Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Lolek_1

Uczestnik
 • Posty

  42
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

3 Neutralny

O Lolek_1

 • Ranga
  Członek Klanu WybieramyDom.pl

Aktyw

 • Punkty pozostałe
  44
 1. Byli u mnie panowie z zakładu wodno-kanalizacyjnego i powiedzieli tak samo jak pan Cezary. Licznika chyba nie można zmieniać, bo instalują go z zakładu Ale jest światełko w tunelu - panowie byli właśnie po to, żeby założyć radiowy odczyt wodomierza. Taka nakładka na licznik, podjeżdżają w okolice podobno 150 metrów i ściągają dane z całego osiedla. Nadajnik ma wytrzymać ok. 15 lat. (na litowej baterii). Oczywiście nic nie płaciłem za nakładkę, tylko sympatyczna pani już nie będzie przychodzić i zaglądać do chałupy Drugi sposób - to nie lusterko, tylko zdjęcie cyfrówką i odczyt z ekranu nawet telefonu komórkowego. (poza tym masz archiwizację dokumentacji, jakby co... Zapytaj w zakładzie, może planują radiowy odczyt i będziesz wiedział ile musisz wytrzymać.
 2. Witam czytających. Ja za Daikina Altherma (powietrze-woda) ok. 8 kW ze zbiornikiem 300 l (wszystko z jednej firmy, żeby nie było zwalania na innego wykonawcę) dałem 23 000 brutto. Chodzi na pół gwizdka, bo nie mieszkam, ale bez problemu podciąga do 21 st C w pomieszczeniach. Wiem, że się narażę co niektórym, odradzającym pompy ciepła p-w, ale z wyliczeń wyszło mi, że gruntowa niestety była za droga (oferty od wykonawców - od 35000 do 70000) z pionowymi odwiertami. Teraz trochę na przekór - 1. odwierty pionowe powyżej chyba 30m wymagają zezwolenia geologa, czy kogoś takiego (wykonawca powiedział mi, że nikt tego nie przestrzega, ale jak będzie kryzys, to z urzędu przyjdą i dowalą za przeszłość plus odsetki, albo ....), więc dodatkowe koszty. 2. Kolektor poziomy - potrzebna duża działka z "dobrą" ziemią i też wymaga (w moim urzędzie) zgłoszenia budowlanego i przerobienia projektu (więc koszty architekt plus kierownik budowy) plus koszty koparki itp. doprowadzenia do stanu sprzed instalacji. Na takim obszarze można posiać chyba tylko trawę. Plusem jest to, że krety nie ryją w takich miejscach, bo słyszą ciągły przepływ w rurkach. 3. Koszty używania wyliczane przy pionowym odwiercie były tylko rocznie ok. 1000 zł tańsze niż z p-w. Podłogówki nie liczę, bo taki koszt jest identyczny dla wszystkich rozwiązań jednakowy. Nie znam się na pci i nie chcę się znać - ma chodzić i z założenia być bezobsługowa. Za instalację ma być odpowiedzialna firma i gwarancja na całość, żeby nie zwalali winy na innych. Pozdrawiam tych co im się nie chce douczać na siłę wszystkiego o wszystkim :-), żeby być fachowcem i teoretykiem, ale chcą wiedzieć co chcą mieć.
 3. Mieliśmy pralkę ARISTON ładowana od góry - przeżyła 13 lat - praktycznie bez napraw (wymieniłem raz łożysko bębna) Wirowała bardzo cicho. Teraz mamy Electrolux też ładowana od góry z opcją TIME MANAGER (bardzo przydatna), ale jak wiruje, to niestety znacznie głośniej od ARISTONA. Moim zdaniem przyczyna jest prosta - Ariston był cały zabudowany w "blaszanej skrzynce", a Electrolux ma od spodu puste miejsce i chyba przez to wirowanie jest straszeni głośne. Poza tym pralka sprawuje się bardzo dobrze. Niestety w sklepie nie puszczą pełnej wersji prania i wirowania, tylko co najwyżej włączą do prądu i możesz zobaczyć jak wygląda wyświetlacz . Teściowie mieli whirpool i też głośno im wirowała. Ale oczywiście należy zwrócić uwagę na model a nie na firmę.
 4. na podjazd do garażu dałem z 30 ton kamienia o średnicy około 10 cm i mniejsze (500 zł z koparką do rozgarniania). Teraz jak się uleżało dołożę taki o granulacji ok 3-5 cm potem kliniec i będzie ok pod puzzle. Teraz zrywają niedaleko asfalt z drogi, więc może coś takiego jako druga warstwa, zapiecze się i zlasuje, to potem i autka mogą po tym jeździć. Latem robili u nas w drodze kanalizację i wysypali najpierw grubym kamieniem, potem jak siadło po opadach przywieźli jakiś drobniejszy i tak już się ubiło i zostało - czekamy na prawdziwą drogę z prawdziwą nawierzchnią.
 5. Mój elektryk polecił mi SIMONa. Wybrałem białe w wersji moduł (z dodatkowymi ramkami 1 do 5) Cena w hurtowni średnio 10 zł za sztukę (nie licząc różnorodności) Do tego pasowały też sterowniki podłogówki i roletowe 1x lub 2x, rtv, SAT itp. montowaliśmy na wysokości ok.120 -140 cm
 6. Może przyjazna środowisku, bo słyszałem, że odbiór ... - tutaj nadrabiają :-)
 7. Ale ja jeszcze nie mieszkam, tylko buduję i mam dotację Pani w UM pokazywała mi wnioski osób zamieszkałych (dotacja do solarów) - więc też do rozwiązań typu unowocześnienie starych domków. Pewnie na rok jest jakiś limit pieniędzy i kto pierwszy ten lepszy, ale ja mam umowe podpisaną z numerem ponad 250, a worek dopiero co się rozwiązał. W zeszłym roku dostałem dotację na PC. Problem przy odbiorze - pani nie wiedziała do ma zaliczyć do PC (mam powietrzną) jednostkę zewnętrzną czy wewnętrzną. Trudno było jej wytłumaczyć ,że to jedno. Cały system jako jedna instalacja. Bo odbiór z UM na tym polegał, że urzędnik przychodzi i sprawdza czy rzeczywiściejest zainstalowane to co miało być, spisuje protokół z nazwą i numerami i wsio. Żadnych ekspertyz- nienormalne normalnie
 8. W J.Zdroju wystarczy albo faktura VAT, albo rachunek/faktura na usługę. Papierki to pozwolenie na budowę, oświadczenie o własności nieruchomości i wniosek (1 strona). Po dwóch tygodniach do podpisania umowy. Potem realizacja w terminie wskazanym w umowie. Do solarów/PC dotacja 3000 zł Do pieca "ekologicznego" też coś ok. 1200 Do kanalizacji 1200 Do podłogówki elektrycznej chyba 1200 Do azbestu - nie pamiętam. Ale nawet za taką robotę 1200 to też niemała kaska (darmowa). Koszty uzyskania dotacji - 50 zł czyli paliwo, opłata parkingowa przed UM (3 wizyty) W J.Zdroju wystarczy albo faktura VAT, albo rachunek/faktura na usługę. Papierki to pozwolenie na budowę, oświadczenie o własności nieruchomości i wniosek (1 strona). Po dwóch tygodniach do podpisania umowy. Potem realizacja w terminie wskazanym w umowie. Do solarów/PC dotacja 3000 zł Do pieca "ekologicznego" też coś ok. 1200 Do kanalizacji 1200 Do podłogówki elektrycznej chyba 1200 Do azbestu - nie pamiętam. Ale nawet za taką robotę 1200 to też niemała kaska (darmowa). Koszty uzyskania dotacji - 50 zł czyli paliwo, opłata parkingowa przed UM (3 wizyty) Do nowobudowanych i już zamieszkałych
 9. W Jastrzębiu-Zdroju jest budżet na takie rozwiązania. Dotacja (nie kredyt!!!) - czyli żywa kaska jest do rozwiązań proekologicznych, np.: 1. wymiana pieca kopciucha na piec na ekogroszek 2. zamiana "kopciucha" na gaz 3. Instalacja ogrzewania elektrycznego (podłogówka) 4. Energia tzw. solarna. 5. Usuwania azbestu 6. podłączanie do kanalizacji miejskiej 7. inne podobne razem można niezłą kaskę otrzymać (ja na razie 5) Warunki są różne, ale trzeba podpisać umowę i zrobić instalacje/wydatki po podpisaniu umowy, a potem przedstawić, rozliczyć, a urząd miasta odbiera prace. Przelew na konto podane w umowie i jest pieniądz na dalsze inwestycje. Umowa musi być wykonana w ciągu roku kalendarzowego, ale to nie problem. Poszukajcie w gminach czegoś takiego jak wydział ochrony środowiska, czy działań proekologicznych i dopytajcie, bo warto.
 10. Podciągam temat, bo brak odpowiedzi. Mam nieodparte wrażenie, że jak przychodzi do konkretów to fachowcy milkną. Cytuje "Zapatrzyłeś się na mistrza forumowego w tej materii?" A temat pozostaje nierozwiązany... Może ktoś inny poda wartości/wycenę drugiego rozwiązania.
 11. Mam parę uwag do wypowiedzi: Rozmawiamy na konkretne argumenty - a nie ogólniki. Od razu informuję, że nie jestem wykonawcą, instalatorem. 1. Zgodzę się, że może nie chodzić o grzanie latem. Nie ma tego w opisach. Sauna to była przenośnia. Proszę popraw mnie jeżeli nie mam racji, ale mówi się, że w łazience powinna być wyższa temperatura niż w pokojach i to tylko w chwili korzystania. Nie jestem pewien. 2. Sławomir napisał, że ma już instalację podłogową, więc nie można zmieniać przebiegu rur, ani ich zagęszczać. Piszesz o innych rozwiązaniach o jeszcze mniejszej bezwładności - jakie systemy masz na myśli? 3. Skąd wiesz co ja wiem o przekazywaniu ciepła do otoczenia? 4. Ile wg Ciebie należy używać podłogówki, żeby być doświadczonym użytkownikiem. Może wystarczy zbadać na początku używania, prowadzić obserwację i pomierzyć to co się ma... a potem sprawdzać już zdobytą wiedzę, hm? 5. Sławomir nie napisał jak chce uzyskać CWU. Ma piec z podajnikiem, więc - albo będzie nim grzał cały rok. albo może mieć elektryczny/elektroniczny podgrzewacz albo jeszcze jakiś inny sposób. 6. Proszę nie przypisuj mi zasług jedynego oświeconego forum, bo nie mam tego w zamiarze osiągać. Przy okazji proszę o pokazanie co nie jest na temat. 7. Skąd wiesz, że Twoje rozwiązanie jest jedynie słuszne? 8. Konkrety - rozwiązanie z matą podłogową kosztuje ok 500 zł plus 60 gr za kWh grzania (nie używania), a wg tego do czego można porównać i co wymieniłeś w postach to podaj ile kosztuje drugie rozwiązanie i koszty tego użytkowania: wymieniłeś: jedno z rozwiązań - zawory na listwie rozdzielacza - - oddzielny obieg do grzejnika łazienkowego (chociaż chodziło o komfort ciepłej podłogi) - własna pompa do obiegu, energooszczędna cyrkulacyjna - termostat lub sterowanie ręczne (ale jak?) - ewentualny mieszacz jeżeli grzeje wysoko CWU - wykonanie czyli robocizna Ja się nie znam czy to jest rozwiązanie całościowe, ale inni czytający ocenią fachowość. 9. Jeżeli chciałby korzystać ktoś z łazienki ok 18, to o której trzeba zacząć grzać i o której skończyć, żeby trafić na 18.00? Jeżeli mam mieć w łazience zakładaną wyższą temperaturę, to od której godziny mam zacząć grzać z wyższą temperaturą i do której będzie mi oddawać ciepło? Zakładając wylewkę cementową i anhydrytową? Proszę nie traktujmy się złośliwie, to są pytania które bardzo dużo osób sobie stawia a wybór oczywiście należy do inwestora, jego przekonań i oczywiście finansów, a myślę, że jeżeli padną tu odpowiedzi, to pomoże to wielu czytającym lepiej wybrać coś do swojego domu. Nie jestem też zwolennikiem grzania matą elektryczną. Proszę przy okazji o pomocną informację, czy nie ma konfliktu w poniższej sytuacji: przy "podgrzewaniu" w okresach przejściowych podłogówką wodną załączając ogrzewanie elektryczne matą nie rozregulujemy temperatury w łazience, bo dwa sterowniki będą korygować temperaturę. Może jeden wyłączać? Ale to trochę uciążliwe... pozdrawiam
 12. Użytkuję podłogówkę i niestety bezwładność cieplna podłogówki wodnej jest argumentem na nie dla chwilowego komfortu cieplnego. A Ty użytkujesz podłogówki i sprawdziłeś czas?
 13. Ludzie nie komplikujcie gościowi życia. Napisał, ze chce mieć zimą podłogówkę, a latem elektryczne Podłogowe ogrzewanie wodne jest strasznie bezwładne - zanim nagrzałby podłogę - już wychodziłby z łazienki, a ciepła podłoga oddaje jeszcze przez kilka godzin... Po drugie po co grzać podłogówkę w porach nieużywania? Czy ktoś wchodziłby do łazienki latem - a tu sauna z podłogi wali.... Sam też chciałem taki układa zrobić - latem, późną jesienią i wczesną wiosną małe dzieci po kąpieli - 15 minut ciepła i z głowy. Niestety w tych przejściowych okresach też się jeszcze przepala. Latem jest też ciepło ogólnie i dodatkowe grzanie trochę mi się nie widziało - dlatego zrezygnowałem. Koszty maty ze sterowaniem (Thermoval, DEVI) ok. 2,5m2 - 300-500 zł za komplet. Musi dojść osobny sterownik do elektryki (ja mam już 1 od wody) - chyba też trochę na wyrost ... Ale decyzja należy do inwestora
 14. Ja miałem lepszą sytuację, bo energetyka stawiała słupy i przyszli zapytać czy można postawić słup na naszej działce (w rogu). Każdy odpowie wtedy - na mojej nie - na sąsiada, ja mam mieć czyściutko itp... Rzeczywistość wygląda inaczej - o czym pisze prawdopodobnie retrofood - 1. Słup obok na działce sąsiada wygląda tak samo jak na mojej - też z daleka szpeci widok - u mnie na szczęście rośnie duża grusza i ona zasłania widok do ok. 5 m 2. UWAGA - jeżeli nie masz słupa na działce - to trzeba wykonywać projekt przyłącza do naszej działki i czekać, czekać, czekać... aż tryby machiny biurokratycznej nabiorą rozpędu 3. Mam słup na działce - znajoma "od prądu" poradziła mi, że bez sensu jest stosowanie tymczasowej skrzynki na słup (bo przecież jest na mojej działce - więc mogę) tylko dać od razu tę ostateczną - kolejne łądnych parę stówek do przodu 4. Jak mam już słup na działce oraz skrzynkę z licznikiem, to elektryk robi wkop pod ziemią do chałupy i sprawa gotowa. Wymiary - słup w rogu chyba 1m od granicy (bo musi być miejsce na płot) - potem pod ziemią łądnych 25-30 m. 5. Geodeci przychodzą obmiarować i nanieść na mapki przebieg kabla i .... pytają mnie jak kabel biegnie - pokazuję, a na dobitkę w dobie najnowocześniejszych technologii pan wyciąga patyczek i czyni czary z wyginaniem potwierdzając moje wskazania 6. Ja mam jeszcze w tej skrzyneczce zabezpieczenie przed uderzeniem pioruna w instalację - koszt jednorazowy ok. 1000 zł, ale lepsze to niż potem płakać (Ubezpieczenie nie zwraca za uderzenie pioruna) Osiedle jest nowo budowane, a znajomy budowlaniec, wiedząc, że położenie kalba w ziemi jest droższe niż napowietrzne określił nasze osiedle jako Konzentration Lager - co 20 m słup wzbija się w powietrze - niestety psując widok
 15. A skrzynkę chcesz dać ze styropianem? Dobrze rozumiem?, bo nic innego nie rozumiem Pamiętaj nie, chociaż ty o tym rozmawiasz godzinami i znasz wszystko na pamięć, to nie znaczy, że inny też zrozumie... retrofood chociaż się na tym zna to za przeproszeniem zrobił duże oczy A skrzynkę chcesz dać ze styropianem? Dobrze rozumiem?, bo nic innego nie rozumiem Pamiętaj nie, chociaż ty o tym rozmawiasz godzinami i znasz wszystko na pamięć, to nie znaczy, że inny też zrozumie... retrofood chociaż się na tym zna to za przeproszeniem zrobił duże oczy A skrzynkę chcesz dać ze styropianem? Dobrze rozumiem?, bo nic innego nie rozumiem Pamiętaj nie, chociaż ty o tym rozmawiasz godzinami i znasz wszystko na pamięć, to nie znaczy, że inny też zrozumie... retrofood chociaż się na tym zna to za przeproszeniem zrobił duże oczy
×
×
 • Utwórz nowe...