Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

Proszę o szybką odpowiedź...

Recommended Posts

Gość
Mam możliwość kupienia działki z rozpoczętą a raczej dość zaawansowaną budową domku jednorodzinnego (stan surowy zamknięty).Budowa rozpoczęta w 1996 roku zgodnie z pozwoleniem na budowę wg. indywidualnego projektu.I to jest wszystko ok. Budowa prowadzona była jednak bez nadzoru kierownika budowy - dziennik budowy poza jednym wpisem, tj. zobowiązaniem kierownika budowy do nadzoru, jest czysty.Jak się zorientowałem, budynek wykonany jest raczej zgodnie z projektem - poważniejsze zmiany wprowadzone w czasie budowy to np. zrezygnowano z wykonania balkonu, nad garażem zamiast dachu płaskiego wykonano dwuspadowy, w dachu wykonano dwa dodatkowe okna,wymiary wszystkich okien nieco odbiegają od projektowanych (są mniejsze). Ponadto ściany zewnętrzne projektowane były jako trzywarstwowe (Max+styropian+Max) a wykonano je z Porothermu 38 P+W. Czy można z tego "wybrnąć"? Kierownik budowy, który podpisał zobowiązanie jest nieosiągalny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rozwiązaniem problemu będzie znalezienie nowego kierownika budowy, który podejmie się odtworzenia wpisów, tak aby przerwy nie trwały dłużej niż dwa lata, bo wtedy traci ważność pozwolenie na budowę. Formalnie konieczne jest przekazanie obowiązków w formie oświadczenia dotychczasowego kierownika o zaprzestaniu kierowania budową i zgłoszenie w urzędzie przejęcia budowy przez następcę. Zmiany wprowadzone podczas budowy mogą być traktowane przez inspektora nadzoru budowlanego uznaniowo i może on np. zażądać dokonania przeprojektowania domu. Dotyczy to głównie zewnętrznego wyglądu domu, natomiast zastosowanie innych materiałów "załatwia" odpowiedni wpis w dzienniku budowy dokonany przez kierownika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Masz dwa problemy.
1. Kierownik budowy się tylko podpisał i nic po za tym. Ponieważ było to w 1996 r, to proponuje podobnie jak mój przedmówca - Redakcja Budujemy Dom jak najszybsze znalezienie kierownika budowy , który podejmie się odtworzenia wpisów, tak aby przerwy nie trwały dłużej niż dwa lata, bo wtedy traci ważność pozwolenie na budowę. ,
Proponuję jeszcze wpis poprzedniego inwestora o tym, że zmienia kierownika budowy.
Inwestor na prawo dokonywać takich wpisów. Co prawda pierwotny kierownik budowy powinien sam dokonać takich wpisów, ale jak jest nieosiągalny to tego wpisu nie ma.
Nic nie piszesz, czy miałeś ustanowionego inspektora nadzoru. jak tak to on zamiast inwestora może dokonać tego wpisu.
2. Dużo poważniejszą sprawą z mojego punktu widzenia jest samowolna zmiana konstrukcji dachu.
Trzeba wykonać nowy projekt i wystąpić do organu administracji architektoniczno - budowlanej (starosty)_ o zmianę pozwolenia na budowę zgodnie z art. 36 a Prawa budowlanego.
Wpisy kierownika budowy dotyczące zmiany konstrukcji dachu mogą być wykonywane dopiero po uprawomocnieniu się decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Do tego czasu dwuspadowy dach jest samowola budowlaną.

Ponieważ masz bardzo dużo pracy przed sobą i jeszcze więcej formalności życzę dużo wytrwałości i szybkiego wprowadzenia się do domu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...