Skocz do zawartości

porada o możliwości zagospodarowania działki.


Recommended Posts

Napisano
Proszę o poradę.
Na jednej działce o pow. ok.1500m2 Plan Przestrzennego Zagospodar. daje możliwości wybudowania budynku mieszkalnego jednorodzinnego wolnostojącego lub budynku w zabudowie bliźniaczej.
Mnie interesuje bliźniak w którym będą min. po dwa mieszkania / łącznie min. 4 mieszkania / oraz garaż podziemny.
Moje Pytania:
1. Czy muszę dokonać podziału działki pod budowę bliźniaka i wydzielić z
z całej działki teren pod wspólną drogę wewnętrzną na zasadzie służeb-
ności gruntu ?
2. Proszę o sprecyzowanie definicji bliźniaka w części: ..... stanowiącej
konstrukcyjnie samodzielną całość.
3. Czy garaż może być wspólny i z wspólnym wjazdem dla "bliźniaków"
Pozdrawiam
Andrzej Nowaczewski
Napisano
Panie Andrzeju,
Formalnie, planowany budynek - zgodnie przepisami budowlanymi - jest domem wielorodzinnym, gdyż zawiera conajmniej dwa mieszkania. W takim przypadku nie ma znaczenia jaka jest forma budynku, gdyż w przepisach nie ma kategorii "budynki bliźniacze". Można natomiast przyjąć, że będzie to zabudowa jednorodzinna, składająca się z dwóch domów połączonych ścianami,(tzw. bliźniak) pod warunkiem, że każda część będzie zawierała tylko jedno mieszkanie. Decydujący w tym zakresie jest projekt budynku sporządzony przez uprawnionego architekta. Odrębną sprawa jest własność terenu, na którym powstanie budynek, gdyż do uzyskania pozwolenia na budowę niezbędny jest tytuł prawny. Może to być prawo własności, współwłasności, dzierżawa. Stan prawny działki warto ustalić wcześniej, gdyż zależnie od formy własności można będzie wydzielić działki pod poszczególne części domu oraz zapewnić dojazd lub zachować np. współwłasność całości. Powyższe informacje należy traktować jako ogólne zasady, gdyż w konkretnych sytuacjach mogą zachodzić okoliczności umożliwiające inne rozwiązania.
  • 1 miesiąc temu...
Napisano
Cytat

Panie Andrzeju,
Formalnie, planowany budynek - zgodnie przepisami budowlanymi - jest domem wielorodzinnym, gdyż zawiera conajmniej dwa mieszkania. W takim przypadku nie ma znaczenia jaka jest forma budynku, gdyż w przepisach nie ma kategorii "budynki bliźniacze". Można natomiast przyjąć, że będzie to zabudowa jednorodzinna, składająca się z dwóch domów połączonych ścianami,(tzw. bliźniak) pod warunkiem, że każda część będzie zawierała tylko jedno mieszkanie. Decydujący w tym zakresie jest projekt budynku sporządzony przez uprawnionego architekta.  Odrębną sprawa jest własność terenu, na którym powstanie budynek, gdyż do uzyskania pozwolenia na budowę niezbędny jest tytuł prawny. Może to być prawo własności, współwłasności, dzierżawa. Stan prawny  działki warto ustalić wcześniej, gdyż zależnie od formy własności można będzie wydzielić działki pod poszczególne części domu oraz zapewnić dojazd lub zachować np. współwłasność całości. Powyższe informacje należy traktować jako ogólne zasady, gdyż w konkretnych sytuacjach mogą zachodzić okoliczności umożliwiające inne rozwiązania.


Przykro mi, ale tonie jest precyzyjna odpowiedż: zgodnie z aktualnymi przepisami - Art. 3. Prawa budowlanego "Ilekroć w ustawie jest mowa o: 2a) budynku mieszkalnym jednorodzinnym – należy przez to rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30 % powierzchni całkowitej budynku;" Pozdrawiam - AIB
Napisano
Rzeczywiście prawo budowlane dopuszcza wydzielenie lokalu mieszkalnego w domu jednorodzinnym, ale nie mieszkania, a o to pytał Czytelnik. Pojęcie mieszkania definiowane jest przez rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 75 z 2002r) jako zespół pomieszczeń mieszkalnych i pomocniczych, z oddzielnym wejściem, umożliwiającym samodzielne prowadzenie gospodarstwa domowego. Natomiast lokal mieszkalny, to formalnie wydzielona część budynku lub mieszkania i nie musi on spełniać szeregu wymagań technicznych stawianych mieszkaniom. W praktyce oznacza to możliwość formalnego wydzielenia części pomieszczeń w domu jednorodzinnym np. dla rodziców, którzy korzystają również ze wspólnej części domu , natomiast nie np. komercyjnego mieszkania. Decydujący w tym względzie jego projekt, co zostało wyraźnie zaznaczone w pierwszej odpowiedzi redakcji.
  • 2 miesiące temu...
Napisano
Autor pytania chce wybudować budynek wielorodzinny co nie jest zgodne z planem miejscowym
Zgodnie z w/w planem może zbudować dom jednorodzinny a czy bedzie wolnostojacy czy szeregowy (najprosszym przykąłdem bliźniak) to już jest jego wybór. napisałem o bliźniaku jako domku szeregowym bo wiecej domków sie nie zmieści sie na działce.
Nie może natomiast wybudować budynku wielorodzinnego ponieważ nie jest to zgodne z planem

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Moja mentalność to jest na takim etapie że najbardziej to podobają mi się slaby na całą ścianę z fajnego kamienia. Żadnego udawania że coś jest czymś czym nie jest. Wygląda mega zajefajnie i widziałem takie w willi Dubienieckiego i Olecha w Juracie. Ale oczywiście to nie oferta do bloku, no raczej. Nie obraź się Daga ale takie imitacje marmuru żyłkowanego, jak na moją mentalność, wyglądają mega sztucznie i nigdy bym się na coś takiego nie pisał. Moja chciała blaty do kuchni z konglomeratu zamawiać w takie coś udające marmur, ale szybko ją sprowadziłem na właściwe tory myślenia. No i są tylko białe, nic więcej. Dla mnie takie wzorki biało-czarne czy czarno-białe, wyglądają naprawdę mega sztucznie i pretensjonalnie. No.    Będziesz mieć pretensjonalną łazienkę, ale aspirującą do klasy średniej.    Nie idź tą drogą i daj mi namiar na Dragoną to pogadam z nim i może nawróci Ciebie na właściwe tory postrzegania mentalnego.    Nie chcę Ci robić zamieszania w tym temacie ale radzę jeszcze póki czas dobrze przemyśleć swoje wybory. Tak się składa że ostatnio widziałem łazienkę u bratanicy, ale białe duże kafle i czarne żyłkowania, niby fajnie ale strasznie pretensjonalne, czy nawet gorzej, ale nie wiem jak to inaczej określić.   No, to teraz dzwoń szybciutko i odmawiaj to zamówienie.   Od kogo jak od kogo, ale od Ciebie można chyba wymagać trochę wyższego poziomu świadomości estetycznej niż od przeciętnego zjadacza chleba.         
    • Tak nie dawało mi to spokoju .... że szajs  Powiem tak. Jeśli są rozwiązania, które na kilkanaście kolejnych lat mogą odmienić aranżację łazienki bez ładowania się w grubą demolkę - dlaczego nie skorzystać?  Skąd to przekonanie, że szajs?  Drapałam paznokciem, nie dało się zarysować. Oczywiście, że jeśli wylejesz na powierzchnię płyty litr acetonu i zaczniesz szorować, możesz uszkodzić wierzchnią warstwę, ale sorrrry ... do kąpieli używa się raczej łagodnych środków, a do czyszczenia zwykłych płynów do szyb. Brak spoin - kolejna zaleta (nie zbiera się brud w fugach).   Podejrzewam, że nasza polska mentalność z Ciebie wychodzi i przeświadczenie, że na ścianach i podłodze w łazience to tylko płytki i nieważne, że za kilka/naście lat wyjdą z mody  Ale wiesz ... co kto lubi     Zawsze będę bronić rozwiązań, które są trwałe i umożliwiają szybki remont łazienki.  Oczywiście, że płyty SPC są trwalsze niże PVC, ale tutaj akurat design zaważył   Ba, jeśli znudzi mi się za kilka lat wzór to oderwę, odżałuję te 800 zł i zainstaluję inne  Możesz tak z płytkami ceramicznymi? 
    • Widziałam te strukturalne 🙂 Oglądałam też fornir kamienny, który mega mi się podobał w grafitowej opcji 🙂 Uważam jednak, że płyty w strefie wannowej/prysznicowej powinny być gładkie. Szczególnie w ciemnych kolorach, na których widać zacieki. Bierzesz wtedy w dłoń silikonową ściągaczkę do wody i w pięć sekund po prysznicu masz ścianę w nienagannym stanie 🙂 Struktura w prysznicu ma też jeszcze jedna wadę. Obawiam się, że w tych mikro-zagłębieniach będzie się osadzał kamień i resztki detergentów. Dbanie o to w prysznicu jest mega wymagające, a ja raczej leniwa jestem  😉  Kupiłam parawan nawannowy, więc raczej woda będzie po ścianach pomykała 🙂 Wolę nie dodawać sobie roboty 😉   Mimo Twojego sceptycyzmu uważam, że całokształt powinien prezentować się  ok 🙂 
    • Ja bym poszukał bez tego wzoru udającego marmur i nawet widziałem gdzieś takie PVC matowe, bezwzorowe, w kolorze antracytu, które zrobiło na mnie dość dobre wrażenie. Miało tylko taką jakąś fakturę i zdziwiłem się że potrafią z takiego szajsu robić ciekawie wyglądające rzeczy, bo widziałem to po raz pierwszy. 
    • Dzień dobry, może i odgrzeję starego kotleta, ale wydaje mi się, że lepiej kontynuować podobny wątek niż otwierać nowy temat. Mam podobną sytuację co autor tego tematu i powyższe opinie sporo mi rozjaśniły, ale chciałbym się upewnić, że po pierwsze wszystkie powyższe informacje są w mocy po tylu latach, a po drugie czy mają zastosowaniu również w mojej sytuacji.   Moja sytuacja w żołnierskim skrócie: 1. Chcę na działce wybudować blaszany garaż 6.5 (lub 6) na 5. Dwuspadowy, ale z rynnami i odprowadzeniem wody. Tylko brama uchylna i drzwi, bez okien. Jako fundament planowałem wylaną płytę betonową 15-20cm, ale z powyższych wypowiedzi widzę, że można jeszcze rozważyć płyty chodnikowe 50x50x7 (zapewne na suchym betonie), jeżeli to sprawi, że garaż/budynek nie będzie dzięki temu postrzegany jako trwale złączony z gruntem. 2. Chciałbym aby był zlokalizowany dokładnie 1.5m od granicy z sąsiadem A, który ma już garaż z JakMurowane.pl w odległości 3m od granicy, sąsiadem B, na którego działce znajduje się tylko kilka zrujnowanych drzew, ogólnie działka niezagospodarowana 3. Szerokość działki powyżej 16m, ale jeżeli to istotne jest to jedynie 6.25 ara, na którym stoi połówka bliźniaka. 4. Prawo budowlane oczywiście mówi, że 3m od granicy jak bez okien. 5. W MPZP jest to działka K-25MN: 5. Oczywiście chciałbym to zrobić na zgłoszenie (lub bez jeżeli powiecie mi, że jakimś cudem nie jest to potrzebne).   To co mnie zastanawia to: 1. przepisy przeciwpożarowe - zakładam, że § 276 ust. 2 rozporządzenia znajduje zastosowanie i wyłącza konieczność zachowania odległości z § 271. A co z § 272 ust. 3, zgodnie z którym " Budynek usytuowany bezpośrednio przy granicy działki powinien mieć od strony sąsiedniej działki ścianę oddzielenia przeciwpożarowego o klasie odporności ogniowej określonej w § 232 ust. 4 i 5." - czy ma on zastosowanie w sytuacji gdy planowany przeze mnie budynek nie będzie usytuowany bezpośrednio przy granicy działki a w odległości 1.5 metra?  2. Czy zgłaszać to jako garaż czy też budynek gospodarczy? 3. Czy to w ogóle przejdzie w takiej formie, bo w starostwie sąsiada (tego co zrobił jednak 3m od granicy) trochę nastraszyli tymi przepisami pożarowymi. 4. Sąsiad musiał też wołać geodetę, żeby wyłączyć ten kawałek działki z użytku rolnego, bo to gleba klasy 2... Zakładam, że też będę musiał, ale ciekawi mnie Wasza opinia na ten temat.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...