Skocz do zawartości

woda zrzutowa do stawu?


Gość

Recommended Posts

Napisano

czy wodę z pompy ciepła typu woda-woda mogę odprowadzać do stawu. W zbiorniku wody ubywa, więc nie ma obaw, że przeleje. Poza tym to dla mnie dobry pomysł. czy są jakieś przeciwwskazania?

Gość Redakcja__
Napisano
Realizacja takiego rozwiązania jest praktycznie niemożliwa z dwóch powodów - formalnych i technicznych. Pobór wody do zasilania pompy ciepła będzie na tyle duży, że konienieczne byłoby uzyskanie pozwolenia wodno-prawnego, co przy takim wykorzystaniu zasobów wody podziemnej jest mało prawdopodobne. Natomiast problemem technicznym będzie zapewnienie odpowiedniej ochrony przed zamarzaniem rurociągu odprowadzajacego wodę jak i samego stawu. Przy jego małej głębokości może następować zamarzanie do samego dna i wtedy wody odprowadzić się nie da.
  • 3 miesiące temu...
Napisano
[quote="redakcja"]Realizacja takiego rozwiązania jest praktycznie niemożliwa z dwóch powodów - formalnych i technicznych. Pobór wody do zasilania pompy ciepła będzie na tyle duży, że konienieczne byłoby uzyskanie pozwolenia wodno-prawnego, co przy takim wykorzystaniu zasobów wody podziemnej jest mało prawdopodobne.

Duży pobór wody ?
W raportach BD piszecie o koniecznej wydajności nawet 30 l/min, a to dla studni bardzo mało.
Napisano
Pobór wody ze studni zasilajacej pompę ciepła na poziomie 30 l/min umożliwia uzyskanie mocy grzewczej ok. 10 kW. Przy ciągłej pracy takiej pompy dobowe zużycie wody wyniesie ponad 43 m3. Przepisy prawa budowlanego dopuszczają zaś czerpanie bez pozwolenia wodno-prawnego jedynie do 5 m3 wody na dobę. Ponadto pompa czerpiąca wodę musi mieć odpowiednią wydajność przy wysokości podnoszenia uzależnionej od poziomu lustra wody, co przy głębokim ich zaleganiu wymaga zastosowania pompy o dużej mocy. Nie można również porównywać poboru wody na cele gospodarcze do czerpania jej do zasilania pompy ciepła, gdyż w tym przypadku woda pobierana jest przez długi czas, co może doprowadzić do wyczerpania tego źrodła.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej?   2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam    
    • No widze ze z plaszczem wodnym bardziej problemowy montaz itd. A jakie rodzaje kominkow z dgp co warto wziąść pod uwage ?
    • Choroba - drobna dziurkowatość liści drzew pestkowych albo drobna plamistość.  Wiśnie są bardzo podatne i w zasadzie nie da się prowadzić sadu bez ochrony chemicznej. Drzewka należy pryskać przeciwko tej chorobie wczesną wiosną - dwukrotnie. Teraz tylko wygarbić liście i spalić lub wyrzucić (nie kompostować).
    • Wie ktoś dlaczego w tym roku wiśnie zrzucają już liście? Nie jest to susza, bo po sąsiedzku są śliwy i jabłoń, które nawet nie myślą się zażółcić. A wiśnia jakby miała już październik. Przecież zielone, soczyste, wiśniowe liście dodawałem do soku z aronii, a to bywało w sierpniu. W dodatku wiśnia nie miała owoców, bo wszystko wymarzło na etapie tuż po kwitnieniu. I raczej nie są to szkodniki, bo liście nie mają żadnych widocznych uszkodzeń, są takie jesienne. 
    • Podbudowa pod komin jest kluczowym elementem zapewniającym stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji komina. Należy o to zadbać już na etapie fundamentów. Na płycie robimy izolację poziomą, a na niej murujemy bloczki betonowe. To na nich staną kominy systemowe. Zaczynamy również murować pustaki wentylacyjne pod sufitem, które przejdą niedługo przez strop.    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...