Skocz do zawartości

Remont podłóg ze zmianą ogrzewania na podłogowe


Recommended Posts

Witam. W przyszłym roku planuję zrobić remont podłóg w domu z lat 80-90. Mieszkam na parterze - całość około 75m2. Remont miałby miejsce w 3 pomieszczeniach. Obecnie łazienka wraz z korytarzem jest już wykończona - ma zastosowane ogrzewanie podłogowe wodne z płytkami. W pozostałych pomieszczeniach planowałem założyć również wodne ale chyba bardziej się nastawiam na elektryczne. Dom ma założoną instalację fotowoltaiczną z pompą ciepła. Na piętrze mieszkają rodzice i mają tradycyjne kaloryfery. Póki co u mnie we wszystkich pomieszczeniach są również kaloryfery które chcę zastąpić podłogówką. Największym problemem jest podłoga a w zasadzie jej brak. Podłogi nie były wylane betonem. Są zastąpione jakimiś płytami i trzeba zrobić wylewkę w pozostałych pomieszczeniach. Czy mógłbym prosić o poradę jak się za to zabrać i jakie rozwiązanie byłoby najlepsze? Chętnie udzielę więcej informacji. Pozdrawiam.

Link do komentarza

Przede wszystkim trzeba zadbać o ocieplenie podłogi - w domu podpiwniczonym  problem rozwiąże termoizolacja na stropie piwnicy  - gorze,j gdy podłoga jest na gruncie, co wymagać będzie ułożenia grubych warstw podpodłogowy (przynajmniej 20 cm jastrych i ocieplenie) zatem i niezbędnego pogłębienia podłoża. 

Link do komentarza

Dom nie posiada piwnicy więc nie ma stropu piwnicy. Podłoga jest na gruncie odizolowana jakimiś płytami. Robiąc podłogę w łazience i korytarzu została zastosowana izolacja styropianem. Na grunt folia budowlana + gruby styropian i dopiero ogrzewanie i betonowa wylewka. W dalszej części domu też pewnie będzie w ten sposób wylana podłoga, chyba że jest lepsze rozwiązanie?

Link do komentarza

Podstawa to odpowiedź na dwa pytania:

 - jakie są obecnie warstwy podłogi?

- ile jest miejsca do zagospodarowania?

O ile dobrze zrozumiałem opis to bezpośrednio na gruncie nie ma warstwy tzw. chudego betonu. W ramach remontu poprzedniej części ułożono folię budowlaną bezpośrednio na gruncie, na to dając styropian i wylewkę. 

W takim razie ile jest miejsca od poziomu gruntu do poziomu obecnej podłogi? Na ile stabilny i na ile wilgotny jest grunt pod budynkiem?

Generalnie są dwa możliwe warianty wykonania tej podłogi.

Pierwszy, podobny do obecnego. Jednak ułożyłbym 2 warstwy folii, bo to izolacja przeciwwilgociowa. Ponadto do przemyślenia jest użycie XPS (styroduru) zamiast styropianu. Jest droższy, ale ma znikomą nasiąkliwość i bardzo dużą wytrzymałość. Tu zaś warunki są trudniejsze od typowych (większa wilgotność i brak stabilności podłoża. Wylewkę zaś koniecznie należy zazbroić przynajmniej siatką stalową ułożoną poniżej rurek - właśnie ze względu na potencjalną niestabilność podłoża. 

Drugi wymagałby większego zakresu prac, ale efekt może być lepszy. Można usunąć pewną warstwę ziemi poniżej poziomu obecnej podłogi. W ten sposób zyskuje się ilość miejsca wystarczającą nawet na wykonanie typowego układu z warstwą chudziaka, przeciwwilgociowej izolacji z folii, następnie styropianu (nawet o znacznej grubości), wylewki podłogowej. 

To czy warstwę gruntu można usunąć zależy jednak od tego ile dzieli obecny poziom gruntu od ław fundamentowych.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...