Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

 • 2 tygodnie temu...
 • 3 tygodnie temu...
 • 2 miesiące temu...
Gość waldes
no wlasnie , od kiedy to parowanie wody zawartej w spalinach podnosi temperature? jest akurat odwrotnie, parowanie mocno schladza spaliny, a w zasadzie nie spaliny tylko obszar reakcji w komorze spalania. zeby woda byla w stanie gazowym musi pochlonac bardzo duzo ciepla (wysokie cieplo wlasciwe wody). stad proste rozumowanie ze gdy schlodzimy pare wodna zamieniajac jej stan skupienia na nizszy energetycznie to odbierzemy tym samym bardzo duzo energii ktora inaczej ucieklaby w chmury, albo co gorsza wykroplilaby sie w chlodnym przewodzie kominowym powodujac tam spustoszenie (komin kondensacyjny). wykroplona woda wiaze dwutlenek siarki, tlenki azotu, a jesli spalanie bylo niepelne to i tlenki wegla. z tego wiazania wychodzi mieszanina kwasow, siarkowego, azotowego i weglowego ktora swietnie reaguje z materialem komina, zazwyczaj zasadowym. zeby obrazowo sobie wyobrazic co zyskujemy wartoby skropliny z pieca zbierac cyklicznie do jakiegos naczynia. moj piec rotex x1 wyrzuca kondensat do wiaderka wiec widze ile zaoszczedzilem. moze to nie rewelacja ale co drugi dzien wylewam wiaderko 15l do kibla. cielo ktore odzyskalem to wlasnie cieplo potrzebne do odparowania tych 15 l wody.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 7 miesiące temu...
Niedawno zakupiłem kondensat i się zastanawiam nad powolną wymianą grzejników na grzejniki aluminiowe.Tak aby temperatura odprowadzanej wody była jak najniższa.Jak mi się wydaje jest to całkiem dobre rozwiązanie.Ale drodzy Państwo montując taki piec w długim przewodzie kominowym(jak ja) musicie się przygotować na dodatkowe wydatki.Sam piec to nie jest jeszcze koniec wydatków.Przewód kominowy jest specjalny i na długości około 5m jeśli już macie wkład kominowy ze stali kwasowej to wyjdzie coś około 1000Zł a jeśli nie macie wkładu to pewnie z 1500 jeśli sami go zainstalujecie i pod warunkiem że zestaw do komina nie jest oryginalnego producenta pieca tylko zamiennikiem
pozdrawiam serdecznie
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 3 tygodnie temu...
Czy ktoś, kto pisał artykuł, zna podstawy fizyki i chemii? \"proces zamiany wody w parę wodną jest reakcją endotermiczną,\" - brednia. To nie reakcja, tylko zmiana stanu skupienia. \"A sam proces zamiany wody w parę wodną (...) pobiera ciepło z otoczenia, co oznacza, że temperatura spalin rośnie.\" - brednia - pobiera ciepło ze spalania, temp. spalin nie rośnie. \"...za sprawność przyjęto ilość ciepła, jaka uwalnia się...\" - brednia, sprawność, to zawsze stosunek, zatem nie podaje się jej w wymiarze ilości, tylko w % (lub w ułamku bez miana).
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 1 miesiąc temu...
Ciepło jest przekazywane z ciała o temperaturze wyższej do ciała o temp. niższej. a więc ciepłe spaliny oddają ciępło tj, podgrzewają jeszcze, i jest ono wykorzystywane. reakcja endotermiczna to taka która potrzebuje ciepła aby zaszła, a egzotermiczna to taka która oddaje ciepło podczas zachodzenia. troche błędów redakcyjnych w artykule, ale sens i jego meritum dobrze przekazane. kondensat jest raczej kwasny, i do plastykowej kanalizacji można odprowadzać warto zmierzyć temperature wody powracającej do pieca jeżeli jest za wysoka to może by wykożystać tą energię i jeden z końcowych kaloryferów mocniej odkręcić aby za jego pośrednictwem energie (ciepło) wykożystać i jednocześnie wode powrotną schłodzić o te pare stopni.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 1 rok temu...
Gość Techniczny
Artykuł napisany przystępniej niż parę innych na ten temat w sieci. Autorka jednak nie uniknęła w kilku miejscach nielogicznych, a nawet wzajemnie sprzecznych z punktu widzenia fizyki stwierdzeń. Skąd się biorą u piszących takie pomyłki? Czy to jakieś błędy w systemie nauczania?..
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 3 lata temu...
 • 1 miesiąc temu...
 • 1 rok temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Tynk TERMONIUM to obok styropianu o tej samej nazwie, najbardziej zaawansowany technologicznie tynk silikonowy na elewację w ofercie firmy Termo Organika.. Optymalny skład wyselekcjonowanych frakcji kruszywa, mikrowłókna zwiększające wytrzymałość i trwałość tynku oraz zmodyfikowana mieszanka nowoczesnych spoiw, w tym żywicy silikonowej, zapewnia najlepsze właściwości użytkowe elewacji. Hydrofobowa powierzchnia pozwala dłużej utrzymać czystość i odporność na zabrudzenia. Parametry robocze tynku, szczególnie ważne dla ekip wykonawczych podczas aplikacji, zostały starannie dopracowane. Ważne, by przy zakupie materiałów na ocieplenie domu, wszystkie składniki  były jednym kompletnym systemem ociepleń: styropian, kleje, grunty, siatka, tynk.
  • Dlaczego akurat warto zastosować tynk Termonium? 
  • Jeżeli zapewnisz sobie w pomieszczeniach dostateczną temperaturę, czemu nie? Co zmieni, że zalejesz teraz? Masz podłogówkę i rozprowadzone centralne i źródło ciepła? Jeśli nie i się boisz o "przymrozki" nocne, poczekaj do wiosny.
  • Cytuję ze źródła https://www.okpol.pl/wylaz-dachowy-kiedy-jest-wymagany-i-jak-poprawnie-go-zamontowac/: " Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jak stanowi przepis § 308 wejścia na dach: 1. W budynkach o dwóch lub więcej kondygnacjach nadziemnych należy zapewnić wyjście na dach co najmniej z jednej klatki schodowej, umożliwiające dostęp na dach i do urządzeń technicznych tam zainstalowanych. 2. W budynkach wysokich (W) i wysokościowych (WW) wyjścia, o których mowa w ust. 1, należy zapewnić z każdej klatki schodowej. 3. Jako wyjście z klatki schodowej na dach należy stosować drzwi o szerokości 0,8 m i wysokości co najmniej 1,9 m lub klapy wyłazowe o wymiarze 0,8 × 0,8 m w świetle, do których dostęp powinien odpowiadać warunkom określonym w § 101. 4. Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi (tłukącymi) należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych. 5. Dojścia, o których mowa w ust. 4, na odcinkach o nachyleniu ponad 25% powinny mieć zabezpieczenia przed poślizgiem. 6. Na dachu o spadku ponad 100% powinny być zamocowane stałe uchwyty dla lin bezpieczeństwa lub bariery ochronne nad dolną krawędzią dachu."
  • Nie myl listopada z końcem grudnia. Nawet na początku grudnia bywają mrozy i śnieg. Ale święta jakoś od wielu lat są na plusie. I w dzień, i w nocy.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...