Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

woda zrzutowa do stawu?

Recommended Posts

Gość

czy wodę z pompy ciepła typu woda-woda mogę odprowadzać do stawu. W zbiorniku wody ubywa, więc nie ma obaw, że przeleje. Poza tym to dla mnie dobry pomysł. czy są jakieś przeciwwskazania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Redakcja__
Realizacja takiego rozwiązania jest praktycznie niemożliwa z dwóch powodów - formalnych i technicznych. Pobór wody do zasilania pompy ciepła będzie na tyle duży, że konienieczne byłoby uzyskanie pozwolenia wodno-prawnego, co przy takim wykorzystaniu zasobów wody podziemnej jest mało prawdopodobne. Natomiast problemem technicznym będzie zapewnienie odpowiedniej ochrony przed zamarzaniem rurociągu odprowadzajacego wodę jak i samego stawu. Przy jego małej głębokości może następować zamarzanie do samego dna i wtedy wody odprowadzić się nie da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
[quote="redakcja"]Realizacja takiego rozwiązania jest praktycznie niemożliwa z dwóch powodów - formalnych i technicznych. Pobór wody do zasilania pompy ciepła będzie na tyle duży, że konienieczne byłoby uzyskanie pozwolenia wodno-prawnego, co przy takim wykorzystaniu zasobów wody podziemnej jest mało prawdopodobne.

Duży pobór wody ?
W raportach BD piszecie o koniecznej wydajności nawet 30 l/min, a to dla studni bardzo mało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pobór wody ze studni zasilajacej pompę ciepła na poziomie 30 l/min umożliwia uzyskanie mocy grzewczej ok. 10 kW. Przy ciągłej pracy takiej pompy dobowe zużycie wody wyniesie ponad 43 m3. Przepisy prawa budowlanego dopuszczają zaś czerpanie bez pozwolenia wodno-prawnego jedynie do 5 m3 wody na dobę. Ponadto pompa czerpiąca wodę musi mieć odpowiednią wydajność przy wysokości podnoszenia uzależnionej od poziomu lustra wody, co przy głębokim ich zaleganiu wymaga zastosowania pompy o dużej mocy. Nie można również porównywać poboru wody na cele gospodarcze do czerpania jej do zasilania pompy ciepła, gdyż w tym przypadku woda pobierana jest przez długi czas, co może doprowadzić do wyczerpania tego źrodła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Gdybyś przeczytał następne zdanie: nie musiałbyś się odnosić... Wilgoć, resztki obumarłych roślinek, rozwój następnych pokoleń roślinek, wrastanie roślinek, penetracja w pokrycie dachowe... Faktycznie, jesteś obiektem, na którym warto się skupić
  • Gaweł potwierdza:) A mam pytanie o ile te PV poprawiają wymagane parametry budowlane/techniczne o których wspomniałeś?
  • A dlaczego za małe? Skąd takie twierdzenie? BTW U mnie wychodzi 40% dofinansowania 5k+ulga termo od pozostałości , jak Olek powyżej pisał podobnie. Czas zwrotu spokojnie 3,5 roku przy niezmiennych cenach prądu lub szybciej jak zdrożeje  
  • Witam, posiadam kocioł kondensacyjny, dwufunkcyjny ZWB 28-5C. Dom 100m, z cegły, ocieplony styropianem 10cm. Regulator pogodowy CW400 z regulacją wg temperatury zewnętrznej. Ustawienia kotła: Ogrzewanie 7:00 - 21:00 (ustawione na 21C), obniżenie 21:00-7:00 (ustawione na 20C), Krzyzwa grzewcza (bez punktu początkowego): Temp. projektowa: 55C, maks temp. zasilania: 55C, wpływ pomieszczenia 8K, Korekta pomieszczenia 1K. Temp. zewnętrzna: +10C (+/-5C) Pytania: 1) podczas trybu grzania (7:00-21:00) palnik w kotle pracuje bardzo rzadko, ale kocioł pracuje prawie cały czas bez przerwy, pali się niebieska lampka na kotle, wyświetla się symbol kaloryfera, czyli grzania. Czy to normalne, że mimo to, że palnik nie jest załączony kocioł cały czas pracuje? 2) problem z przygotowaniem CWU. Temp ustawiona na 43C: Gdy kocioł pracuje w trybie obniżenia, lub w trybie letnim, gdy ogrzewanie jest wyłączone, ciepła woda w kranie pojawia się prawie natychmiast i temp. wody jest stabilna cały czas. Natomiast gdy kocioł znajduje się w trybie grzania,  na ciepłą wodę w kranie trzeba długo czekać, trzeba odlać ok 10l zimnej wody, zanim popłynie ciepła woda. Po zakręceniu kurka i odczekaniu ok 1minuty w kranie ponownie leci zimna woda i znów trzeba odlać sporo zimnej wody. Czy to normalne?
  • Witam was. Mam problem a zarazem pytanie do znawców tematu Potrzebuje poszerzyć i podnieść otwór na drzwi wejściowe i to nawet nie w domu tylko murowanym wiatrolapie. Przejdźmy do konkretów obecnie są drzwi 80 tki a chce wstawić 90, potrzebuję poszerzyć otwór po 6 cm z każdej strony i od góry o 5 cm bo jest 205 a drziw nowe maja 207 cm. Moje pytanie jak wykonać nadproze oraz z czego (ceownik?,jaki?) nie mam pojęcia jakie jest obecnie na pewno z cegieł wykonane. Wiatrołap jest przyklejony do domu zrobiony z cegły max 19 cme na nim jest strop który pełnił rolę dachu w tej chwili jest zrobiony jednospadowy dach na nim. Od strony owych drzwi strop wypuszczony jest 80 cm a między drzwiami a domem jest jakieś 70 cm ściany potem drzwi nad którymi jest jeden rząd cegły, jak mocne zrobić w tym nadproze? W załączniku zdjęcie jak to wygląda.  Prosze o pomoc i dzięki za odpowiedzi
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...