Skocz do zawartości

Podłączenie podłogówki i pieca


Recommended Posts

Witam

Mam kocioł gazowy kondensacyjny 24kW. Podłączenia wszystkich grzejników oraz podłogówki w łazience jak na schemacie. Łazienka jest dosyć spora -12m2(dwa okna). Podłogówka jest w tej chwili podpięta bezpośrednio pod zawór rtl na powrocie. Chcemy zachować komfort cieplny w tak dużej łazience. Nasz czujnik temperatury Buderusa znajduje się w przedpokoju na 1 piętrze. Jak poprawnie podłączyć instalację aby podłogówka funkcjonowała sprawnie (żeby było ciepło również wtedy jak piec się wyłącza). Ta zima była łagodna i nie było jak sprawdzić, a piec i instalacja funkcjonują dopiero od października..
Jeszcze jedno pytanie odnośnie podłączenia w/w pieca do instalacji. Rozprowadzenia do pionów mam rurą 25 pp, a mój instalator pieca wyszedł z kotła rurą 20 pex i podłączył do 25pp. Uważam, że takie wyprowadzenie jest niewłaściwe, powinien wyjść rurą 32 pex. Kto ma rację - ja czy instalator?

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Witam

Mam kocioł gazowy kondensacyjny 24kW. Podłączenia wszystkich grzejników oraz podłogówki w łazience jak na schemacie. Łazienka jest dosyć spora -12m2(dwa okna). Podłogówka jest w tej chwili podpięta bezpośrednio pod zawór rtl na powrocie. Chcemy zachować komfort cieplny w tak dużej łazience. Nasz czujnik temperatury Buderusa znajduje się w przedpokoju na 1 piętrze. Jak poprawnie podłączyć instalację aby podłogówka funkcjonowała sprawnie (żeby było ciepło również wtedy jak piec się wyłącza). Ta zima była łagodna i nie było jak sprawdzić, a piec i instalacja funkcjonują dopiero od października..
Jeszcze jedno pytanie odnośnie podłączenia w/w pieca do instalacji. Rozprowadzenia do pionów mam rurą 25 pp, a mój instalator pieca wyszedł z kotła rurą 20 pex i podłączył do 25pp. Uważam, że takie wyprowadzenie jest niewłaściwe, powinien wyjść rurą 32 pex. Kto ma rację - ja czy instalator?


Co do podłączenia kotła trzeba zobaczyć jaka jest średnica wyjścia rury zasilającej kotła gazowego 24kW jeżeli producent
zrobił fi 20 to instalator zrobił dobrze .
Kocioł gazowy kondensacyjny do instalacji grzejnikowej niewiele da ,nie będzie przynosił większych oszczędności.
Gdyby była to instalacja z przeważającą podłogówką w mieszkaniu ,oszczędności były by większe.

Co do podłączenia podłogówki w tej instalacji
http://instalreporter.pl/ogolna/petla-podl...-pomieszczeniu/ Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Jak ma grzać podłogówka, gdy kocioł nie pracuje - energia z powietrza?

Ogrzewanie podłogowe ma dużą bezwładność cieplną, ale przy dłuższych przestojach kotła nie ma możliwości utrzymania pożądanej temperatury. Co do średnic rur - ich przekroje wynikają z obliczeń hydraulicznych instalacji, ale w typowych obiegach grzewczych w domach jednorodzinnych wystarczą z reguły średnice 20 mm na pionach i 16 mm na gałązkach.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...