Skocz do zawartości

Kotły kondensacyjne


Recommended Posts

  • 2 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...
Gość waldes
no wlasnie , od kiedy to parowanie wody zawartej w spalinach podnosi temperature? jest akurat odwrotnie, parowanie mocno schladza spaliny, a w zasadzie nie spaliny tylko obszar reakcji w komorze spalania. zeby woda byla w stanie gazowym musi pochlonac bardzo duzo ciepla (wysokie cieplo wlasciwe wody). stad proste rozumowanie ze gdy schlodzimy pare wodna zamieniajac jej stan skupienia na nizszy energetycznie to odbierzemy tym samym bardzo duzo energii ktora inaczej ucieklaby w chmury, albo co gorsza wykroplilaby sie w chlodnym przewodzie kominowym powodujac tam spustoszenie (komin kondensacyjny). wykroplona woda wiaze dwutlenek siarki, tlenki azotu, a jesli spalanie bylo niepelne to i tlenki wegla. z tego wiazania wychodzi mieszanina kwasow, siarkowego, azotowego i weglowego ktora swietnie reaguje z materialem komina, zazwyczaj zasadowym. zeby obrazowo sobie wyobrazic co zyskujemy wartoby skropliny z pieca zbierac cyklicznie do jakiegos naczynia. moj piec rotex x1 wyrzuca kondensat do wiaderka wiec widze ile zaoszczedzilem. moze to nie rewelacja ale co drugi dzien wylewam wiaderko 15l do kibla. cielo ktore odzyskalem to wlasnie cieplo potrzebne do odparowania tych 15 l wody.
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Niedawno zakupiłem kondensat i się zastanawiam nad powolną wymianą grzejników na grzejniki aluminiowe.Tak aby temperatura odprowadzanej wody była jak najniższa.Jak mi się wydaje jest to całkiem dobre rozwiązanie.Ale drodzy Państwo montując taki piec w długim przewodzie kominowym(jak ja) musicie się przygotować na dodatkowe wydatki.Sam piec to nie jest jeszcze koniec wydatków.Przewód kominowy jest specjalny i na długości około 5m jeśli już macie wkład kominowy ze stali kwasowej to wyjdzie coś około 1000Zł a jeśli nie macie wkładu to pewnie z 1500 jeśli sami go zainstalujecie i pod warunkiem że zestaw do komina nie jest oryginalnego producenta pieca tylko zamiennikiem
pozdrawiam serdecznie
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Czy ktoś, kto pisał artykuł, zna podstawy fizyki i chemii? \"proces zamiany wody w parę wodną jest reakcją endotermiczną,\" - brednia. To nie reakcja, tylko zmiana stanu skupienia. \"A sam proces zamiany wody w parę wodną (...) pobiera ciepło z otoczenia, co oznacza, że temperatura spalin rośnie.\" - brednia - pobiera ciepło ze spalania, temp. spalin nie rośnie. \"...za sprawność przyjęto ilość ciepła, jaka uwalnia się...\" - brednia, sprawność, to zawsze stosunek, zatem nie podaje się jej w wymiarze ilości, tylko w % (lub w ułamku bez miana).
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Ciepło jest przekazywane z ciała o temperaturze wyższej do ciała o temp. niższej. a więc ciepłe spaliny oddają ciępło tj, podgrzewają jeszcze, i jest ono wykorzystywane. reakcja endotermiczna to taka która potrzebuje ciepła aby zaszła, a egzotermiczna to taka która oddaje ciepło podczas zachodzenia. troche błędów redakcyjnych w artykule, ale sens i jego meritum dobrze przekazane. kondensat jest raczej kwasny, i do plastykowej kanalizacji można odprowadzać warto zmierzyć temperature wody powracającej do pieca jeżeli jest za wysoka to może by wykożystać tą energię i jeden z końcowych kaloryferów mocniej odkręcić aby za jego pośrednictwem energie (ciepło) wykożystać i jednocześnie wode powrotną schłodzić o te pare stopni.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość Techniczny
Artykuł napisany przystępniej niż parę innych na ten temat w sieci. Autorka jednak nie uniknęła w kilku miejscach nielogicznych, a nawet wzajemnie sprzecznych z punktu widzenia fizyki stwierdzeń. Skąd się biorą u piszących takie pomyłki? Czy to jakieś błędy w systemie nauczania?..
Link do komentarza
  • 3 lata temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam podobny dom z kaloryferami i jestem bardzo zadowolony z Termeta 19kw. Najważniejszy dla mnie jest dostęp do menu serwisowego żeby ustawić sobie wszystko pod konkretną instalację. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Witam chcę zamontować kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna. Dom jest wiekowy ocieplony 150 m2. Ogrzewanie kaloryferki:)  Proszę o sugestie na jaki piec powinienem zwrócić uwagę i jakiej mocy. 
    • Dzień dobry Drodzy Forumowicze!   W tym sezonie planuje rozpoczęcie budowy swojego domu i mam pewien dylemat, którym chciałbym się podzielić oraz poprosić o rady. Otóż działka, na której stanie dom ma spory spadek w kierunku cieku wodnego znajdującego się w sąsiadującym ze mną lasie, w związku z czym poziom terenu jest niższy niż pozostałe domostwa po drugiej stronie ulicy.  Projekt drogi dojazdowej zakłada rzędną 54.1. Na tej podstawie mój Projektant wyznaczył rzędną "0" na rzędnej 54.3, załadając 0.5m schodów. W związku z czym poziom terenu po niwelacji, będzie na rzędnej 53.8 (30cm poniżej planowanej drogi) Rzędna najbardziej wysuniętego punktu do lasu (najniższy punkt) to obecnie 53.2 Założenie przewiduje ławy fundamentowe. Jak widzicie, teren będzie musiał zostać mocno podniesiony, ława fundamentowa w najniższym punkcie terenu będzie posadowiona płytko, na głębokości 40cm (grunt nośny) a potem teren będzie obsypany ziemią (z pobliskiej budowy drogi szybkiego ruchu także materiału gliniastego jest sporo).  Obawiam się jednak, iż podniesienie terenu do rzędnej 53.8 i tak będzie powodował zalewanie terenu. Czy powiedzmy zniwelowanie terenu dookoła posesji z 2% spadkiem w strone lasu wystarczy, żeby uniknąc problemu? Dodam, że projektant przewidział drenaż fundamentów. Czy widzicie tutaj ryzyka, którym powinenem się bardziej przyjrzeć? Działki sąsiadujące są na razie puste.  Będę bardzo wdzięczny za rady.   Pozdrawiam
    • Może podaj linka o którą dokładnie Ci chodzi.
    • Czy ktoś z was stosował blachodachówkę PŁASKA PLUS na dużych połaciach dachowych? Duża to rozumiem, taka ok. 500 m2. Jakie są wasze doświadczenia z jej montażem i użytkowaniem.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...