Skocz do zawartości

Skalniak


Recommended Posts

Kamienie na skalniak najprościej kupić w kamieniołomie. Dobrze jest jednak obserwować, jakie skały/kamienie naturalnie występują w otoczeniu naszego ogrodu i na tej podstawie wybrać ich rodzaj.

Rzeczywiście warto zwrócić uwagę na odczyn skały. Wybierając materiał zasadowy np. piaskowiec czy otoczaki należy odpowiednio dobrać do niego rośliny (oczywiście w tym przypadku odpowiednie będą te, które preferują podłoże wapienne).

Oprócz tego podczas wyboru kamieni na skalniak warto wiedzieć, że lepiej jest wykorzystać mniejszą ich ilość, ale o pokaźniejszych rozmiarach (małe szybko zostaną zasłonięte przez rozrastające się rośliny).
icon_wink.gif
Link do komentarza
Bardzo istotne jest też właściwe ułożenie kamieni w ziemi. TU NAJWAŻNIEJSZA JEST NATURALNOŚĆ!!!

Powinny sprawiać wrażenie, jakby znalazły się tam naturalnie (układanie rzędami czy symetria raczej nie wchodzą w grę). Jeśli na skalniaku będą układane większe skały - też powinny sprawiać wrażenie naturalnie umieszczonych warstw geologicznych.

Większa część kamienia powinna znajdować się w glebie. Nie należy ustawiać kamieni pionowo, bo będą niestabilne, a co najgorsze: będą wyglądać bardzo nienaturalnie!!!
Link do komentarza
Cytat

Czy oprócz kamieni są potrzebne jeszcze jakieś materiały do wybudowania skalniaka? Pewnie trzeba wysypać trochę urodzajnej ziemi między te kamienie? Ale czy potrzebne jest coś jeszcze, żeby robota była wykonana profesjonalnie? icon_smile.gif




Jeśli będziesz formować kształt skalniaka (można np uformować skarpę czy pagórek), będzie potrzebna spora ilość ziemi. Do wykonania takiej podbudowy można użyć ziemi z wykopu pod oczko wodne czy pod jakieś fundamenty.

Na tej ziemi trzeba rozsypać warstwę żyznej ziemi (grubość warstwy to 15-20 cm), aby zapewnić roślinom dobre podłoże (oczywiście trzeba pamiętać o odpowiednim odczynie gleby, dostosowanym do preferencji planowanych roślin).

Na tym można rozłożyć jeszcze geowłókninę (w niej robi się nacięcia, a w nich sadzi się rośliny skalne). Geowłóknina zmniejszy ilość przerastających chwastów.

Na koniec, na geowłókninę rozsypuje się kruszywo lub zmieloną korę drzew iglastych.

Mam nadzieje, że o niczym nie zapomniałam icon_smile.gif
Link do komentarza
Bardzo proszę! icon_smile.gif

Skalniak jest jednym z ciekawszych elementów ogrodu... warto o nim pomyśleć. Przede wszystkim jest ozdobą i urozmaiceniem działki, ale tworzy też specyficzne środowisko życia roślin (odpowiednie dla pewnej ich grupy).

Tak naprawdę jest dużo sposobów na budowę skalniaka, ale powinien on zawsze zawierać:
-podbudowę,
-podłoże glebowe,
-kamienie.
Link do komentarza
Czy jest jakas optymalna wielkość jaką powinien mieć skalniak?

Wydaje mi się ze podbudowa (ta ziemia pod warstwą żyznej ziemi) też powinna mieć odpowiednie właściwości... jak będzie to glina to nie bedzie przecież przepuszczać wody, a wtedy zamiast suchych warunków, będzie na skalniaku dość wilgotno...
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Czy jest jakas optymalna wielkość jaką powinien mieć skalniak?

Wydaje mi się ze podbudowa (ta ziemia pod warstwą żyznej ziemi) też powinna mieć odpowiednie właściwości... jak będzie to glina to nie bedzie przecież przepuszczać wody, a wtedy zamiast suchych warunków, będzie na skalniaku dość wilgotno...



Oczywiście, podłoże (podbudowa) pod warstwą ziemi, w której rosną rośliny powinno być przepuszczalne, aby nadmiar wody był bez problemu odprowadzany. Ciężką glebę można rozluźnić dodając do niej piasku albo torfu.
Link do komentarza
Witam, przeczytałam ten temat bo również mam zamiar w niedalekiej przyszłości stworzyć skalniak i trochę czytam na ten temat. Zdziwiła mnie trochę odpowiedź o żyznej ziemi do skalniaka, ponieważ jak się orientuję głównie sadzimy na skalniakach roślinność wysokogórska która nie jest wymagająca w stosunku co do gleby... należy jej tylko zapewnić odpowiedni drenaż żeby była przepuszczalna...
Link do komentarza
Ze strony http://www.wymarzonyogrod.pl/pomysly-na-og...e,1273_1854.htm

Gleba na skalniak

W ogrodach skalnych zakładanych na skarpach należy stworzyć warunki przypominające te panujące w rejonach górskich. Gleba powinna być przepuszczalna i niezbyt żyzna. Jeżeli sadzimy rośliny pochodzące z wysokich rejonów górskich (takie jak goryczki, lnica alpejska, pierwiosnek Tyszczak, szarotka), 50-70% podłoża powinny stanowić piasek i tłuczeń kamienny różnych frakcji, a resztę ? żyzna ziemia. Jeśli sadzimy rośliny pochodzące z niższych rejonów, należy przygotować podłoże zasobne w próchnicę i składniki pokarmowe: dobrze, jeśli składa się w 70-80% z żyznej ziemi, a w pozostałych z piasku gruboziarnistego lub drobnego żwiru. Większość roślin przeznaczonych do ogrodu skalnego w naturalnych warunkach porasta wapienne zbocza. Dlatego preferują one podłoże o odczynie obojętnym lub zasadowym (pH 7 - 8 ). Do gleby dla takich roślin należy dodać zmielonego dolomitu lub kredy. Choć rośliny górskie zwykle dobrze znoszą palące słońce, często są wrażliwe na suszę (w górach opady deszczu są intensywniejsze niż na niżu). Dlatego konieczne jest ich regularne podlewanie w czasie suszy. Najlepiej rozproszonym strumieniem, częściej, ale mniejszymi dawkami wody.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzień dobry, interesuje mnie wykopanie w skarpie podziemnych piwniczek, na wzór tych popularnych na Węgrzech i w Mołdawii (w których trzymano wino). Pytanie jak zrobić to bezpiecznie i sucho, no i czy są w Polsce firmy, które specjalizują się w tego typu realizacjach.  
    • Dom podpiwniczony. W wykuszu pod jednym oknem mam rysę pęknięcie idącą od pierwszego do ostatniego bloczka betonowego, praktycznie na samym środku okna. Pod ostatnią warstwą bloczku na pewno nie ma zbrojenia pod okiennego bo w sumie nie wiedziałem że przy betonowych bloczkach się to daje. Chciałbym to wzmocnić żeby już więcej nie pękało i to co przyszło mi do głowy to zdjąć górną warstwe bloczka, wkleić startery po obu stronach bloczka z prętów 12mm czy 8 mm i połączyć długimi prętami + strzemiona i zalał betonem czyli zrobił takie jakby nadproze przy parapetowe. Co o tym sądzicie.     
    • Proszę przede wszystkim zaobserwować jak w czasie deszczu spływa woda po zewnętrznej krawędzi tego balkonu, który ma Pan nad głową. Bardzo możliwe, że ten balkon od góry nie ma żadnej (lub żadnej sensownej) obróbki blacharskiej. Jeżeli tak jest, to woda po prostu cieknie po krawędzi płyty balkonowej i wszystko od niej nasiąka. Później zaczyna się łuszczyć, szczególnie ta nieszczęsna gładź, która najpewniej spuchła i częściowo została wymyta pod pasem nieprzepuszczalnej farby.  Farbę i warstwę gładzi trzeba w całości usunąć. Gładź zastąpić warstwą gładzi na bazie cementu. Ewentualnie nawet zaprawą cementową, ale to już wymaga wyczucia co do jej proporcji i konsystencji. Potem być może nawet dobra farba do betonu, taka której producent dopuszcza użycie nawet na schodach zewnętrznych i tarasach, Trzeba nią pokryć cały sufit.  Ponadto mam poważne wątpliwości, czy ta jednostka zewnętrzna klimatyzatora nie została założona zbyt blisko przegród (ściany i sufitu). Proszę sprawdzić w instrukcji, jakie wymagania stawia producent.  
    • Trudno się ostatecznie wypowiadać nie znając szczegółów, w tym tych technicznych. Jednak co do zasady instalacje nie powinny być wykonane w taki sposób, że ich naprawa wymaga naruszenia elementów konstrukcyjnych. Ale w starych budynkach bywa z tym różnie, nie sposób powiedzieć jaka jest faktyczna sytuacja i możliwości naprawy.  Ostatecznie jednak, jeżeli zarządca budynku (spółdzielnia mieszkaniowa) decyduje się na dokonanie napraw od strony Pani lokalu to podstawowym jego obowiązkiem jest przywrócenie wszystkiego do stanu pierwotnego. Czyli jeżli jakikolwiek element w mieszkaniu zostanie zniszczony lub uszkodzony to spółdzielnia musi go wymienić lub naprawić. Nie ma przy tym znaczenia cy spółdzielnia ma ubezpieczenie od takich zdarzeń losowych.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...