Skocz do zawartości

jotesz

Uczestnik
  • Posty

    63
  • Dołączył

  • Ostatnio

  • Dni najlepszy

    1

Posty napisane przez jotesz

  1. To dobry znak, że nie da się, lub nie opłaci się instalować gazowych pieców. Produkcja CO2 do atmosfery przy spalaniu gazu wciąż będzie wysoka, jeśli domy nie będą rzetelnie izolowane termicznie. CO2 nie widać, więc to nie smog? Oczywiście spalanie gazu pyłu nie daje, ani nie gryzie w oczy, ale efekt cieplarniany tworzy. 

    Rządowi jest wszystko jedno, czy zyski będą ze sprzedaży gazu, węgla, czy prądu, byle były zyski. Z tego powodu właśnie zostaje zatrzymana energetyka prosumencka. Żeby mogła się nadal rozwijać, trzeba zmieniać i unowocześniać linie przesyłowe, zwiększać liczbę transformatorów, może nawet przyjąć amerykańskie 110V w gospodarstwach domowych. Ale jaki z tego byłby zysk dla producentów i sprzedawców energii elektrycznej? Przecież w ostatecznym rozrachunku spadnie ilość sprzedanego, więc i wyprodukowanego prądu. W imię zysku, można pozwolić jedynie na farmy fotowoltaiczne i sprzedawać prąd, sprzedawać... 

    A skoro mamy kryzys finansowy i odwrót od nowoczesnych (kosztownych) technologii, to pozostaje nam znowu rodzimy węgiel. W imię spokoju społecznego, wszak w dopłacaniu do węgla mamy kilkadziesiąt lat praktyki.

  2. Mam taki dylemat: czy można osłonić folią wysokoparoprzepuszczalną, ocieplenie z wełny mineralnej w ścianie trójwarstwowej? Między wełną, a ścianą elewacyjną z klinkieru, ma być pustka wentylacyjna 2-3 cm i oczywiście puszki w elewacjach. Teoretycznie, silny wiatr jest w stanie wydmuchiwać włókna wełny w okolicach puszek. Skoro i tak ze ściany nośnej wystają pręty usztywniające ścianę elewacyjną i dociskające wełnę do ściany nośnej, to podczas układania płyt wełny, można by przykrywać wełnę folią. Dzięki takiemu rozwiązaniu, przy okazji nie przeszkadzałby deszcz przed ułożeniem klinkierowej elewacji. Oczywiście, biorę pod uwagę jak najkrótszy okres wystawienia foli na promieniowanie UV.

  3. Chyba, że górna powierzchnia się złuszczyła. Na nierównej powierzchni trudno będzie szczelnie położyć papę pod murłatą. Podobno wystają kamyki? Na wysuszony beton ciężko będzie dołożyć cienką warstwę wyrównawczą zaprawy. Ale mówię to, jako praktyk amator. Martwić się nie ma czym, poza dodatkową pracą.

  4. xbox, czemu nie chcesz zachować ciągłości ocieplenia dachowego na ścianach lukarny?  Znajdź dyskusję "Płytowanie OSB i nieszczęsna membrana"  Rozpoczęty przez michu82, 29 listopada 2016.

    Tylko błagam, niech nie odpowiada mi mhtyl, bo "będziemy przeciągać się przez 40 postów aż osiągniemy zamierzony efekt", to znaczy on osiągnie 30 000 postów i wtedy już nawet bajbaga nie powstrzyma jego ego.

  5. Cytat


    Odpowiedź należy do fachowca po wizji lokalnej. Ja zamówiłbym jednak spychacz i najpierw usunął z grubsza ten gruz( do późniejszego wykorzystania), a następnie warstwę humusu (dasz ogłoszenie, to zniknie z pryzmy w ciągu tygodnia, albo zwyczajnie ktoś go kupi). Na twardy i jałowy grunt rodzimy wrzuciłbym dopiero gruz, a na gruby gruz drobne kruszywo. Wtedy nic nie urośnie, bo ani ziarno się tego nie chwyci, ani woda nie utrzyma( spłynie głębiej). Jeśli pozostał humus, to rośliny i tak wyjdą - chyba, że nawiozłeś tego gruzu na wysokość 50cm...
  6. Cytat

    Ponoć kredyty z dofinansowaniem na fotowoltaikę w tym roku rozeszły się w 7 godzin. Było tak dużo wniosków, że już pierwszego dnia BOŚ bank przekroczył limit. Ciekawa jestem jakim cudem. Owszem jest duże zainteresowanie. Sama bym chętnie zainstalowała dwa panel na dachu, ale w 7 godzin wyczerpali pulę?!


    A, o to pytaj Twojego przedmówcę: grupaekoinstal. Skądinąd wiem, że firmy sprzedające i wykonujące instalacje "zarezerwowały" sobie w bankach owe dofinansowania in blanco - do realizacji, gdy zgłosi się chętny klient.
  7. Cytat

    60.000zł za PCi icon_eek.gif

    1. Koszt 1mb odwiertu, na gotowo, max. 130zł (średnia mniej jak 100zł).
    2. Koszt kolektora płaskiego, 5.000 - 10.000zł.
    3. PCi około 10kW - 15.000 - 20.000zł


    Koszt odwiertu średnio poniżej 100 zł, to chyba netto i bez instalacji dolnego źródła. Nikt już nie schodzi poniżej 125 brutto razem z instalacją, bo pracuje przy tym kilkuosobowa ekipa i wykonuje całość w ciągu 1-2 dni. Chyba, że jakiś rzemieślnik zamieszka w przyczepie na działce, to w dwa tygodnie zrobi odwiert, do którego będzie wciskać na siłę sondy, a potem będzie udawać, że udało mu się zalać je zaprawą na całej długości odwiertu. U mnie ekipa z wiertnicą na traku, zrobiła cztery odwierty z uzbrojeniem w dwa dni, ale i tak musieli później przyjechać i wykonać na własny koszt dodatkowy odwiert i instalację, bo jedna sonda nie trzymała ciśnienia. Koparka również musiała dojechać, by wykonać dodatkowy wykop od odwiertu do przyłącza. PCI 13kW 30.000 zł, ale za to cała instalacja od tego samego producenta, wykonawcy, serwisanta i gwaranta. Pewnie mam udział w sponsorowaniu narciarstwa, sądząc po nazwie.
  8. Cytat

    Łaskawco - a jak gazu nie ma ? - naprawdę takich miejsc w naszym kraju jest sporo.

    Przy czym 70.000zł (albo i więcej) na PCi na 200m2 domu, to chyba za całość z podłogówką + 6cio strefowa centrala wentylacyjna + tynanowe i złocone anemostaty + przewody wentylacyjne z kevlaru.


    Wystarczy doliczyć cenę za odwierty min. 200mb łącznie, oraz porządny zbiornik buforowy i akumulacyjny z wieloma wężownicami. Zbiorniki nie muszą być ani złote ani tytanowe, wystarczą ze stali nierdzewnej, też sporo kosztują. Co do wentylacji, Zehnder wycenia to standardowo na 30 tysięcy z robocizną.
    Całą ta dyskusja jest warta funta kłaków, bo nikt nie jest rzetelny, każdy pisze, co mu pasuje, od samego początku dyskusji. Ale trzeba przyznać, że w BD i pozostałych periodykach, ceny dotyczące PC, wentylacji mechanicznej, są podawane na zasadzie cen samochodów w salonach - zwykle należy doliczyć minimum 20% za wyposażenie dodatkowe, które okazuje się niezbędne. Przykład: w większości publikacji podaje się ceny najprostszych i najtańszych pomp ciepła, bez niezbędnej automatyki i bez np. zbiorników buforowych. Tymczasem ceny PC zostały przed producentów i sprzedawców dokładnie zanalizowane i kosztują tyle, żeby po 10-15 latach, jedynie równoważyły w eksploatacji wydatek poniesiony na zakup i instalację. I druga analogia z samochodami: jest różnica między Fordem i Porsche, różnica w cenie, osiągach i komforcie. Jest różnica między osobówką i terenówką, również w bezpieczeństwie.
    Przypomina mi się również stwierdzenie, że bogaty jest ten, kto pieniądze wydaje rozsądnie. Dziś zarabiam, to inwestuję, żeby na emeryturze stać mnie było na utrzymanie domu. I na wyjazd na tydzień oraz powrót do ciepłego domu w zimie. W przeciwnym razie, pozostaje hobby w pobliżu kotłowni.
  9. Cytat

    Kolego
    DB to nie plastusiowy pamiętnik, żeby każdy w nim mazał
    być może są dzienniki, gdzie jest przygotowane miejsce na wpis geodety, jego szkice gołej babki, co nie oznacza, że to jest obowiązek
    obowiązek to inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza, która musi być, bo stwierdza zgodność z PT i WT
    pod budowę budynku tyczyć geodeta nie musi, nie ma takiego obowiązku, to Twoja sprawa - musi to być zgodne z usytuowaniem budynku w projekcie zagospodarowania terenu oraz zgodne z WT - i tyle


    Kolego, nie unoś się, bo już zdążyłem zauważyć, że ilekroć odezwie się mhtyl, tyle razy w jego obronie (godniejszej lepszej sprawy) staje wasza paczka i autorytatywnie próbuje ośmieszać naiwnych. Nigdzie nie napisałem, ze jest obowiązek wrysowania szkicu do DB, tylko wpis o dokonaniu wytyczenia. Nie traktuj mnie, jak słomianego dekarza, bo nie będę się wykłócać o bzdury. Człowiek pytał, człowiek otrzymał odpowiedzi, człowiek dokona wyboru. Już kiedyś napisałem, że nie trzeba kończyć studiów z matematyki, żeby wiedzieć, ile jest dwa razy dwa. Wniosek jest taki, że trzeba mieć wpis dla własnego bezpieczeństwa i lepiej mieć szkic, niż go nie mieć. Taki jest interes inwestora. Koniec i kropka.
  10. Cytat

    Czyli reasumując:
    1) Geodeta wytycza osie fundamentu budynku
    2) Robi szkic oraz wpisuje do dziennika budowy - szkic dołączamy do DB lub robi szkic w DB (jest na to specjalna strona w DB)


    Dokładnie tak. Wpis do dziennika robi geodeta, kierbud co najwyżej może wykonać osobny wpis. Szkic jest roboczy, nie na mapce i nie musi być wrysowany do dziennika budowy, za to musi być podpisany przez geodetę, najlepiej dołączyć go do dokumentacji projektu budowlanego. Chodzi o potwierdzenie odległości budynku od granic działki zgodnie z projektem, oraz ustalenie, które osie zostały wyznaczone, bo nie ma potrzeby wyznaczać wszystkich możliwych, które można wyznaczyć samodzielnie.

    Cytat

    No widzisz, a mi nie robił icon_smile.gif
    Ja tylko zgłosiłem czy raczej powiadomiłem Kierbuda, że kopię fundamenty i będę zalewał, a co kierownik zrobił nie wiem. nie dociekałem.
    A tak na marginesie to DB posiada Kierbud i to on go prowadzi, bynajmniej mój Kierbud tak robi icon_smile.gif


    W takim razie powinieneś go zwolnić, bo powinien być obecny przy wytyczeniu, żeby podać dziennik do wpisu i sprawdzić, czy cię geodeta nie naraził na odmowny protokół odbioru. Albo "pożyczyć" ci twój dziennik, żebyś go w tym zastąpił.
    Czy dziennik nie powinien być zawsze dostępny na terenie budowy?
  11. Cytat

    Witam

    Pytanie: czy po wytyczeniu budynku (osie fundamentów) geodeta robi mapkę ?? Czy taka mapka (jeśli ma być) jest potrzebna do odbioru. Czy wystarczy szkic polowy.

    Pozdro


    Zacytuję siebie z wcześniejszego wpisu tej dyskusji: "Tutaj jest jeszcze wpis do dziennika budowy i rysunek wyznaczonych osi i punktów wysokości."

    Cytat

    Nie ściany tylko punkty (narożniki) są liczone.


    A "tyczone" są osie przez środek ścian nośnych fundamentu. Najlepiej czterech zewnętrznych, ale przy obwodzie nie prostokątnym budynku, łatwiej mieć zaznaczony każdy jego kąt zewnętrzny.
  12. Cytat

    Zapoznałam się już z tym wątkiem i rozmawiałam z osobą, która sprzedaje takie ogniwa. Tylko teraz mam pytanie. Zamawialibyście fotowoltaikę, cały zestaw przez internet ze sklepu online czy lepiej przejechać pół województwa i zamówić w salonie stacjonarnym? Bo w jednym i drugim wypadku się czeka na realizację zamówienia.


    A jaka to będzie instalacja? Akumulatory, bezpośrednie przetwarzanie na ciepło czy instalacja prosumencka? I kto to będzie instalować, a kto odbierać? Najpierw projekt, potem sposób zainstalowania, a na końcu zamówienie.

    Cytat

    Już zwęszyli. Zamiast dotować instalacje przydomowe, będą budować farmy fotowoltaiczne. Dzięki temu cena prądu wzrośnie, co ucieszy tradycyjną energetykę, a kolejny Grad zostanie prezesem za 100 tys. miesięcznie.


    Właśnie pani premier ujawniła, że trwa nowelizacja ustawy zapewniająca byt producentom energii elektrycznej z "fotowoltaniki". Ani słowa o instalacjach prosumenckich i bilansowaniu wysłane-odebrane, tylko o zapewnieniu odbioru prądu z instalacji, które wyprodukują więcej energii, niż na własne potrzeby.

    Cytat

    WAżne aby po 0,6 zł kupować mało icon_smile.gif Wydawanie mniej to jakby oszczędzanie i produkowanie prądu po 0,6 zł.


    Zwykle sprzedajesz prawie całość produkcji, a na własne potrzeby prawie całość kupujesz. Jeśli rozliczasz bilans w kW, to ok, jeśli w osobnych cenach za kupno i sprzedaż, to żopa. Zdaje się, retrofood jest najlepiej z nas zorientowany, ale nabrał wody w usta.
  13. Se przeczytałem ten pamiętnik, szczęśliwie po drinkach. Przypomniała mi się historia z ubiegłego roku. Na mniejszą skalę i krótsza, zakończona sukcesem, ale i zaskakującym epilogiem. Główny adwersarz został prezydentem miasta, a w swoim programie wyborczym wymieniał między innymi " zrównoważony rozwój miasta i współpracę ze stowarzyszeniami społecznymi. www.facebook.com/pages/Protest-Katowice-Podlesie/640839585975477?fref=nf
  14. Nie jestem zagazowany, ale w kwestii prądu i wody mogę coś podpowiedzieć.
    Od początku kabel energetyczny należy do energetyki. Ale na granicy z sąsiednią działką zapłaciłem za wykonanie podwójnej skrzynki przyłączeniowej, mój przyszły sąsiad będzie musiał ją ode mnie odkupić za cenę trochę wyższą, niż ja zapłaciłem. A cena była taka sama, jak za pojedynczą skrzynkę.
    Musiałem również wykonać fragment wodociągu, do którego będzie musiało się przyłączyć 10 przyszłych sąsiadów. Za zgodę na przyłączenie do "mojego" wodociągu i wydanie dokumentacji, będą musieli zapłacić w sumie nieco więcej, niż zapłaciłem ja. Dopiero po przyłączeniu ostatniego sąsiada, odsprzedam wodociąg miejscowemu wodkanowi. Dlatego nie zamierzam tego fragmentu sieci oddawać już teraz. Niczym nie ryzykuję, bo wykonawca ponosi 5-letnią odpowiedzialność za przyłączenie do wcześniejszego odcinka sieci, a za własne przyłącza odpowiadają właściciele przyłączy, taki jest warunek mojej zgody. Trzech już się przyłączyło, nikt się nie targował, a ja nie byłem chciwy.
  15. Cytat

    Polska to jest ciekawy kraj, naokoło wszystkim się opłaca inwestować w pv tylko nie u nas. nie zwęszyli jeszcze politycy jak urwać z tego lwią część dla siebie wiec nic z tym nie robią.


    Już zwęszyli. Zamiast dotować instalacje przydomowe, będą budować farmy fotowoltaiczne. Dzięki temu cena prądu wzrośnie, co ucieszy tradycyjną energetykę, a kolejny Grad zostanie prezesem za 100 tys. miesięcznie.
  16. Cytat

    bo pewnego dnia możemy się obudzić z ręką w nocniku


    Też tak to widzę. Wszystkie OZE są drogie i nieopłacalne w przypadku domów jednorodzinnych o małym zużyciu energii. Ale gdy się weźmie pod uwagę wygodę, automatykę, bezpieczeństwo użytkowania i jakiś stopień niezależności od instytucjonalnych krwiopijców, to wygląda to o niebo lepiej. Poza tym, chyba już można podpiąć ogniwa fotowoltaiczne do sieci i rozliczać się, jako prosument? Jeśli tak, to nawet paskarskie różnice w cenie prądu kupowanego i sprzedawanego nie mają znaczenia, jeśli się wyprodukuje tyle, ile się zużywa. Rozliczenie polega na bilansie watogodzin, a nie cen jednostkowych. jeśli więc zużywa się sporo prądu, to taka instalacja może się jednak opłacać. Przy bardziej skomplikowanym układzie instalacji, to może działać nawet wtedy, gdy wszyscy wokół zostaną bez prądu z sieci.

  17. Cytat

    Ilość stali musisz policzyć. To proste dodawanie na poziomie szkoły podstawowej. Długości razy ilości, długości strzemion razy ilości, plus długości zakładów, itd.


    A w razie czego, się zmieni i szlus?

    Cytat

    Dziś wybrałem "drzewo", które w przyszłym tygodniu zostanie ścięte i zagospodarowane na drewno do więźby dachowej. Rzadko widuje się tak piękne sosny, odpowiedniej jakości. Jaki "zapas" krokwi, murłat, łat i kontrłat byście sugerowali?


    Kiedy zamierzasz robić wieżbę? Bo nie będzie z jednej sosny i chyba nie ze ściętej w tym roku?
  18. Cytat

    Czy mam jakiekolwiek szanse na reklamowanie tego projektu?


    Ten temat jest już gdzieś na forum (Irbis-Strzecharstwo). Jeśli nie spisałeś umowy opisującej, czego dokładnie wymagałeś, to szkoda zachodu. Stracisz mnóstwo czasu, pracownia nie odda pieniędzy, co najwyżej wykona kilka niesatysfakcjonujących poprawek. Są takie pracownie, które wykorzystują niewiedzę klienta. Dla nich ważna jest tylko adaptacja i sporządzenie dokumentacji wystarczającej do uzyskania pozwolenia na budowę. Potem się okazuje, że nie ma części wykonawczej, spisu elementów do kupienia, są różnice wymiarowę między konstrukcją i częścią architektoniczną.
  19. Cytat

    kierownikiem budowy będzie jednocześnie osoba, która wykonała projekt...


    To jest jeden kłopot: jeśli projekt jest do kitu, to on wam tego przecież nie powie. A w razie wpadki, winę będzie zrzucać na wykonawców. Przekroje fundamentów i wieńców muszą uwzględniać każdą ścianę osobno, z uwzględnieniem rozmieszczenia, ilości i grubości prętów zbrojenia, tylko wtedy można wyliczyć, ile stali potrzeba. To samo dotyczy stropów i detali, np. schodów. Mając takie rysunki, zawsze można pokazać je innemu konstruktorowi (nie architektowi czy projektantowi, ale konstruktorowi), a przed wylaniem betonu, samemu sprawdzić zgodność rysunków z wykonaniem.
  20. Cytat

    Drugie pytanie: w projekcie nie mam podanej ilości potrzebnej stali - czy moje wyliczenie około 220mb jest poprawne?


    Ciekawe, jakie są warunki gruntowe - od tego zależy, jakie fundamenty wybrać. Można budować bez całościowego projektu wykonawczego, ale bez konstrukcji zbrojenia ław, wieńców i stropów? Równie dobrze można zakładać ilość drewna na więźbę, bez konstrukcji dachu. Macie już kierownika budowy? On wam to wszystko wytłumaczy.
  21. Cytat

    Mnie się podobały takie antyzłodziejskie rolety w Niemczech, chociaż sama w życiu bym u siebie nie założyła.
    W myśl zasady, że nadmiar zabezpieczeń kusi złodzieja...


    Wyłamanie rolet nie stanowi żadnego problemu dla złodzieja, gorzej z właścicielem. Zwykle dochodzi do uszkodzenia prowadnic bocznych, więc jeśli są ukryte w tynku lub schowane za węgarkiem klinkierowym, to....
    Zwykłe rolety nie są antywłamaniowe, pancerz jest aluminiowy, wypełniony pianką, łatwo daje się wygiąć, im szersza roleta, tym łatwiej. Rolety muszą być zintegrowane z instalacją alarmową, choćby przez kontaktron u dołu, bo wyłamywanie zawsze zawsze zaczyna się od dołu.
  22. Cytat

    mam pytanie odnośnie podziału działki tylko nie budowlanej a rolnej. podziału a może wydzielenia konkretniej mówiąc, otóż sprawa jest taka: mamy pole 2 ha, jest ono uprawami rozdzielone na dwie części, w jednej z nich okazało się, że jest 53ary które dziadek w spadku zapisał pewnej osobie. wizualnie nie możemy w tym momencie na oko wytyczyć tego obszaru więc musimy zatrudnić geodetę, który to wymierzy i wytyczy, pola są na nas, więc całe postępowanie teraz przeniesienia tego kawałka na drugą osobę musi przejść od nowa, musimy ten kawałek oddać, zatem powiedzcie czy my płacimy za geodetę, czy ta osoba wyznacza dany kawałek już w swojej kwestii a naszym obowiązkiem jest wyłącznie prawne oddanie tego kawałka itd?


    Ja bym proponował wydzielić konkretny kawałek i pozostawić bez użytkowania, a potem czekać, co zrobi pewna osoba - a nuż minie 10 lat.
  23. Cytat

    Witam. Mam pytanie odnośnie suszenia domu. Dom jest świeżo postawiony ,zadaszony i teraz pytanie - ile powinien się suszyć by nie doszło do sytuacji takiej,że gdzieś wyjdzie wilgoć itp ?

    Pozdrawiam


    Pytanie za pytanie: a co zamierzasz? Bo prace wewnątrz możesz prowadzić, ale ocieplenie dachu musi być wykonane jednym ciągiem, i to od razu z wewnętrzaną folią. Inaczej mogą być kłopoty, jak wełna nasiąknie, a przecież ogrzewania nie uruchomisz bez zamknięcia otworów. Bo, jak zrozumiałem, nie masz okien i drzwi, tylko "zabite" otwory? Jeśli będzie wewnętrzna izolacja ocieplenia dachu oraz szczelne okna i drzwi, to można grzać i pracować, ale wentylacja musi być intensywna - nie tak, jak przy "zabitych" otworach, ale tak, żeby zachować równowagę między ucieczką ciepła a ucieczką wilgoci. Najlepszy byłby rekuperator. Jedynie prace z drewnem będzie trzeba odłożyć, aż wilgoć przestanie być problemem.
  24. Cytat

    Gdybysmy zrobili swoja droge 5m to juz nie mielibysmy miejsca na dom.bo mamy dluga a waska.dzialke a droga biegnie wzdluz dzialki. Musze zapytac sasiadow ktorzy sa blizej wybudowani drogi glownej bo budowali sie 3 lata temu. Wiec jak oni to zrobili ze dostali pozwolenie na budowe przy drodze 2,5m. Geodetka nam powiedziala ze moze byc tak ze starostwo sie nam na to zgodzi ale moze byc tez ze nie.


    Jeśli to jest działka budowlana, to musi mieć dostęp do drogi publicznej. Jeśłi twoja działka nie graniczy z drogą publiczną, to w jaki sposób została ujęta w pzp? Zwykle musi być wydzielona osobna działka na drogę, a droga musi mieć szerokość min. 5m. A w notariacie, to się wpisuje, kto ma prawo z niej korzystać.
×
×
  • Utwórz nowe...