Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
RafalT88

Opłata Adiacencka

Recommended Posts

Spotkałem się ostatnio z sytuacją konieczności wniesienia opłaty adiacenckiej. Jest to opłata jaką nakłada się na właścicieli działek (i w niektórych przypadkach użytkowników wieczystych) w związku z przeprowadzeniem przez gminę inwestycji infrastrukturalnych. Na przykład na mojej ulicy miasto zbudowało wodociąg i kanalizację. Wszystkim właścicielom działek przyszło zawiadomienie o wszczęciu postępowania pod kątem wyliczenia opłaty adiacenckiej. Przpisy mówią że wysokość może sięgnąć 50% od wzrostu wartości działki (wzrotst wartości następuje na skutek przeprowadzonej inwestycji).

Jestem ciekaw, kto z Was się z tym spotkał i ile faktycznie gminy czy Skarb Państwa naliczają takich opłat? Rzeczywiście 50%!!!???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W praktyce gminy rzadko korzystają z prawa nałożenia opłaty adiacenckiej związanej z rozbudowa infrastruktury. Natomiast dość powszechny jest zwyczaj partycypacji mieszkańców w kosztach prowadzonych inwestycji, choć formalnie nie wyklucza to jednak ustalenia takiej opłaty pomniejszonej o poniesiony wkład mieszkańców. O nałożeniu opłat adiacenckich i procentowej jej wysokości od wzrostu wartości nieruchomości (do 50 %) decyduje rada gminy w formie uchwały. Oczywiście oprócz stawki procentowej istotne jest określenie wzrostu wartości przez rzeczoznawcę majątkowego, która często nie odpowiada rzeczywistym kwotom potencjalnie możliwym do pozyskania w przypadku sprzedaży nieruchomości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A ja ostatnio usłyszałam, że gmina (miłosciwie nam panujace Miasto St. Warszawa) wszczęła postepowanie w celu ustalenia opłaty adiacenckiej z powodu podziału działki na 4 mniejsze i wzrostu wartosci gruntu z tego powodu. Jestem ciekawa co ustalą i jaka to bedzie opłata. Ja swoja działke także dzieliłam (została zakupiona jako współwłasność i potem dzielona) i to w tej samej gminie i mnie to ominęło - jak do tej pory, mam nadzieję, że juz mi to nie grozi. A do tego po nabyciu działki gmina wykonała kanalizację i wodociag na naszej ulicy. A na tej działce o której pisze na wstepie gmina nic nie zrobiła, kanalizy nie ma, wodociag od sąsiada.
No i jak to jest? Czy są jakieś zasady, kogo złupic a kogo nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

O nałożeniu opłat adiacenckich i procentowej jej wysokości od wzrostu wartości nieruchomości (do 50 %) decyduje rada gminy w formie uchwały. Oczywiście oprócz stawki procentowej istotne jest określenie wzrostu wartości przez rzeczoznawcę majątkowego, która często nie odpowiada rzeczywistym kwotom potencjalnie możliwym do pozyskania w przypadku sprzedaży nieruchomości.trzeba jeszcze powiedzieć,że cała procedura wycen, angażowanie rzeczoznawcy itp. spoczywają na gminie i nierzadko koszta związane z przeprowadzeniem tych procedur przewyższają możliwe zyski z opłat adiacenckich, szczególnie w małych gminach, które nie mają własnych "ludzi" od takiej roboty i angażują z zewnątrz. Dlatego w wielu przypadkach po prostu gmina daje sobie spokój.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Energooszczędność, bezpieczeństwo, ciekawy design i przystępna cena - to cechy produktów oferowanych w tym roku przez firmę Hörmann w specjalnej promocji. Ucieczce ciepła z garażu i domu zapobiegają dobrze izolowane termicznie bramy segmentowe oraz energooszczędne drzwi wejściowe.   W tegorocznej promocji firmy Hörmann są to zbudowane z pełnych segmentów o grubości 42 mm i wyposażone w wysokiej jakości uszczelki bramy RenoMatic i RenoMatic light oraz stalowe i aluminiowe drzwi wejściowe Thermo65 oraz ThermoSafe. Zarówno skrzydła, jak i aluminiowe ościeżnice tych drzwi posiadają przegrody termiczne. Dzięki temu Themo65 o grubości skrzydła 65 mm mają współczynnik przenikania ciepła UD na poziomie 0,87 W/(m2K), a ThermoSafe z płytą o grubości 73 mm osiągają UD nawet około 0,8 W/(m2K).   Ponadto 6 promocyjnych wzorów drzwi Thermo65 standardowo oferowanych jest z wyposażeniem przeciwwłamaniowym w klasie RC 2, a wszystkie wzory drzwi ThermoSafe mają klasę przeciwwłamaniową RC 3.   Pełne bezpieczeństwo bram RenoMatic gwarantuje napęd ProMatic z systemem sterowania radiowego BiSecur i 128-bitowym kodowaniem sygnału.   Zaletą tej promocyjnej oferty jest też szeroka paleta atrakcyjnych wzorów. Ciekawą propozycją są naświetla boczne do drzwi Thermo65. Te o szerokości 400-550 mm można zamówić w klasie RC 2. Promocja potrwa do końca roku.   Zapraszamy do zapoznania się z ofertą promocyjną oraz prospektem drzwi zewnętrznych
    
  • Co pływa w tych rurkach, w sensie jakie medium grzewcze masz w instalacji?
  • I cóż z tej gwarancji? Też mi kryterium wyboru. Przecież wiadomo, że w Niemczech mało kto (albo nikt) kupi Aristona. Tu chodzi o dobór pompy ciepła do oczekiwań a potem i tak kupujemy markę "lokalną" a jak nie mamy takiej marki, polegamy na reklamie. I dlatego twierdzę, że przy takiej konkurencji, wszystkie marki muszą się reklamować żeby wyjść do Klienta.   Wracając do zestawienia - przez te kilka lat zamieniły się nazwy, ceny, modele ale technologia raczej nie. Zmieniły się jeszcze trendy i obecnie pewno przeważają pompy ciepła powietrze-woda. Najważniejsze. Temat jest rozwojowy i nie zniknie z rynku jak kotły węglowe.
  • Mnie też po przeczytaniu tego opisu wyobraźnia przestrzenna zawiodła Generalnie wilgoć znajdzie drogę wszędzie, wystarczy spadek lub podciąganie kapilarne. Wystarczy sprawdzić, czy jest wilgoć na tej "trzeciej" ścianie, a skoro wcześniej jej nie było to już sprawa jasna. Mało tego  - teraz obserwujemy czy wyschnie i się nie pojawi większa plama.
  • Mam grzejniki aluminiowe i stalowe a rury miedziane.Zapycha się wymiennik ciepła czarnymi płytkami z kotle Ariston z komorą zamkniętą.Proszę o pomoc co zrobić
 • Popularne tematy

×