Skocz do zawartości

POŚ - co wybrać?


Recommended Posts

Witam, przymierzam się do modernizacji swojego szamba na przydomową oczyszczalnie ścieków. Mam pewną propozycję od lokalnego instalatora na poś z centroplastu natomiast zanim zdecyduję się na cokolwiek chciałbym uzyskać odpowiedź na pytanie jakie systemy oferowane na rynku warto zakładać i która poś byłaby najbardziej trwalsza jeżeli chodzi o jakość materiału, grubość, technologię oraz ewentualne pompy i sterowanie (elektrozawory)? Oczyszczalnia musiałaby obsłużyć 5 dorosłych osób z ewentualnym dopełnieniem 6 w późniejszym czasie. Prosiłbym o pomoc w temacie i ewentualne doradzenie najlepszej możliwości.  

Link do komentarza

Podstawowe pytania to:

- ile miejsca można przeznaczyć na oczyszczalnię;

- jaki grunt jest na działce (piaszczysty, gliniasty);

- na jakiej głębokości występuje woda w gruncie. 

Wtedy będzie można podjąć decyzję czy ma to być prosta oczyszczalnia z drenażem, czy jakiś model kompaktowy. 

Czy istniejący zbiornik szamba jest w takim miejscu, że będzie mógł posłużyć za pierwszą komorę oczyszczalni?

Link do komentarza
4 godziny temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Podstawowe pytania to:

- ile miejsca można przeznaczyć na oczyszczalnię;

- jaki grunt jest na działce (piaszczysty, gliniasty);

- na jakiej głębokości występuje woda w gruncie. 

Wtedy będzie można podjąć decyzję czy ma to być prosta oczyszczalnia z drenażem, czy jakiś model kompaktowy. 

Czy istniejący zbiornik szamba jest w takim miejscu, że będzie mógł posłużyć za pierwszą komorę oczyszczalni?



Z miejscem nie będzie problemu, jest go dużo za zachowaniem odpowiednich odległości określonych przepisami. Grunt gliniasty, a co do głębokości występowania wody w gruncie to nie wynajmowałem geologa do badania gruntu, ale z tego co zaobserwowałem jeżeli chodzi o kanał w garażu przy bardzo ulewnych deszczach kilka dni z rzędu potrafi podchodzić na ok 90 cm. 

Link do komentarza

Przy gliniastym gruncie i wysokim poziomie wody gruntowej lepsza będzie raczej oczyszczalnia kompaktowa. Chodzi o to, żeby ścieki zostały w większości rozłożone zanim jeszcze trafią do gruntu. 

Jeżeli oczyszczalnia z drenażem to tylko taka, w której są dwie lub trzy duże komory wstępne do których napuszczamy bakterie rozkładające ścieki. Wtedy drenaż pełni praktycznie tylko funkcję rozprowadzenia ścieków już oczyszczonych. Dlatego pytałem czy obecne szambo da się wykorzystać jako pierwszą komorę oczyszczalni.

Link do komentarza

Niby mogłoby się dać, ale chyba po prostu chciałbym je zasypać. Co w takim razie byś polecał jeżeli chodzi o systemy odnośnie tego co wymieniłeś? Chyba jednym z najbardziej polecanych z tego co zdążyłem wyczytać mimo wszystko jest ZBS-6C. Co możesz powiedzieć o centroplaście i systemie multiekocent i jak odnosi się do stwierdzenia odnośnie oczyszczalni kompaktowej?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...