Skocz do zawartości

Marcin111

Uczestnik
  • Posty

    3
  • Dołączył

  • Ostatnio

Marcin111's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

0

Reputacja

  1. Mam taki problem. Dom jest do remontu gruntownego. Fundament wykonany był przed ok. 35 laty metodą „wykop dół i zalej betonem, wrzuć kamienie (częściowo szalunek). Dom jest częściowo podpiwniczony (ok. 1/3). Izolacja pozioma jest wykonana prawidłowo, grunt piaszczysty, brak podsiąków. Wysokość fundamentu nad ziemią od 40 do 80 cm. Jaką należy podjąć decyzję w związku z delikatnie pękniętą ścianą z jednej strony (niepodpiwniczonej) – środek ściany? Czy wykonać wykop i podlewkę fundamentu oraz odwodnienie przy dolanym fundamencie? Dodam, że ukształtowanie terenu sprzyja niewielkiemu gromadzeniu się wody.
  2. Buduję dom z garażem. W części mieszkalnej dom jest podpiwniczony, w części garażowej nie. Od strony garażu budynek styka się z istniejącym nie podpiwniczonym budynkiem. Ławy fundamentowe budynku są na dwóch różnych głębokościach (garaż 1m, część mieszkalna 2,5m). Projekt przewiduje przejście z jednej głębokości do drugiej przez fundament schodkowy. Takie rozwiązanie jest także opisane w literaturze fachowej. Wykonawca proponuje nieco inne, mniej pracochłonne rozwiązanie, a kierownik budowy się na to zgadza. Mianowicie pod garażem wykonać "prosty" fundament na poziomie 1m (bez schodkowego), którego zbrojenie będzie związane z wypuszczoną belką (pionowo) w ścianie fundamentowej. Czy można tak zrobić? Jakie są wady i zalety obu rozwiązań? Marcin
  3. Mam pytnie w temacie fundamentu, otóż buduję dom podpiwniczony. Czy ściana fundamentowa o grubości 25 cm jest wystarczająca, czy lepiej zrobić ścianę 38 cm?
×
×
  • Utwórz nowe...