mi mieszkanie. I interesuje mnie nadzór inwestorski. Mieszkanie w Warszawie - 67 metrów  - Firma 1 - projekt 19430 PLN(290 p m2) + nadzór 11250 PLN(4500 za miesiąc) - Firma 2 - projekt 13400 (200 m2) + nadzór 13400 PLN (200 za m2)   Waszym zdaniem - dużo - za mało? jak to stoi rynkowo w Warszawie.  
    • Naprawa podłogi olejowanej produktem Osmo jest stosunkowo prosta, ponieważ jedną z największych zalet olejowanych powierzchni (w przeciwieństwie do lakierowanych) jest możliwość miejscowej renowacji bez konieczności cyklinowania całej podłogi. Oto jak krok po kroku naprawić olejowaną podłogę Osmo: 1. OCENA USZKODZENIA Drobne zarysowania lub matowość – wystarczy odświeżenie powierzchni. Głębokie rysy lub plamy – konieczne będzie miejscowe szlifowanie i ponowne olejowanie. 2. CZYSZCZENIE PODŁOGI Użyj środka Osmo Wisch-Fix (koncentrat do czyszczenia i pielęgnacji podłóg olejowanych), by usunąć brud, tłuszcz i resztki poprzednich środków pielęgnacyjnych. 3. MIEJSCOWA NAPRAWA (punktowa renowacja) Jeśli masz do czynienia z lokalnymi uszkodzeniami (np. rysa, plama): Delikatnie zeszlifuj uszkodzone miejsce drobnym papierem ściernym (np. 180–240). Oczyść pył – najlepiej odkurzaczem lub ściereczką z mikrofibry. Nałóż cienką warstwę odpowiedniego oleju Osmo (np. Osmo TopOil, Osmo Olej do Podłóg lub Hardwax-Oil – ten sam, którym była wcześniej olejowana podłoga). Pozostaw do wyschnięcia (ok. 8–12 h). W razie potrzeby powtórz. Uwaga do w/w - nowość w ofercie Osmo 1. środek do usuwania plam 2. pasta do usuwania rys 4. ODŚWIEŻENIE CAŁEJ PODŁOGI (jeśli całość wygląda na zużytą) Użyj Osmo 8019 (do usunięcia trudnych plam) oraz Osmo Olej do Renowacji np. 3079: Umyj całą podłogę Intensywnym środkiem myjącym nr 8019. Nałóż cienką warstwę renowacyjnego oleju Osmo za pomocą pada lub szmatki np. 3081. Poleruj do równomiernego rozprowadzenia. Pozostaw do wyschnięcia. Nie ma potrzeby całkowitego szlifowania ani zdejmowania starych warstw, co oszczędza czas i materiał. Wskazówki: Zawsze wykonuj próbę na niewidocznym fragmencie. Używaj tylko oryginalnych produktów Osmo, ponieważ są one ze sobą kompatybilne. Unikaj stosowania zwykłych środków czystości – mogą zniszczyć powierzchnię olejowaną.
    • Bez przesady... Przecież to na pierwszy rzut oka ten "przepis utylizacji" wygląda nacytat/zrzut ekranu z FB...
    • Ale innym czytającym sugerujesz że ja manipuluję. To jest niezbyt uczciwe.
    • Nie ma żadnej zabudowy, również działka na sprzedaż lecz ona względem sąsiada tego z lewej strony jest jakieś 5 m poniżej bo myśleliśmy nad nią również ale niestety dla nas jest zbyt nisko.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...