Skocz do zawartości

Pilne!! Pleśń i grzyb w nowym domu


Gość

Recommended Posts

Mam problem i chciałbym zasięgnąć Państwa opinii w mojej sprawie. Budujemy całoroczny drewniany dom. Nie wiem co mamy zrobić w następującej sytuacji ponieważ nie jesteśmy zadowoleni z metod (technik) jakie nasz wykonawca stosuje.
Mianowicie:
- na konstrukcji zewnętrznej pojawia się czarny nalot (szpeci to wygląd zewnętrznej boazerii), pleśń i grzyb (czarny nalot i różawe narosty) pojawiły się na konstrukcji wewnątrz budynku
- drewno pod montaż dachówki (mam na myśli łaty i kontrłaty) nie były impregnowane i dobrze okorowane), a krokwie impregnowane były tuż przed ich montażem
- niektóre belki wewnątrz też mają pozostałości kory i są półokrągłe.

Najgorzej mnie martwi występujący grzyb. Jest to przecież oznaka wilgoci, a z tego co wiem to jej jest się najgorzej pozbyć! Nie wiem jak to wygląda w domu drewnianym? Jest to w całości drewniana konstrukcja i czy nie będzie to miało wpływu na jej trwałość i wytrzymałość?! Nasz wykonawca powiedział, że pozbędzie się tego problemu (czarnego nalotu, pleśni i grzyba) szlifując całą konstrukcję i użyje specjalne środki chemiczne, które wyniszczą tą pleśń, naloty i grzyb.
Nie znam się na tym i nie wiem czy podczas budowy taka sytuacja powinna mieć miejsce. Martwię się też czy środek ten nie pozbędzie się tego problemu tylko na jakiś czas i problem ten nie pojawi się ponownie.
Chciałbym się dowiedzieć co mamy zrobić w takiej sytuacji? Czy po zastosowaniu tego środka grzyb i pleśń za jakiś czas nie powrócą?
No i czy w takiej sytuacji powinniśmy zaakceptować wykonaną pracę!? Dokonać odbioru?
Termin budowy minął 31 grudnia 2004 roku. Wykonawca miał 150 dni na wykonanie swojej pracy, a mimo tego jeszcze jej nie ukończył! A chyba nie jest to wielka filozofia wybudować dom z drewna (w stanie surowym zamkniętym) w takim czasie. Jak powinniśmy zareagować w takiej sprawie bo postawa naszego wykonawcy już nas męczy i bardzo martwi.
Bardzo proszę o udzielenie Naprawdę PILNEJ odpowiedzi ponieważ termin odbioru może nastąpić w każdej chwili. Chciałbym poznać Państwa opinię w tych sprawach, gdyż my nie posiadam tak dużej i szczegółowej wiedzy na te tematy, a nie ma to być dom tylko na kilka lat i nie ma to być wyrzucenie sporej ilości pieniędzy w błoto za „być może źle lub niedokładnie wykonaną pracę”!!!
Link do komentarza
Ciemne naloty na drewnie to prawdopodobnie tzw. sinizna, która nie powoduje zniszczenia drewna ale pozostawia trwałe przebarwienie. Szlifowanie niewiele tu pomoże, a wykonawca zamaskuje przebarwienia ciemną lakierobejcą. Na konstrukcje nie powinno być używane drewno nieokorowane, gdyż z dużym prawdopodobieństwem zagnieżdżą pod nią owady, szkodniki drewna. Z opisu wynika, że wykonawca wykorzystuje do budowy drewno kiepskiej jakości co ostatnio dość często się zdarza, gdyż brakuje na rynku odpowiedniego drewna konstrukcyjnego. Kłopot w tym, jak ten problem rozwiązać, a to w dużym stopniu zależy od treści zawartej umowy. Można np. żądać obniżenia ceny, wymiany wadliwych elementów, a nawet odstąpienia od umowy. Jednak niezależnie od ewentualnych roszczeń w stosunku do wykonawcy warto uzyskać opinię rzeczoznawcy o stanie i jakości postawionego domu, gdyż na odległość trudno określić zagrożenia jakie mogą pojawić się w związku z użyciem nieodpowiedniego materiału.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Komentarz dodany przez agata: czy ktos wie czy kostka z brukbet jest warta uwagi? przymierzamy sie w koncu do zakupu
    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...