Skocz do zawartości

Czy system sips nadaje sie na dom pasywny???


Recommended Posts

Napisano
Z góry przepraszam ze powielam ten sam tekst w wielu forach, ale od pewnego czasu usiłuje sie dowiedzieć od osób postronnych czegoś na temat paneli SIPs- bez skutecznie

Witam planuje budowę domu okolo150m, zastanawiałem się nad konstrukcja szkieletowa. I znalazłem firmę z Koszalina która oferuje nowy rodzaj konstrukcji szkieletowej (dom z paneli).
Miałem okazje porozmawiać z przedstawicielem handlowym oferującym konstrukcje SIPs, i od tego czasu zacząłem brać pod uwagę ta technologią.
Która z metod ocieplonego domu będzie bardziej ekonomiczna i bardziej energooszczędna? Słyszałem ze przy wykorzystaniu wełny mineralnej w ociepleniu standardowej konstrukcji szkieletowej , po kilu latach pod w pływem drgań i wilgoci wełna osuwa się powodując szczeliny nie ocieplone co za tym idzie tak zwane punkty rosy, czy to prawda? (zaznaczam ze jedna z zalet [przewagę] firma przedstawiła mi niezmienność kształtów styropianu wklejonego pomiędzy płyty osb i brak „mostków termicznych” nawet po latach).
Czy dom z paneli (osb-styropian-osb) z konstrukcją szkieletowa jest tak dobry jak o nim mówią? Jeśli macie już taki dom, to proszę o jakieś opinię .
I czy standardowy panel o przekroju 167mm. jest wystarczający by dom był energooszczędnym?
Czy lepiej jak już budować to z panela o grubości 217mm. gdzie styropian ma 195mm.?
I ostatnie pytanie-czy panele takie nadają sie na wybudowanie domu pasywnego?

Z góry dzięki
  • 3 miesiące temu...
Napisano
Raczej grubsza izolacja. SIPs też nadaje się na dom energooszczędny, tak samo jak typowy szkielet. Wełna w dobrze wykonanej ścianie się nie obsunie. Zapobiegają temu poprzeczne elementy (bloking), wilgoci tam być nie powinno i jakie z nowu drgania? Wełna musi mieć przy tym wystarczającą gęstość, żeby zachowała sprężystość.
Styropian też ma wady. Prosto z fabryki (do 2 mieś.) ulega skurczowi, trudno nim wypełnić mniej regularne przestrzenie. Jeśli to prefabrykacja to może nie będzie kłopotu ze skurczem drewna ramy nośnej wewnątrz płyty, jeśli zastosują b. dobrze wysuszone drewno. Inaczej to tam prędzej zrobią się szczeliny niż przy zastosowaniu wełny. Styropian ma jedną poważną wadę - bardzo lubią gnieździć się w nim owady i gryzonie, jeśli przegryzą Ci się przez płytę poszycia zewnętrznego (a potrafią).
Reasumując, choć w lekkich konstrukcjach stosuje się głównie wełnę, to jak panele ze styropianemm zrobią dobrze, też nie będzie problemu.
  • 5 miesiące temu...
Napisano
Ściana to nie wszystko. Najprościej, rzecz ujmując dom energooszczędny to taki w którym nie opłaca się montować centralnego ogrzewania. Zapotrzebowanie na ciepło w takim domu jest porównywalne ze stratami na zasobniku i cyrkulacji. Należy Pamiętać o minimum 30 cm styropianu od gruntu, o 50 cm w dachu, o wentylacji z odzyskiem... a ściana, wystarczy jak ma 0.1W/m2xK i paroizolację.
  • 4 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej?   2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam    
    • No widze ze z plaszczem wodnym bardziej problemowy montaz itd. A jakie rodzaje kominkow z dgp co warto wziąść pod uwage ?
    • Choroba - drobna dziurkowatość liści drzew pestkowych albo drobna plamistość.  Wiśnie są bardzo podatne i w zasadzie nie da się prowadzić sadu bez ochrony chemicznej. Drzewka należy pryskać przeciwko tej chorobie wczesną wiosną - dwukrotnie. Teraz tylko wygarbić liście i spalić lub wyrzucić (nie kompostować).
    • Wie ktoś dlaczego w tym roku wiśnie zrzucają już liście? Nie jest to susza, bo po sąsiedzku są śliwy i jabłoń, które nawet nie myślą się zażółcić. A wiśnia jakby miała już październik. Przecież zielone, soczyste, wiśniowe liście dodawałem do soku z aronii, a to bywało w sierpniu. W dodatku wiśnia nie miała owoców, bo wszystko wymarzło na etapie tuż po kwitnieniu. I raczej nie są to szkodniki, bo liście nie mają żadnych widocznych uszkodzeń, są takie jesienne. 
    • Podbudowa pod komin jest kluczowym elementem zapewniającym stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji komina. Należy o to zadbać już na etapie fundamentów. Na płycie robimy izolację poziomą, a na niej murujemy bloczki betonowe. To na nich staną kominy systemowe. Zaczynamy również murować pustaki wentylacyjne pod sufitem, które przejdą niedługo przez strop.    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...