Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Cykloniczny a workowy


Recommended Posts

  • 2 miesiące temu...
Cytat

Czym sie różnią - centralne odkurzanie z filtracja cykloniczną od centralnego odkurzania z filtracja workową? Jakie są plusy i minusy obu rozwiazań?


90% odkurzaczy jest z filtracją cykloniczną i moim zdaniem najlepsze rozwiązanie nie pwodujące i wymagające dodatkowej obsługi ,wystrczy raz na dwa miesiace wysypać zasobnik i wyczyscis filtr cykloniczny i po robocie ,a zwykły workowy to sobie niewyobrazam mniej wiecej takie samo uzytkowanie jak zwykłego odkurzacza i w zadnym wypadku nie mozna wciągnąc czegoś mokrego czy nawet wody przez przypadek co w cyklonicznym nie robi zadnego wrażenia
Link to postu
  • 3 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 3 miesiące temu...
A ja ostatnio zakupiłem, podążając za głosem doświadczonych klientów ze Stanów i Kanady, jednostkę centralną firmy Drainvac. Jak wiadomo, Kanada i Stany to ojczyzny centralnych odkurzaczy. Jestem bardzo zadowolony, ponieważ oprócz ciał stałych mogę również odkurzać wszelkiego rodzaju płyny bez użycia separatora. ciekawe odkurzacze Edytowano przez meganik (zobacz historię edycji)
Link to postu
  • 2 lata temu...
  • 3 lata temu...

Witam, odświeżę temat. Kiedyś to był "wynalazek" a teraz to już jedna z opcji. Separatory, cyklony, filtry dla alergików, etc.  Zamiast eksluzywny mamy teraz komfortowy.

 

Technologia to nie zło tylko wygoda. Filtry odśrodkowe stosowano dawno temu w motoryzacji i jakoś nikt się temu nie dziwił.

Link to postu
  • 2 lata temu...

Różni producenci stosują różne rodzaje filtrów w swoich jednostkach centralnych. Najprostsze wydają się być rozwiązania bazujące na workach papierowych jednorazowego użytku. Mają dobrą skuteczność separacji, nie są kłopotliwe w wymianie. Mają jednak jedną wadę - trzeba pamiętać, aby ciągle kupować nowe na wymianę, przez następne kilkanaście lat - tyle pewnie będziemy używać odkurzacz centralny, a jeśli się nie przeprowadzimy do innego domu, to pewnie jeszcze dłużej. 

 

Worki odwrócone zwane też przez niektórych producentów samoczyszczącymi, to również popularne rozwiązanie. Niestety pomimo nazwy, nie są do końca samoczyszczące i wymagają czasami ręcznego wytrzepania, a to nie jest łatwe, bo takie worki są zamontowane na stałe do obudowy odkurzacza. To ich jedyna wada. Gwarantują bardzo dobrą separację zanieczyszczeń. W perspektywie wielu lat użytkowania, trzeba mieć na uwadze, że nie są wieczne i może zaistnieć kiedyś potrzeba ich wymiany. 

 

Jeszcze inne rozwiązanie, to filtry kartrydżowe. Te, jeśli mają odpowiednio dużą wielkość i powierzchnie filtracji, zapychają się bardzo wolno, dają doskonałą separację zanieczyszczeń i jeśli ich mocowanie jest przemyślane przez producenta, są banalnie łatwe w czyszczeniu, które nie jest wymagane częściej niż raz do roku. Dodatkowo, można je umyć pod bieżącą wodą. Nie wymagają wymiany na nowe. Ich żywotność jest na wiele lat. 

 

I wreszcie filtry cykloniczne. Nic w nich się nie zużywa, nic nie zapycha, w teorii rozwiązanie technicznie doskonałe. W praktyce działają świetnie, ale niestety nie mają takiej zdolności separacji najdrobniejszych pyłów i włosów jak filtry opisane wcześniej. Szczególnie włosy są oporne na działanie filtracji cyklonicznej, bo ich masa jest niewielka, powierzchnia duża, więc są porywane przez strumień powietrza i dosłownie przelatują przez cyklon. Natomiast w połączeniu z dodatkowy filtrem to doskonałe rozwiązanie. Jeśli tym dodatkowym filtrem jest osobnym filtr włosów stosowany odkurzaczach typu Split, to mamy najbardziej bezobsługowy odkurzacz centralny z banalnym dostępem do filtra włosów. 

 

Jeszcze jedna uwaga, filtry cykloniczne, z racji swojej mniejszej dokładności filtracji, muszą współpracować z odkurzaczami wyposażonymi w tzw. silniki by-passowe, są one bardziej wytrzymałe na warunki, w których pracują. To silniki w których część elektryczna jest chłodzona przez oddzielny obieg powietrza niż powietrze zasysane w czasie sprzątania. W przeciwieństwie do standardowych silników stosowanych coraz częściej, w których silnik jest chłodzony powietrzem zassanym w trakcie sprzątania. Silniki typu by-pass są droższe w produkcji, ale mają też większą żywotność, często mają większą średnicę turbiny, przez co mogą kręcić się wolniej przy tej samej wydajności, co wpływa pozytywnie na żywotność łożysk i komutatora. 

 

Pozdrawiamy

aeroVac.pl

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...