Skocz do zawartości

Rury z tworzywa


Recommended Posts

Napisano
Na tej stronie:
http://www.plastech.pl/wiadomosci/artykul_...ntaktach-z-woda

znalazłem taki fragment:
Jest rzeczą powszechnie znaną i udowodnioną, że głównym przyczynkiem do skażenia ciepłej wody bakteriami legionella jest niewłaściwe projektowanie instalacji. Namnażanie siê bakterii najintensywniej zachodzi w tych częściach układu, gdzie zastój wody jest zbyt długi, a jej temperatura wynosi ok. 37 st. C. Tym samym więc należy unikać występowania w instalacji martwych odgałęzień, długich zastojów wody, przewymiarowania instalacji i zakresu temperatur 25 - 50oC. Zgodnie z ostatnim raportem holenderskiego instytutu badawczego KIWA Water Research nie stwierdzono istotnych różnic pomiędzy wszystkimi stosowanymi materiałami instalacyjnymi w formowaniu się biofilmu i namnażaniu bakterii legionella.

Tak więc opowieści o "strasznych" rurach z tworzywa, to zwykłe bajki.
  • 3 tygodnie temu...
  • 4 tygodnie temu...
Napisano
  Cytat

Czy to prawda, że przy rurach z tworzywa istnieje niebezpieczeństwo nadmiernego mnożenia się bakterii w domowej instalacji wodociągowej?

Rozwiń  

Wszystkie rury i kształtki (systemy) do instalacji do wody pitnej muszą posiadać atest PZH (Państwowy Zakład Higieny), atest ten jest dopuszczeniem systemu do stosowania w instalacjach służących do przesyłania wody do spożycia. Rury i kształtki tworzywowe (PVC, PE czy PP) są stosowane w instalacjach do wody pitnej od kilkudziesięciu lat w Europie i producenci posiadają dopuszczenia wydawane przez PZH.
Napisano
To się nazywa odpowiedzieć na pytanie w taki sposób, aby nie odpowiedzieć icon_smile.gif Jan_13 nie pytał o atesty i dopuszczenia, tylko o pojawiające się informacje o nadmiernym mnożeniu się drobnoustrojów w instalacjach tworzywowych. Chyba, że ewentualne drobnoustroje zabija się pokazując im atest PZH i tłumacząc, że nie powinno ich być icon_smile.gif Po tak znanej i cenionej firmie należałoby się spodziewać poważnego potraktowania pytania.
Napisano
"Stosowanie rur z tworzyw sztucznych w kontakcie z wodą pitną nie stanowi większego zagrożenia związanego z rozwojem bakterii niż z wykorzystaniem innych materiałów.
Jeżeli system instalacji wodociągowej jest poprawnie zaprojektowany , wykonany przez instalatora to nie ma żadnych zagrożeń zdrowotnych.
Należy jednak pamiętać aby:
- nie dopuszczać do tworzenia martwych stref w instalacji (z braku cyrkulacji wody dochodzi tam do zużycia wolnego chloru, który zabezpiecza przed rozwojem bakterii znajdujących się w wodzie. Po takim zużyciu bakterie znajdujące się w wodzie mogą zacząć się intensywnie rozwijać. Dotyczy to nie tylko materiałów z tworzyw ale również metali.)
- w instalacjach wody zimnej panowała temperatura niższa niż 25stC
- w instalacjach ciepłej wody użytkowej panowała temperatura min. 60 stC. Jeśli temperatura niższa niż 60 stC (wg Polskich wymagań min. 55 st C) to należy stosować dezynfekcję termiczną całej instalacji. Szczegółowe dane można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie Warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

W wielu studiach naukowych i intensywnych badaniach dopuszczających, zostało udowodnione, że rury z tworzyw sztucznych nie wpływają na jakość wody pitnej i spełniają z dużym marginesem bezpieczeństwa różne surowe wymogi dotyczące ludzkiego zdrowia. Dotyczy to wszystkich rodzajów wody pitnej, niezależnie od wartości pH wody i innych aspektów jej jakości.

Według KIWA (www.kiwawaterresearch.eu) i badań wykonanych przez Ofi (www.ofi.co.at) praktycznie nie ma istotnych różnic pomiędzy poszczególnymi materiałami stosowanymi do budowy instalacji ciepłej i zimnej wody tak w przypadku tworzyw sztucznych jak i innych materiałów.

Szczegółowe informacje można znaleźć na w/w stronach oraz na stronie Polskiego Stowarzyszenia Producentów Rur i Kształtek z Tworzyw Sztucznych (PRIK), na której to znajduje się biuletyn informacyjny wydany przez PRIK i TEPPFA pt." Tworzywa sztuczne bezpiecznym i trwałym materiałem w instalacjach ciepłej i zimnej wody oraz centralnego ogrzewania." (www.prik.pl/publikacje.php)".

  • 2 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
  • 4 tygodnie temu...
  • 4 miesiące temu...
  • 1 rok temu...
Napisano
Jeżeli chodzi o higieniczność to bardzo dobrym wyborem są rury miedziane, które nie wydzielają szkodliwych substancji. Ponadto miedź jest gazoszczelna i ma neutralny smak, co wpływa znacząco na jakość wody. Również nie ulega korozji, przez co jest materiałem długowiecznym. Pozdrawiam.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Załączam zdjecia. Może coś da się wywnioskować z tego. Całe szczęście że sąsiad postanowił postawić swoje ogrodzenie, jak poinformował będzie to „murek” cokolwiek to znaczy dla niego. Więc nawet ta usypana ziemia nie będzie opierać się na moim ogrodzeniu. Jak dla mnie może postawić ogrodzenie murowane po całości nawet i na 10m wzwyż. Pomiędzy moim ogrodzeniem a jego jest wolna przestrzeń jakieś 40cm- tu się okazało że ta przestrzeń jest „moja” bo deweloper  postawił ogrodzenie nie po linii granicy. Na ostatnim zdjęciu widać wykop na moje oko nie mniej niż 1,5m do owego „murku” by ziemia się nie osuwała. No specem nie jestem ale na 99% wymaga to zgody kogoś z „góry”.
    • Witam . Ja ze swojej strony jako monter instalacji hydraulicznych i grzewczych mogę polecić firmę IZOMIX i ich sklep internetowy sklep.izomix.pl Jak tylko zabraknie mi choćby 1mb otuliny to wysyłali mi zawsze w ten sam dzień, a na drugi już miałem. Mają tam właśnie materiały izolacyjne do rur, kanałów, poddaszy itp
    • Nie sądziłam że zgoda na użytkowanie i zakończenie budowy może być wydana jeszcze w trakcie budowy…poza tym terenu nie mógł podnieść po zakończeniu budowy bo na tym terenie postawił dom- logiczne- najpierw teren potem dom.  Swoją drogą, teraz trochę przypominam sobie, mój dom jest podniesiony o 1,5m do równego poziomu z drogą i to jest zapisane w projekcie budowlanym. 
    • Decyzja o zakończeniu budowy i zgoda na użytkowanie mogła zostać wydana na podstawie dokumentów, bez opcji wizyty na placu budowy, więc nikt w urzędzie może nie wiedzieć o pracach przy podniesieniu terenu. Albo prace te zaczęły się dopiero po odbiorze. Idź do urzędu, bo tutaj to będziemy gdybać. Tak na marginesie nie wierzę, żeby sąsiad miał pozwolenie na takie podnoszenie poziomu swojej działki.
    • Jeżeli kocioł ma wyprowadzenie (czopuch) poziomo, to otwór w kominie trzeba zrobić na konkretnej wysokości. Jeżeli zaś odprowadzeni ma być w kotle zrobione od góry, to najłatwiej jest wszystko dopasować, gdy otwór w kominie jest wysoko. Wtedy mamy długą pionową rurę czopucha, co ma zarówno dobre, jaki złe strony.  Pionowa rura zajmuje miejsce obok komina. W przypadku kominka zwykle nie jest to problem, ale kotłowni , przy kotle, może przeszkadzać. Pionowa stalowa rura czopucha nagrzewa się szybko, co wspomaga ciąg przy rozpalaniu.  Rura oddaje ciepło do otoczenia. Ale ciepło może też oddawać tradycyjny murowany komin. On też gromadzi je na dłużej. Kominy prefabrykowane często są izolowane, więc ten efekt już nie bardzo występuje. Trzeba więc rozważyć: - jaki jest komin;  - czy czopuch i komin oddają ciepło do tego samego pomieszczenia (komin może być za ścianą);  - czy dodatkowe ogrzewanie wnętrza przez czopuch (długą stalową rurę) jest pożądane. W małych kotłowniach bywa to raczej wadą, niż zaletą.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...