Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Marcin111

fundamet schodkowy - czy to dobre rozwiązanie?

Recommended Posts

Buduję dom z garażem. W części mieszkalnej dom jest podpiwniczony, w części garażowej nie. Od strony garażu budynek styka się z istniejącym nie podpiwniczonym budynkiem. Ławy fundamentowe budynku są na dwóch różnych głębokościach (garaż 1m, część mieszkalna 2,5m).
Projekt przewiduje przejście z jednej głębokości do drugiej przez fundament schodkowy. Takie rozwiązanie jest także opisane w literaturze fachowej. Wykonawca proponuje nieco inne, mniej pracochłonne rozwiązanie, a kierownik budowy się na to zgadza. Mianowicie pod garażem wykonać "prosty" fundament na poziomie 1m (bez schodkowego), którego zbrojenie będzie związane z wypuszczoną belką (pionowo) w ścianie fundamentowej.
Czy można tak zrobić? Jakie są wady i zalety obu rozwiązań?

Marcin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Opis niezbyt dokładnie przedstawia proponowane rozwiązanie, i trudno je jednoznacznie ocenić. Istotą rzeczy jest oparcie garażu na belce żelbetowej o przekroju i zbrojeniu wyliczonym jak dla belki swobodnie podpartej. Wtedy można ją oprzeć na murze ściany budynku oraz na równoległym do niej fundamecie zagłębionym na przynajmniej 1m. Belki na których opierać się będą ściany można zagłębić znacznie płycej (30 - 40 cm) na podsypce piaskowej. Nie przenoszą one bowiem obciążeń na grunt a jedynie na podpory.


Artykuł na temat fudametów można przeczytać w Budujemy Dom nr. 03/05 pt. "Mocne ściany" https://budujemydom.pl/bd/artykuly/299/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Lepiej zrobić ławę schodkowa zgodnie z projektem.
Inaczej za duże ryzyko.
Wykonawca zawsze szuka skrótów. Ale to jego problem. Zgodził się na prace zgodnie projektem. Chyba taniej by nie policzył...
jakby policzył, to też bym się nie zgodził.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...