Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
piokoer

"domek holenderski"

Recommended Posts

Witam

Jakich zezwoleń wymaga ustawienie i podłączenie do mediów "domku holenderskiego" ?

Jakie warunki muszę spełnić ja i jakie warunki musi spełniać działka rolnicza aby można było tam wybudować (postawić) domek holenderski?

Na czym polega i ile trwa uzyskanie zezwolenia na zabudowę siedliskową?

Kiedy można uzyskać zgodę na zabudowę siedliskową a kiedy jest to absolutnie nie możliwe?

Dziękuję z góry
Pozdrawiam
Piotr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zabudowa siedliskowa jest możliwa jedynie w przypadku prowadzenia rodzinnego gospodarstwa rolnego i na warunkach określonych przez przepisy prawa lokalnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kilka informacji ze strony:

http://dziennik.dziennikbudowy.pl/Ekspres....ew=n&Cat=pp

DZIAŁKA SIEDLISKOWA

Proszę o wyjaśnienie mi znaczenia pojęcia "działka siedliskowa". Czy na działce budowlanej nie można postawić budynku gospodarczego bez pozwolenia na budowę? Czym się różnią te działki?

Zarówno w prawie budowlanym, jak i w innych aktach normatywnych nie ma ustawowej definicji „działki siedliskowej” czy też „siedliska”. Przyjmuje się, że działką siedliskową jest działka pod budynkami wchodzącymi w skład gospodarstwa rolnego. (uchwała SN z 15.12.1969 r. III CZP 12/69 OSNC 1970/3/39).
O działce siedliskowej (pomimo niewymieniania tego terminu) mówi między innymi przepis art. 2 ust. 3 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych z 3 lutego 1995 r. (Dz. U. z dnia 22 lutego 1995 r.). Wskazuje on, iż gruntami rolnymi są także grunty pod wchodzącymi w skład gospodarstw rolnych budynkami mieszkalnymi oraz innymi budynkami i urządzeniami służącymi wyłącznie produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu.

Odnośnie pozwolenia na budowę na terenie działki siedliskowej, to art. 29 prawa budowlanego z 7 lipca 1994 r. (z późn. zm.) wskazuje, iż pozwolenia na budowę nie wymaga budowa obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:

a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,
b) płyt do składowania obornika,
c) szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m3,
d) naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m,

e) suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m2.
Należy jednak pamiętać, iż sama kwalifikacja gruntów, jako gruntów rolnych nie jest wystarczającą przesłanką do uznania nieruchomości za gospodarstwo rolne i, w konsekwencji, możliwości wydzielenia z niego działki siedliskowej. Gospodarstwo to musi bowiem posiadać taki areał, który umożliwi prowadzenie działalności wytwórczej w rolnictwie na zbyt. (wyrok SN z 2.06.2000 r. II CKN 1067/98).

Jeśli działka nie jest działką siedliskową (pytanie mówi o działce budowlanej), to również nie zawsze wymagane jest pozwolenie na budowę obiektu gospodarczego. Art. 29 ust. 1 pkt 2 prawa budowlanego mówi, iż pozwolenia na budowę nie wymaga budowa budynków gospodarczych, wiat i altan o powierzchni zabudowy do 10 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 1.000 m2 powierzchni działki.

Jeśli więc planowana przez Panią/Pana budowa budynku gospodarczego dotyczy budynku gospodarczego o powierzchni zabudowy do 10 m2, to pozwolenie na budowę nie jest wymagane. Budowa taka wymaga natomiast zgłoszenia właściwemu organowi ( art. 30 prawa budowlanego).

mgr Anna Łochowska
GRUPA ATLAS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×