Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Kar

Uczestnik
 • Posty

  80
 • Dołączył

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez Kar

 1. Jest kilka pytań.. czy cała działka to grunt klasy III? Przy jakiej drodze w takim razie położna jest działka ?
 2. Temat stary więc zapytam czy potrzebuje Pan jeszcze pomocy czy nie?
 3. Zatem jeśli grunty będące klasy III, II i I położone poza terenem miasta nie spełniają tych 4 przesłanek trzeba dostać zgodę ministra na przeznaczenie tej działki na cele nierolnicze i nieleśne. Mało spotkałam osób które porywały się na ten krok dlatego nie powiem dokładnie jak wygląda to od strony technicznej - kiedy nie ma planu. Ponieważ ustawa mówi że procedury odrolnienia nie stosuje sie do terenów dla których nie sporządza sie planu. Można to rozumieć w ten sposób że odrolenienie na które potrzebna jest zgoda ministra możliwe jest tylko kiedy gmina podejmie kroki do opracowania miejscowego planu dla tego terenu.
 4. Jeżeli działka w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne nie trzeba nic odralniać. Zapis grunt rolny widnieje zawsze jeśli działka nie jest zabudowana. Po wybudowaniu domu geodeta robiąc inwentaryzację powykonawczą naniesie budynek na mapę i zmieni oznaczenie w ewidencji albo na B zabudowę albo BR zabudowe na roli. W zależności jaka jest klasa ziemi konieczne będzie przed uzyskaniem pozwolenia na budowę wyłączenie gruntów spod produkcji rolnej. Dotyczy to klas chronionych I, II i III pochodzeniami mineralnego oraz wszystkich klas gleb pochodzenia organicznego.
 5. Pomieszane są tutaj dwa wątki dotyczące III klasy ziemi. Odrolnienie i wyłączenie gruntów spod produkcji rolnej.. 0,05ha w budownictwie mieszkaniowym dotyczy kwestii wyłączenia gruntów spod produkcji rolnej i nie jest to 50ar tylko 500m2. Dotyczy to powierzchni zabudowy i jest to ustalane kiedy ma sie już decyzję o warunkach zabudowy i występuje o pozwolenie na budowe. Wtedy załatwia się kwestię wyłączenia gruntów spod produkcji rolnej. I wtedy powierzchnia 500m2 dla budownictwa mieszkaniowego jest zwolniona z opłat za takie wyłączenie. Jeśli chodzi o klase III ziemi to przy wydawaniu WZ może być problem z jej uzyskaniem jeśli nie ma przesłanek do zakwalifikowania tych gruntów jako nie podlegających pod działania ustawy o ochronie gruntow rolnych i leśnych w części mówiącej o przeznaczeniu gruntów na cele nie rolnicze i nie leśne. I tutaj pomieszany jest ten kolejny parametr mianowicie 50m od drogi publicznej. I 0,50 ha czyli 50ar powierzchni. To są dwie z czterech przesłanek które muszą być łącznie spełnione aby grunt klasy III nie podlegał odrolnieniu. To są te 4 przeslanki które muszą być łącznie spelnione dla danych gruntów (O ile działka nie leży w granicach administracyjnych miasta) - co najmniej połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu zawiera się w obszarze zwartej zabudowy, - położone są w odległości nie większej niż 50 m od granicy najbliższej działki budowlanej, - położone są w odległości nie większej niż 50 metrów od drogi publicznej, - ich powierzchnia nie przekracza 0,5 ha, bez względu na to, czy stanowią jedną całość, czy kilka odrębnych części. Natomiast jeśli chodzi o klasyfikację gruntów to tak można zmienić. Trzeba tylko znaleźć klasyfikatora który przyjedzie, pobierze próbkę ziemi i oceni że faktycznie doszło do wyjałowienia. Spisze protokół, nakreśli na mapie i taką dokumentację dostarczy do starostwa. A tam ruszy proces zmiany kwalifikacji. Zostanie wydana decyzja, decyzja się uprawomocni, klasyfikator dokończy dokumentację którą złoży w ośrodku dokumentacji geodezyjnej, ośrodek przyjmie to do zasobu i przekaże spowrotem do starsotwa a starsotwo zmieni dane w ewidencji gruntów i budynków.
 6. Dzieki za odpowiedź! ... No tylko gorzej jak z taką tanią matą będzie to pierwsza i ostania moja kąpiel przejrzałam Internet wzdłuż i wszerz i nie chce tej wanny.. gdybym miała miejsce na dwie to może, wtedy zwykła i taka ok ale tylko taka odpada.. dlatego zaciekawiła mnie opcja maty i chciałam znaleźć kogoś kto użytkuje coś takiego..
 7. Te stare tak. Chyba w 2003r. przestały obowiązywać wszystkie które w 1994r byly ważne? Coś jakoś mi świta ale nie wiem dokładnie. Trzeba by poszukać.
 8. Pięknie przeszliście w inny temat w ogóle jakoś odbiegający od pierwotnego wpisu.. ale to ja teraz z innej beczki.. na forum to jest jakas taka cenzura? W sensie że kasuja posty jak ktoś napisze coś nie tak ? Bo jako że od kilku dni prowadzimy z Mhtylem wymiane zdań na temat odrolnienia i wyłączenia gruntow z pod produkcji rolnej i takich około tematów zauważyłam że niektóre wpisy znikają.. czy to autor może wykasować swoj wpis czy to jakaś cenzura ?
 9. Chodzi mi o moje pytanie o mate z hydromasażem a fora często czytałam ale nigdy pisałam bo nie mam czasu na to. To teraz też mi pochłania cenne minuty nie wiem co mnie podkusiło..
 10. Uczę się. Jestem tu tydzień. No i mam ogólnie mało czasu wolnego więc często pisze szybko. Stąd brak polskich znaków. Choć specjalnie dla Ciebie poprawiam się. Ogólnie nikt nie odpisał na moje pytanie więc chyba usuwam to konto o ile się da bo nie znalazłam tej opcji jeszcze.
 11. Oj no widzisz ale nie przyznasz że nie wiesz.. w takim razie jak nie chcesz grać w ten quiz dalej to nie.. więc prostuje tylko to pierwsze że odwrotnie jest. Odrolnienie nie zawsze musi być (w tym artykule który cytujesz masz wyraźnie napisane kiedy nie musi go być) a wyłączenie gruntów jest zawsze tylko albo kończy się decyzją zwalniającą z opłat albo naliczającą opłaty.
 12. Dobrze w tym wypadku przepraszam bo to powinnam napisac do Aru - który napisał geoportal prawdę ci powie i żeby autor sprawdził czy ma budynek ujawniony w ewidencji. (I dlatego teraz napisałam do ciebie że na mapie może być widać ale w ewidencji nie bedzie jak gmina nie ma rejestru budynków).
 13. No ale tak jak napisałeś nie jest to aktualne tylko na zasadzie dogrywania danych. I chodziło mi bardziej o to że nie zawsze budynki są ujawnione w ewidencji bo nie każda gmina ma rejestr budynków. Na mapie będzie budynek ale nie oznacza to że na wypisie z rejestru gruntów i budynków będzie.
 14. A skoro tak to powiesz mi jeszcze co za dokument odralnia działkę, a jaki wyłącza grunty z produkcji rolnej ? Tak o klasy I-III mi chodzi
 15. Bo geoportal pokazuje satelitarny rzut a nie to co ujawnione w ewidencji. Wystarczy że dana gmina nie ma zrobionej modernizacji budynków i nie ma ujawnionego żadnego budynku w ewiewidencji gruntów i budynkow. (Nie chodzi tu o oznaczenie B czy B-R tylko budynek)
 16. No ale widzisz.. a jak napiszę że odrolnienie nie zawsze ma miejsce z klasą chronioną ale wyłączenie zawsze to potwierdzisz czy zaprzeczysz?
 17. No nie wierze ! w tamtym temacie też byś zrozumiał o czym mówię gdybyś spojrzał lekko pod innym kątem i na chwilę skupił się na procedurze. Bo przepisy przepisami ale jakoś trzeba je przełożyć na działania w urzędzie i ja cały czas pisze o tym jak to wygląda w praktyce (podkreślam jeszcze raz - przynajmniej u mnie) ! jak miło by było gdybyś zadał pytanie a nie tylko bzdura, brednie, kłamstwa! i jak nie piskorz to wsza różnie o mnie mówią ale żeby do ryby przyrównać! Chyba ze chciałeś w ten sposób odebrac mi głos ?:) U Was w gminie warunki zabudowy wydają po 3-4 miesiącach? To słabo..
 18. miałam na myśli te stare plany których ważność wygasła bodajże w 2003r. z mocy prawa
 19. Kolejna brednia i to do potęgi n. Jeżeli coś straciło ważność to nie istnieje. Ze starego studium albo MPZP można zrobić podkładkę ale pod szklankę herbaty albo kawy Ty nawet sie wtrącasz jak ja odpisuje komuś sarkazmem - mój wpis dotyczy słowa "korupcji" i tak układów- bo jak trzeba komuś dopasować przepisy do tego co chce to nawet potrafią się znaleźć stare plany, studia na podkładkę tych decyzji i nagle stają się wykładnią prawa.. rozumiesz?... więc nie wiem co znowu ci nie pasuje..
 20. Tak to nie Ty pisałeś.. racja... to ja się wykręcam od swoich słów nie Ty... racja.. a ty dalej nie potrafisz odpowiedzieć na moją prośbę i opisać prpcedury odrolnienia skoro ją tak dobrze znasz..
 21. Ze studium albo starego planu ktory stracil ważność korzysta sie wtedy kiedy trzeba żeby mieć podkładke do dzialania jak wychodzi na plus dla sytuacji
 22. Złożyłeś wniosek o wydanie warunków zabudowy i co w nim wpisałeś ? Bo gmina albo ci wyda warunki takie o jakie wnioskowales albo odmówi wydania takiej treści o jaka wnioskoweś. Nie moze wpisac ci czegos innego niż w twoim wniosku. Masz większe szanse na postawienie domu przy wydawaniu warunkow zabudowy niż przy planie. Bo plan ci odgórnie narzuca co mozesz postawić. A przy warunkach zabudowy ty określasz co chcesz i gmina to rozpatruje.
 23. No nie wszystkie obejmuje, ale jeśli w planie miejscowym na naszej dzialce zostala przewidziana droga gminna to po podziale wlasnosc z automatu przechodzi na gminę. Od tego nie ma odwołania. Odwołanie jest natomiast od wysokości przyznanego odszkodowanie na ten cel. Ponieważ sa dwie opcje. Albo polubownie dogadujemy się z cena albo dostajemy decyzje o odszkodowaniu które w postępowaniu wylicza rzeczoznawca majatkowy na podstawie średniej wartości podobnego gruntu w dodobnym położeniu. Ale nie o tym temt w sumie ten jest U mnie gmina zmienila przeznaczenie 30ha pola na obrzeżach miasta na cele mieszkaniowe. Zrobila plan z wydzielonymi działkami, pięknymi plantami i nawet rondem i nie każdy z setek właścicieli o to wnioskował. Co prawda to cudowne osiedle powstanie za kilka dobrych lat jak chociaż część osob będzie miała zamiar sie tam budować. Narazie duża część czeka ze sprzedażą az minie te 5 lat. Adjacencka tak - inaczej planistyczna. A później osobna kwestia koedy gmina będzie miala kase na zrobienie tej pieknej infrastruktury żeby zachęcić do szybszego stawiania domow.
 24. Tak i zmieniając plan z roli na mieszkaniowke gmina gwarantuje sobie możliwość że działki zostaną zasiedlone i bedzie wyższy podatek. Przeczytaj uważnie-to nie gmina buduje i ma zostać właścicielem a zmienia plan zagospodarowania. Czy zawsze zmienia go tylko na wniosek wlasciciela? Przecież zmieniając plan dla danego obszaru nie zawsze robi to bo właściciele tego chca i wszyscy musza złożyć wniosek. Grunty rolne zmiania na zabudowe mieszkaniową rozbudowując w ten sposób miasto. Plan dla danego obszaru zawsze zawiera wydzielenie dróg do nowych działek. Właściciel chcąc podzielić działkę robi to zgodnie z planem i jak na jego dzialce przewidziany jest fragment drogi to ten teren przechodzi na podstawie podziału na własność gminy. Dostaje sie za to odzkodowanie. To jest spec ustawa. A jak gmina ci zmieni dzialke z rolnej w budowlana na planie to wzrasta jej wartosc i jesli sprzedaż ją szybciej niz po upływie 5 lat to placisz do gminy oplate planistyczna. No jak nie jak tak. Wyjaśniłam ci dlaczego pisałam o używaniu przez ludzi zamiennie tych wyrażeń bo sam mnie tak ukierunkowaleś pisząc że odrolnienie będzie potrzebne do pozwolenia na budowe. Do niego potrzebne jest wyłączenie a odrolnienie do otrzymania warunków zabudowy. A jak masz plan ktory pozwala ci sie wybudowac to odrolnienie masz już zrobione przy jego tworzeniu.
 25. za chwile pewnie napiszesz że to zdanie świadczy o tym że uważam że artykuł jest źle napisany to biegnę z wyjasnieniem że nie o to mi chodzi. Artykuł jest w większości poprawny, mam na myśli że jego treści nie podważasz mimo że też nie znasz osoby która go pisała, nie pomyślisz że to co cytuje z ustawy jest ok ale to co dodaje od siebie autor już nie bo to jego własna interpretacja. I dalej nie zrobiłeś tego o co cie prosiłam kilka razy.. skoro masz doświadczenie napisz jak wygląda procedura odrolnienia w rzeczywistości a nie cytuj ustawę - może w różnych urzędach być różna praktyka dlatego chętnie zapoznała bym się z twoim doświadczeniem ale nie wklejaniu artykułów i cytowania ustaw ale przełożeniu tego na działania- jakie etapy, co po kolei - czysta ciekawość czy praktyka jest taka sama czy się różni w urzędach innych..
×
×
 • Utwórz nowe...