Skocz do zawartości

teren zabudowy zagrodowej i budowa nowego domu


Recommended Posts

Napisano
Witam.
Chciałabym kupić działkę o powierzchni ok. 3800 m2, która stanowi część terenu zabudowy zagrodowej w gospodarstwie rolnym o wielkości ok. 6000m2. W MPZP sąsiednie działki przeznaczone są pod zabudowę mieszkaniową. Działka teoretycznie spełnia wszystkie warunki, by można na niej rozpocząć budowę domu, sąsiaduje z innymi działkami na których są domy, jest do niej dojazd z drogi publicznej, działka jest uzbrojona we wszystkie media konieczne do rozpoczęcia budowy, jest też na niej stary zdewastowany dom, stare pomieszczenie gospodarcze. Dom planuję rozebrać i wystąpić o pozwolenie na budowę nowego domu. Jakie jest prawdopodobieństwo, że dostanę je bez problemu? Czy problemem może być to, że nie jestem rolnikiem, a tylko rolnik może uzyskać pozwolenie na budowę nowego domu na terenie zabudowy zagrodowej, nawet jeżeli nowy dom powstanie na miejscu starego?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Napisano
Z pytania nie wynika, czy działka objęta jest planem zagospodarowania przestrzennego - jeśli tak, to możliwość budowy zależy od przeznaczenia terenu. Natomiast przy braku takiego planu - a działka jest kwalifikowana jako rolna - przed wystąpieniem o warunki zabudowy należy przeprowadzić procedurę odrolnienia.
Napisano
Działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania i określona w nim jako teren zabudowy zagrodowej w gospodarstwie rolnym. Czy wystarczy zatem odrolnić tylko tę powierzchnie na której w przyszłości stanie dom? Jakiego rzędu to mogą być koszty przy powierzchni 250m2?
I jeszcze jedna sprawa:w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzeni w karcie terenu na którym jest ta "moja" działka, w rubryce: Szczególne zasady i warunki scalania i podziału nieruchomości, jest informacja o tym, że dopuszcza się podział terenu na działki o mninmalnej powierzchni zabudowy- 5000m2. Czy w związku z tym nie będę mogła kupić 3800m2, bez dodatkowych formalności, czyli np. złożenia wniosku o inne warunki zagospodarowania, czy tylko zmianę ustaleń dotyczących podziału nieruchomości, a może będę musiała czekać na następny plan zagospodarowania?Ważne jest to, ze cały teren to 6100m2 i nie można na nim utworzyć dwóch działek 5000m2.
Co robić?
I dziękuję za pomoc.
Napisano
Jeśli w planie zagospodarowania działka przeznaczona jest pod zabudowę siedliskową, to raczej trudno będzie ją odrolnić. Przy takim ustaleniu możliwa jest bowiem jedynie zabudowa zagrodowa na użytek rodzinnego gospodarstwa rolnego. Ewentualne odrolnienie nie może też dotyczyć jedynie powierzchni pod budynek - gmina ustala jaką minimalną powierzchnię wyłącza się z produkcji rolnej w związku z budową domu jednorodzinnego (najczęściej 1500 - 3000 m2) Również podział nieruchomości przy takich ustaleniach planu zagospodarowania nie będzie możliwy bez zmian tego planu.
Napisano
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Jeszcze kilka pytań, OK?
Czy możliwy jest podział tej nieruchomości tylko poprzez zmianę miejscowego planu zagospodarowania, czy też można zmienić ten zapis o minimalnej powierzchni podziału nieruchomości poprzez uchwałę rady gminy dotyczącą tylko tej nieruchomości na sesji rady gminy? Ostatni plan został uchwalony w 2005 roku.
Pozdrawiam.
Napisano
Zmiany ustaleń planu zagospodarowania mogą być uchwalane zgodnie z procedurą ich wprowadzenia i nie jest istotne, czy dotyczą pojedynczej działki, czy też większego obszaru. W opisanej sytuacji raczej trudno liczyć, aby zmiany zasady podziału ograniczone zostały ewentualnie tylko do jednej działki.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej? 2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam 
    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej?   2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam    
    • No widze ze z plaszczem wodnym bardziej problemowy montaz itd. A jakie rodzaje kominkow z dgp co warto wziąść pod uwage ?
    • Choroba - drobna dziurkowatość liści drzew pestkowych albo drobna plamistość.  Wiśnie są bardzo podatne i w zasadzie nie da się prowadzić sadu bez ochrony chemicznej. Drzewka należy pryskać przeciwko tej chorobie wczesną wiosną - dwukrotnie. Teraz tylko wygarbić liście i spalić lub wyrzucić (nie kompostować).
    • Wie ktoś dlaczego w tym roku wiśnie zrzucają już liście? Nie jest to susza, bo po sąsiedzku są śliwy i jabłoń, które nawet nie myślą się zażółcić. A wiśnia jakby miała już październik. Przecież zielone, soczyste, wiśniowe liście dodawałem do soku z aronii, a to bywało w sierpniu. W dodatku wiśnia nie miała owoców, bo wszystko wymarzło na etapie tuż po kwitnieniu. I raczej nie są to szkodniki, bo liście nie mają żadnych widocznych uszkodzeń, są takie jesienne. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...