Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Fundamenty - nietypowy dylemat


Recommended Posts

Otóż mam taki spory dylemat. Zrobiono wykop pod fundamenty (budynem mały, niepodpiwniczony) na gł. 100cm i szer. 40 cm. Ponieważ grunt jest bardzo dobry i stabilny z kierownikiem budowy ustaliliśmy, że lejemy beton w grunt bez szalowania do wysokości poziomu "0". Projekt przewidywał ławy 60cm x 30 cm i ścianę fundamentową o gr. 25 cm. Wszystko było fajnie do momentu, jak dzień po wykopie zaczęło lać i lało, lało, lało kilka dni. Efekt - poobsypywały się górne krawędzie, w niektórych miejscach dość znacznie. No i padły dwa pomysły jak to teraz rozwiązać ten problem.

Pomysł 1.

w wykop wstawiamy konstrukcję wykonaną z deski o gr. 2 cali, szer. ok. 30 cm, podpartą na króciakach. Konstrukcja opiera się na dnie wykopu, u dołu rozparta jest prętem stalowym, u góry zaś zbita króciakiem, który trzyma całość aby się nie rozjeżdżało w trakcie lania betonu. W miejsca, gdzie są spore ubytki ziemi wrzucamy cegły i zasypujemy ziemią. Lejemy beton do poziomu gruntu, a jak zastygnie usuwamy deski.

Pomysł 2.

na wykopie umieszczamy konstrukcję składającą się z poprzecznie położonego króciaka, zaklinowanego na obu krańcach kołkami, aby był stabilny. Do tegoś króciaka podwieszamy deski 2 calowe o szer. 30 cm, stosując oczywiście podpórki, aby deski nie rozjeżdżały się. Lejemy beton stospniowo do poziomu "A". Zanim operator pompy "obejdzie cały wykop dookoła beton powinien już na tyle złapać, że możemy lać warstwę od poziomu "A" do poziomu "B". Po co ta przerwa?? A po to, aby wyeliminować podniesienie konstrukcji z desek i wlewanie betonu pomiędzy deski a grunt. Tym sposobem otrzymujemy też gotową ściankę o grubości 25 cm, na której dalej będziemy stawiać pustaczki betonowe.

Za pomysłem 2 przemawia przede wszystkim strona finansowa, gdyż taki zabieg pozwoli zaoszczędzić ok. 3,5 m3 betonu i pozwoli w całości wykorzystać deski.

Ale proszę o opinie jak to widzicie, szczególnie osoby znające się na rzeczy. Jest to dla mnie ważne, gdyż nie ma raczej innego rozwiązania tego problemu, a jeśli się mylę, to będę wdzięczny za propozycje i podpowiedzi.

Mogę mailem przesłać zeskanowane rysunki obu wersji, których niestety nie mogę tutaj zamieścić.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Żadna z proponowanych technologii nie jest prawidłowa. Posadowienie budynku bez ław fundamentowych praktykuje się jedynie przy domach drewnianych - w innych przypadkach można to zrobić wyłącznie po zbadaniu gruntu i wyliczeniu nacisków jednostkowych pochodzących od konstrukcji budynku.

W przedstawionej sytuacji należy wylać ławy fundamentowe zgodnie z projektem a następnie wymurować ściany fundamentowe z bloczków betonowych.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Jakoś z tym żyć, jak sobie pościeliłeś tak i masz. Teraz chyba najpierw zasięgniesz porady warto, i nic to nie kosztuje. 12 kw to zapotrzebowanie na ciepło dla trzykrotnie większego domu, po prostu pc nie schodzi poniżej pewnej mocy np 1,2 kW i takie zużycie.    A jakiego się spodziewałeś zużycia, jaki był koszt pc i wodnej podłogówkę i z jakim innym rodzajem ogrzewania to porównywałeś czy tylko z sąsiadem?    BTW na otarcie łez powiem ze przynajmniej twoja pc się nie psuje , przynajmniej na razie. 
  • Jak znajdziesz wolne ekipy to będziesz mógł skalkulować ceny , porównać z cenami dewelopera i podlać decyzję. Deweloper ma niższe koszty własne bo ma stałą ekipę ale czy lepszą i lepiej opłacalną to nie wiem, ciebie skasuje z marżą a jakość nie będzie wyższa. 
  • Dziękuję za troskę, ale nie pytam o porady estetyczne czy okulistyczne. Moje pytanie dotyczy prawa budowlanego i możliwości wykorzystania działki. Mimo wszystko jeszcze raz dziękuję za odpowiedź...
  • Mam taki problem do rozwiązania. Buduje dom ze stropem lekkim (płyta OSB na drewnianych legarach). Na parterze będzie całościowo podłogówa. Co zastosować na poddaszu użytkowym? Będą tam dwa pokoje. Razem 30m2.   Projekt zakładał grzejniki ale pracujące z kotłem gazowym, który zastąpi jednak PC. Tu właśnie pojawia się pytanie…   Ustawić PC na 50st i na obieg podłogówki domieszkę wody z powrotu na 30-35st? Trochę szkoda grzać PC do 50st dla dwóch grzejników. Mało ekonomicznie.  Zostawić 30-35st na całości i przewymiarować grzejniki na poddaszu?  Może podłogówka na stropie lekkim? Mam tu obawę o ten system. Dodatkowo jest dość drogi a pokoje na poddaszu nie będą często użytkowane.    Co byście mi doradzili w tej sytuacji? 
  • Bo tylko jednego najwidoczniej udało się uwiecznić, a ten wygląda na wyjątkowo komunikatywnego i ogarniętego życiowo. Ja takich mistrzów na codzień nie spotykam. Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...