Dnia 28.03.2023 o 10:48, maciekc napisał:Posiadam kotlownie z piecem gazowym typu C(z zamknieta komora spalania), mod do 21kW, przewod kominowy powietrzno-spalinowy. W calym domu jest wentylacja mechaniczna poza kotlownia, tutaj nie ma anemostatu. Zrobiony jest jedynie otwor w scianie pod stropem zakonczony kratka. Wedlug wykonawcy, wykonanie takiego otworu jest tozsame z wykonaniem wentylacji grawitacyjnej wywiewnej. Wedlug kominiarza nie jest to wystarczajaca wentylacja i potrzebna jest wentylacja grawitacyjna wychodzaca ponad dach. Z tego powodu nie moge dostac odbioru kominiarskiego. Czy jest ktos w stanie potwierdzic, ktora wersja jest zgodna z prawem budowlanym, jaka wentylacja powinna byc w tego typu kotlowni i najlepiej podeprzec to konkretnym przepisem? Juz dwoch kominiarzy nie zrobilo mi odbioru a kierownik budowy upiera sie przy swoim.
Nasuwa się pytanie po co ci ta kratka went i kto cię do tego namówił?
Powinieneś zrobić tam wentylację wyciągową mechaniczną.
Wentylacja nawiewno/wywiewna teoretycznie powinna być odebrana, potrzebny ktoś z uprawnieniami żeby wystawić oświadczenie, że instalacja została wykonana jako nadciśnieniowa, ew. zrównoważona.
W kotłowni wystarczy anemostat wyciągowy i w pewnych okolicznościach dwuścienny poziomy komin wypuszczony przez ścianę.
Wtedy spełniasz wszelkie warunki instalacji nadciśnieniowej.
PRAWO BUDOWLANE Rozporządzenie Ministra infrastruktury z dnia 12.03.2009r.
Dz.U.NR.56 poz.461
§170 ust.3
CytatUrządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów spalinowo-powietrznych,
z zachowaniem wymagań §175.
Cytat§175 ust.1
Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrznei spalinowe od urządzeń z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzane przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:
1. 21 kW – w budynkach wolnostojących jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,
2. 5 kW – w pozostałych budynkach mieszkalnych.
Cytat§175 ust.2
Wyloty przewodów, o których mowa w ust.1 pkt.2, powinny znajdować się wyżej niż 2,5 m ponad poziomem terenu. Dopuszcza się sytuowanie tych wylotów poniżej 2,5 m, lecz nie mniej niż 0,5 m ponad poziomem terenu, jeżeli w odległości do 8m nie znajduje się plac zabaw dzieci lub inne miejsca rekreacyjne.