Skocz do zawartości

Stary budynek obok granicy


Recommended Posts

Witam, chciałbym postawić dom murowany w odległości 8 metrów od starego budynku drewnianego wykonanego z bala o średnicy około 20cm i chciałbym się zapytać czy taka grubość bala sprawia że budynek jest NRO, a jeżeli nie to czy mogę za zgodą sąsiada oczyścić bale od mojej strony i pomalować je fobosem z lak ? Interesuje mnie czy takie działanie pozwoli mi wybudować się bez sciany pożarowej od strony starego budynku ? 

Link do komentarza

Mam wąska działkę a dokładnie około 20m i jeżeli postawie ścianę pożarową od strony sąsiada to będę miał okna z salonu na północ i szukam sposobów aby udało się jednak obejść się bez tej sciany i postawić dom trochę ponad 8 m od tego drewnianego budynku i umieścić od tej steony okna a czytałem też że już sama grubość drzewa wystarczy aby nadać mu klasę NRO i do tego trafiłem też na impregnaty NRO do drewna i ciekawy jestem czy to w ogóle by przeszło.

Link do komentarza

o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów

są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP

 

stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział

poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił

 

masz tam Studium czy MPZP?

Link do komentarza

Mam MPZP ale nie ma tam informacji o szczegółowych obostrzeniach a co do wcześniejszego pytania to są to moje przemyślenia po przeczytaniu, że od drewnaiengo budynku trzeba się odsunąć na 12m jeśli jest RO przez co dom by się nie zmieścił na działce a jeśli chodzi o adaptację projektu i projektanta to do budowowy domu mam jeszcze trochę czasu i poprostu chciałbym wiedzieć z jakimi utrudnieniami mogę się spotkać i być na nie przygotowany

Link do komentarza

a myślisz, że jak wypacasz sąsiadowi ścianę fobosem z lak (?) to temat załatwisz? wątpię

tu może być potrzebna opinia "strażaka"

 

odnośnie tych 12m to fakt, jest przepis par 271 ust 1 i 2 (Rozporządzenia Dz.U. 2022 poz. 1225)  ale jest par 213 który trochę miesza  w temacie, tu się zastanawiam :scratching:

Link do komentarza
1 godzinę temu, aru napisał:

a myślisz, że jak wypacasz sąsiadowi ścianę fobosem z lak (?) to temat załatwisz? wątpię

tu może być potrzebna opinia "strażaka" 

 

Czasem, w dawnych latach, ze względu na małą szerokość działki, urzędnicy dawali odstępstwo, ale to dawne dzieje, nie wiem jakie realia są teraz.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...