Skocz do zawartości

Planuje montaż kotła kondensacyjnego, który model i jakiej mocy kupić?


Recommended Posts

  • Redakcja changed the title to Planuje montaż kotła kondensacyjnego, który model i jakiej mocy kupić?

Co wiadomo o tym domu - ile i gdzie jest ocieplenia? Dla jednych ocieplone ściany to takie z 5 cm izolacji, dla innych z 20 cm. Jaka jest izolacja dachu, ewentualnie stropu, jeżeli nie ma użytkowego poddasza?

Jakie są okna - jak duże, o jakim standardzie?

Zakładam, że wentylacja jest grawitacyjna.

Jakie tam są grzejniki? Bardzo stare, zakładane jeszcze przed ociepleniem budynku, czy nowsze? Bo te nowe mogły być już dobierane na znacznie niższe zapotrzebowanie na ciepło. Co paradoksalnie jest wadą. 

Czy dotąd źródłem ciepła także był kocioł gazowy?

W instalacji c.o. jest otwarte czy zamknięte naczynie wzbiorcze? Chyba największą zaletą kotłów ACV jest możliwość pracy w otwartych instalacjach. 

Link do komentarza

Witam co do ociepleń mowa tu o zewnętrznym styropianie 15 okna kilkuletnie ale na dole bedzie wymiana tam gdzie jest ich najwiecej na nowe itd .Dach jest z blachodachówki jest tam wata szklana itd. Poddasze jest użytkowe ok 50 m na dole ok 100. Grzejniki Grzejnik stalowe Purmo.Dotychczas jest to ogrzewane ekogroszkiem plus zasobnik na wode 120 l. Co do kotła to myslałem o Termecie Boschu choc nei wiem czy lata na lpg czy tylko na gazie ziemnym oraz np VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF jedynie zasobnik na wode myslałem by podbiąć z ACV SMART 210 litrów np.

Link do komentarza

Mam nadzieję że to tylko brak przecinka, bo Termet a Bosch to dwie różne firmy. Jak chcesz iść teoretycznie w coś lepszego, to zapłacisz po prostu więcej za to samo, tylko bardziej markowego. Ja byłem o krok od Wiessmana, ale właśnie dostęp do ustawień serwisowych i kilka tysięcy zł przekonało mnie do Termeta. Vitodens jest według najmniej awaryjnym kotłem gazowym, choć nie wiem czy wartym tych kilku tysięcy więcej. Co do LPG to chyba tylko dysza jest inna i być może ustawienia typu skład mieszanki, a tak to chyba każdy kocioł z zamkniętą komorą jest do tego i tego gazu przystosowany. Ja w swoim Termecie miałem jedną usterkę, co może już świadczyć o jakości części czy wykonaniu. Naczynie przeponowe miało fabrycznie nabite za duże ciśnienie i jakaś rurka była przytkana, ale kocioł cały czas chodził, także nie było tak, że zdechł. Na gwarancji serwisant przyjechał i wymienił naczynie, a tak to śmiga bezawaryjnie.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka





Link do komentarza

Z ociepleniem jak na starszy dom jest całkiem nieźle. Tak więc przy pracy ze zbiornikiem c.w.u. (kocioł jednofunkcyjny) typowe około 20 kW w zupełności wystarczy. Przy tym współczesne kotły kondensacyjne mają duży zakres modulacji mocy i same bez problemu dopasują się do większego lub mniejszego faktycznego zapotrzebowania na ciepło. Innymi słowy, mocy nie trzeba im dobierać jakoś super dokładnie. Kotły dwufunkcyjne to zupełnie inna historia. 

Ponawiam pytanie o naczynie wzbiorcze w układzie centralnego ogrzewania - jest typu otwartego (przelewowe) czy zamkniętego? Bo jeżeli jest otwarte i ma takie pozostać, to do wyboru zostają już chyba tylko kotły ACV.

Jeżeli układ jest zamknięty, lub ma taki być po zmianach, to wybór jest swobodny. Ten kocioł na węgiel ma zostać, czy wylatuje z układu? Bo jeżeli ma zostać to pewnie raczej układ otwarty będzie potrzebny. 

Samo przezbrojenie kotła z gazu ziemnego na płynny (propan). Co najwyżej pojawia się pytanie ile konkretna firma liczy sobie za taki zestaw. 

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...