Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Mirek

Ściana działówka i podciąg

Recommended Posts

Obecnie jesteśmy na etapie wykończenia domu. Etapy budowania mamy, z różnymi przygodami, już za sobą. Dom budowaliśmy metodą gospodarczą. Mieliśmy uczciwą i „pełną inwencji” ekipę budowlaną, która podsuwała nam szereg rad. Część porad była godna uwagi, ale część to tylko przysłowiowa łyżka dziegciu.
W projekcie nad parterem przewidziano strop monolityczny. Ze względu na dużą powierzchnię stropu, w projekcie przewidziano podciąg. By podciąg był jak najmniej widoczny, został zaprojektowany nad ścianą działową przedzielającą dwa pokoje. W czasie wykonywania szalunku pod strop, wieniec i między innymi podciąg majster zaproponował, by nie wykonywać pełnego szalunku pod podciąg. Zamiast tego zaproponował, że postawi działówkę, na nim oprze podciąg, a szalunek ograniczy się tylko do boków. Oszczędności, niemal oczywiste, mniej desek, brak stempli, prostota wykonania.
Potem przyszło wylanie stropu. Odpowiedni czas schnięcia i pielęgnacji betonu. Wszystko było tak jak powinno być, aż do momentu, gdy została wylana posadzka. Wtedy to nagle pojawiło się pęknięcie na środku ściany działowej pod podciągiem. Okazało się, że strop po późniejszym obciążeniu ugiął się, ściana działowa tego nie wytrzymała. W efekcie mamy teraz długie pionowe pęknięcie na środku ściany i problem jak ją skutecznie naprawić.

DSC01446.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogólna zasada jest oddylatowanie ścianek działowych od stropu, w taki sposób aby nie przenosiły one obciążeń.

W opisanym przypadku - jeśli podciąg został wykonany zgodnie z założeniami konstrukcyjnymi - powstałe pękniecie nie jest groźne i wystarczy je po porostu zaszpachlować. Niemniej tego typu pęknięcia mogą pojawić się później na skutek drgań przenoszony przez strop. Całkowita eliminacja tego zjawiska będzie możliwa po wykonaniu szczeliny na styku ściany ze stropem i wypełnieniu jej materiałem elastycznym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Całkowita eliminacja tego zjawiska będzie możliwa po wykonaniu szczeliny na styku ściany ze stropem i wypełnieniu jej materiałem elastycznym.Ten materiał elestyczny to silikon?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...