Skocz do zawartości

Kotły kondensacyjne


Recommended Posts

  • 2 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...
Gość waldes
no wlasnie , od kiedy to parowanie wody zawartej w spalinach podnosi temperature? jest akurat odwrotnie, parowanie mocno schladza spaliny, a w zasadzie nie spaliny tylko obszar reakcji w komorze spalania. zeby woda byla w stanie gazowym musi pochlonac bardzo duzo ciepla (wysokie cieplo wlasciwe wody). stad proste rozumowanie ze gdy schlodzimy pare wodna zamieniajac jej stan skupienia na nizszy energetycznie to odbierzemy tym samym bardzo duzo energii ktora inaczej ucieklaby w chmury, albo co gorsza wykroplilaby sie w chlodnym przewodzie kominowym powodujac tam spustoszenie (komin kondensacyjny). wykroplona woda wiaze dwutlenek siarki, tlenki azotu, a jesli spalanie bylo niepelne to i tlenki wegla. z tego wiazania wychodzi mieszanina kwasow, siarkowego, azotowego i weglowego ktora swietnie reaguje z materialem komina, zazwyczaj zasadowym. zeby obrazowo sobie wyobrazic co zyskujemy wartoby skropliny z pieca zbierac cyklicznie do jakiegos naczynia. moj piec rotex x1 wyrzuca kondensat do wiaderka wiec widze ile zaoszczedzilem. moze to nie rewelacja ale co drugi dzien wylewam wiaderko 15l do kibla. cielo ktore odzyskalem to wlasnie cieplo potrzebne do odparowania tych 15 l wody.
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Niedawno zakupiłem kondensat i się zastanawiam nad powolną wymianą grzejników na grzejniki aluminiowe.Tak aby temperatura odprowadzanej wody była jak najniższa.Jak mi się wydaje jest to całkiem dobre rozwiązanie.Ale drodzy Państwo montując taki piec w długim przewodzie kominowym(jak ja) musicie się przygotować na dodatkowe wydatki.Sam piec to nie jest jeszcze koniec wydatków.Przewód kominowy jest specjalny i na długości około 5m jeśli już macie wkład kominowy ze stali kwasowej to wyjdzie coś około 1000Zł a jeśli nie macie wkładu to pewnie z 1500 jeśli sami go zainstalujecie i pod warunkiem że zestaw do komina nie jest oryginalnego producenta pieca tylko zamiennikiem
pozdrawiam serdecznie
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Czy ktoś, kto pisał artykuł, zna podstawy fizyki i chemii? \"proces zamiany wody w parę wodną jest reakcją endotermiczną,\" - brednia. To nie reakcja, tylko zmiana stanu skupienia. \"A sam proces zamiany wody w parę wodną (...) pobiera ciepło z otoczenia, co oznacza, że temperatura spalin rośnie.\" - brednia - pobiera ciepło ze spalania, temp. spalin nie rośnie. \"...za sprawność przyjęto ilość ciepła, jaka uwalnia się...\" - brednia, sprawność, to zawsze stosunek, zatem nie podaje się jej w wymiarze ilości, tylko w % (lub w ułamku bez miana).
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Ciepło jest przekazywane z ciała o temperaturze wyższej do ciała o temp. niższej. a więc ciepłe spaliny oddają ciępło tj, podgrzewają jeszcze, i jest ono wykorzystywane. reakcja endotermiczna to taka która potrzebuje ciepła aby zaszła, a egzotermiczna to taka która oddaje ciepło podczas zachodzenia. troche błędów redakcyjnych w artykule, ale sens i jego meritum dobrze przekazane. kondensat jest raczej kwasny, i do plastykowej kanalizacji można odprowadzać warto zmierzyć temperature wody powracającej do pieca jeżeli jest za wysoka to może by wykożystać tą energię i jeden z końcowych kaloryferów mocniej odkręcić aby za jego pośrednictwem energie (ciepło) wykożystać i jednocześnie wode powrotną schłodzić o te pare stopni.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość Techniczny
Artykuł napisany przystępniej niż parę innych na ten temat w sieci. Autorka jednak nie uniknęła w kilku miejscach nielogicznych, a nawet wzajemnie sprzecznych z punktu widzenia fizyki stwierdzeń. Skąd się biorą u piszących takie pomyłki? Czy to jakieś błędy w systemie nauczania?..
Link do komentarza
  • 3 lata temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam nadzieję że to tylko brak przecinka, bo Termet a Bosch to dwie różne firmy. Jak chcesz iść teoretycznie w coś lepszego, to zapłacisz po prostu więcej za to samo, tylko bardziej markowego. Ja byłem o krok od Wiessmana, ale właśnie dostęp do ustawień serwisowych i kilka tysięcy zł przekonało mnie do Termeta. Vitodens jest według najmniej awaryjnym kotłem gazowym, choć nie wiem czy wartym tych kilku tysięcy więcej. Co do LPG to chyba tylko dysza jest inna i być może ustawienia typu skład mieszanki, a tak to chyba każdy kocioł z zamkniętą komorą jest do tego i tego gazu przystosowany. Ja w swoim Termecie miałem jedną usterkę, co może już świadczyć o jakości części czy wykonaniu. Naczynie przeponowe miało fabrycznie nabite za duże ciśnienie i jakaś rurka była przytkana, ale kocioł cały czas chodził, także nie było tak, że zdechł. Na gwarancji serwisant przyjechał i wymienił naczynie, a tak to śmiga bezawaryjnie. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Witam co do ociepleń mowa tu o zewnętrznym styropianie 15 okna kilkuletnie ale na dole bedzie wymiana tam gdzie jest ich najwiecej na nowe itd .Dach jest z blachodachówki jest tam wata szklana itd. Poddasze jest użytkowe ok 50 m na dole ok 100. Grzejniki Grzejnik stalowe Purmo.Dotychczas jest to ogrzewane ekogroszkiem plus zasobnik na wode 120 l. Co do kotła to myslałem o Termecie Boschu choc nei wiem czy lata na lpg czy tylko na gazie ziemnym oraz np VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF jedynie zasobnik na wode myslałem by podbiąć z ACV SMART 210 litrów np.
    • Jakbyś chciał odrolnić to możesz sprawdzić koszta w kalkulatorze https://kalkulator-dzialki.pl/
    • Możesz sprawdzić to w 15 sekund w darmowym kalkulatorze https://kalkulator-dzialki.pl/ 
    • Dzień dobry,  W urzędzie marszałkowskim złożyliśmy pismo i wniosek o zmianę uchwały w sprawie zmniejszenia ze 100 m. Do 50 m. możliwość zabudowy działek od linii brzegowej jeziora. Działki są praktycznie obok siebie, grunty rolne klasa VI z. Obecnie uprawiane, orane i talerzowanie. Brak jakiejkolwiek zabudowy. Urząd Marszałkowski wysłał prośbę do PINB celem skontrolowania tych działek pod kątem samowoli. Dostaliśmy pismo z PINB zawiadamiający o takiej kontroli. Czy PINB może kontrolować działkę, na której nic nie ma? Ani budynku, ani stodoły, nic.  Działka nie ma warunków zabudowy nawet! Jakież było moje zdziwienie gdy przyjechali dzisiaj skontrolować jedną! Działkę. Wyglądało tak: to tą działka? Tak. Nie jest zabudowana. Nie jest jak widać. Zrobienie 2 czy 3 zdjęć i odjazd. Całość trwała 3 minuty. Pozostałe działki są w ciągu nad jeziorem. Kolejna działka kontrola za miesiąc. I tak kilkanaście razy. Trzeba być na takiej kontroli. Wolne w pracy trzeba brać. Jaki jest problem aby zrobić sobie spacer 15 minutowy nad jeziorem i za jednym przyjazdem zrobić zdjęcia pól? Podkreślam. Nie ma na nich nic. Nawet pola nie mają jeszcze WZ Co robić? Jeśli nadal będą tak działać jak inspektor zapowiedział to informacja zwrotna do urzędu Marszałkowskiego że nie ma samowoli nadejdzie w połowie przyszłego roku.l kalendarzowego. Co robić? Dodam jeszcze że w piśmie zawiadamiających z PINB o kontroli powołują się na paragrafy które odnoszą się do budowli, placów budowy i zgodności z planami budowy. Kontrola też jest nazwana kontrola budynków (kiedy takich budynków tam nie ma)
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...