Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Tego nie możesz robić na własnej działce


retrofood

Recommended Posts

1. Składować śmieci.

Zgodnie z artykułem 144 kodeksu cywilnego właściciel działki nie powinien przeszkadzać sąsiadom ponad miarę. Oznacza to, że nie wolno m.in. składować odpadów na granicy z działką sąsiada. Ich ilość oraz wydzielający się z nich nieprzyjemny zapach zaliczane są do ingerencji w spokój sąsiadów. Mówi się wówczas o zjawisku immisji, czyli przeszkadzaniu "ponad skalę".

 

2. Budować zbyt dużych obiektów.

Bez pozwolenia nie wolno budować zbyt dużych garaży – a więc przekraczających 35 m kw. Oczywiście, nawet gdy zamierzasz postawić innego rodzaju wolnostojący budynek (np. altankę lub ogród zimowy), powyżej wspomnianego metrażu pozwolenie na budowę będzie konieczne.

Warto pamiętać również o tym, że prawo budowlane nakłada na właścicieli działek również wiele innych ograniczeń. Chcąc wybudować kilka mniejszych obiektów na prywatnej ziemi (np. altanę i garaż mniejszy od 35 m kw.), nie można przekroczyć ilości dwóch budynków tego typu na każde 500 m kw. działki. Jeden garaż liczący do 35 m kw. powierzchni można zbudować bez specjalnego pozwolenia – wystarczy jedynie zgłosić jego budowę.

 

3. Palić w piecu byle czym.

Nie wolno palić w piecu wszystkim, co wpadnie w ręce. Jak pewnie doskonale wiesz, problem smogu w Polsce z roku na rok robi się coraz poważniejszy. W związku z tym właściciele działek narzucone mają dość mocne ograniczenia w kwestii ogrzewania domów jednorodzinnych. W piecu nie wolno palić śmieci, a także miału, mułu węglowego, plastiku, niesezonowanego drewna i węgla brunatnego.

 

4. Myć samochodu.

Niektórzy właściciele prywatnej działki mają nadzieję, że będzie to idealne miejsce na szorowanie samochodu. Tymczasem za mycie auta na posesji grozi wysoka grzywna. Warto zorientować się w sprawie, ponieważ każda gmina ma własny regulamin utrzymania porządku i czystości na jej terenie. W większości z nich mycie pojazdów dozwolone jest tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Ważne, aby lokalizacja miała nieprzepuszczalną glebę, a ścieki po szorowaniu samochodu wylądowały w kanalizacji – nie w gruncie.

 

5. Nagrywać ludzi zewnętrzną kamerą.

Ludzie montują na terenie posesji monitoring, aby zapewnić sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwo przed złodziejami i włamywaczami. Nie ma ku temu większych przeciwwskazań – pod warunkiem jednak, że kamera nie nagrywa ani domów obok, ani znajdujących się na ich terenie ogródków. Wszystko przez obowiązującą ustawę dotyczącą RODO. Właściciel kamery nagrywając osoby trzecie, ma dokładnie te same obowiązki, co każda inna osoba w stosunku do przetwarzania danych osobowych.

 

6. Palić suche patyki i liście.

Palenie liści, gałęzi i innych pozostałości roślinnych na terenie własnej działki możliwe jest wyłącznie wtedy, gdy elementy te nie nadają się do selektywnej zbiórki odpadów. Jak pewnie doskonale wiesz, Polska całościowo objęta jest obowiązkiem utylizacji. Każda gmina ma wobec tego ściśle wyznaczone reguły, w jaki sposób utylizować powinno się zielone odpady.

Patyki i liście z działki nie mogą wylądować w ognisku. Jedynym miejscem, do którego mogą trafić, jest kompostownik. 

 

7. Ścinać niektóre gatunki drzew.

Jeśli planujesz wycinkę drzew po to, aby sprzedawać drewno, najpierw powinieneś uzyskać na to zgodę. Właśnie tak nakazuje ustawa o ochronie przyrody. Zgodnie z nią usuwanie niektórych gatunków drzew bądź krzewów, będące związane ze sprzedażą, wymaga zgody od burmistrza, prezydenta albo wójta.

 

8. Wchodzić bez pytania na działkę, którą się wynajmuje.

Pamiętaj, że swobodne wchodzenie na teren posesji, którą się komuś wynajmuje, jest niezgodne z prawem. W tym miejscu należy przytoczyć artykuł 193 Kodeksu karnego o naruszeniu miru domowego. Według niego ten, kto wdziera się na teren czyjegoś terenu (mimo że dana osoba go wynajmuje), podlega karze grzywny, ograniczenia wolności, a nawet więzienia (do roku).

Zgodnie z polskim prawem właściciel działki po wynajmie jej komuś może wejść na teren posesji wyłącznie, gdy wynajmujący się na to zgodzi. 

 

9. Nie wolno zacieniać sąsiadów.

Każdy z nas ceni sobie prywatność, spokój oraz intymną atmosferę. Co, jednak jeśli w celu odgrodzenia się od wścibskich spojrzeń sąsiadów nasadzimy kilkumetrowy żywopłot lub posadzimy wielkie drzewo tuż przy ich płocie? Sąsiedzi mogą się pogniewać i… będą mieć do tego prawo. Artykuł 150 Kodeksu cywilnego wyraźnie mówi o tym, że sąsiad ma prawo obciąć gałęzie roślin, które wchodzą na jego teren. Oczywiście powinien wcześniej zażądać tego od właściciela drzewa czy krzewu. Dopiero gdy ten nie odpowie na jego żądanie, może zrobić to sam.

 

10. Palić ogniska.

Jeśli masz wielką działkę z dala od sąsiadów, sytuacja staje się znacznie wygodniejsza. W przypadku jednak gdy są oni tuż za płotem, może pojawić się problem. Polskie prawo ściśle reguluje bowiem kwestię umiejscowienia ogniska. Według przepisów przeciwpożarowych ogień nie może być rozpalany mniej niż 4 metry od działki sąsiada, a także mniej niż 10 metrów od pola i mniej niż 100 metrów od granicy lasu.

 

11. Hałasować i kopać.

Jest to czynność szczególnie zabroniona zarówno w godzinach ciszy nocnej, jak i w ciągu dnia – jeśli faktycznie utrudnia funkcjonowanie. Będąc właścicielem działki, nie wolno słuchać zbyt głośnej muzyki, a także urządzać hałaśliwych imprez w ogrodzie, gdy obok są sąsiedzi. Nawet gdy mieszkają kawałek dalej, nadal mają oni prawo do spokojnego wypoczywania.

Zgodnie z artykułem 147 Kodeksu cywilnego właściciel działki nie może również prowadzić robót ziemnych, które mogłyby zagrozić sąsiednim nieruchomościom utratą oparcia. Oznacza to, że na prywatnym terenie nie można robić wykopów, które mogłyby zaszkodzić innym posesjom.

 

2. Hodować pszczół.

Artykuł 144 Kodeksu cywilnego mówi o tym, że właściciel działki powinien powstrzymywać się od działań, które mogą zakłócać sąsiadom korzystanie z ich nieruchomości i prywatnego terenu. Dotyczy to również założenia pasieki i hodowania pszczół w ulach.

Polskie prawo nie ma konkretnych i jednoznacznych przepisów, które ściśle regulują odległość pasiek od granicy z sąsiadem. Zakładając pasiekę, należy jednak liczyć się z ewentualnymi konsekwencjami prawnymi. Sąsiedzi mogą wystąpić o usunięcie uli albo ich przesunięcie, gdy nie czują się obok nich komfortowo. Zwłaszcza gdy mają uczulenie na ukąszenia pszczół. Na podstawie artykułu 415 Kodeksu cywilnego użądlony sąsiad może domagać się odszkodowania. Warto o tym pamiętać, myśląc o zakładaniu pasieki!

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Dostałem wycenę na Fen82 dla całego domu, wersja 3 uszczelkowa. Czy wersja 3 uszczelkowa Fen82 posiada wymienne uszczelki? Widoczny jest tutaj współczynnik prom. g 38%. Czy to jest jakiś pakiet przeciwsłoneczny?   Są tu też drzwi przesuwne tarasowe, z narożnym łączeniem łącznikiem 90st. (taras nie posiada słupka żelbetonowego). Poniżej zdjęcie. Przedstawiciel czy właściwie technolog nie przewiduje łączenia narożnego w systemie FenSlide i zaproponował PSK którego my nie chcemy. Jednak po rozmowie stwierdził że może uda się coś z tym zrobić, aczkolwiek mnie to trochę przeraża, skoro tego nie robią to wygląda na to że będą się uczyć na moim przykładzie. Czy to faktycznie duży kłopot w tym systemie FenSlide? Mało jest danych w internecie na temat FenSlide, czy może ktoś powiedzieć czy to taki sam system jak chwalony przez sporą grupę inwestorów system bodajże Aluplasta SmartSlide?           Poniżej przykład wyceny:            
  • Mam taki rozstaw płatwi dla dachu kopertowego 35 st. Odległość ok 265-270 cm od ścian kolankowych (na czerwono). Ale wydaje się to dość nieporęczne dla przyszłego poddasza użytkowego gdyż słupy wspierające dach wypadały by na stropie zamiast nad ścianami nośnymi. W tych miejscach nad ścianami nośnymi mogły by być stawiane ścianki działowe przyszłych pomieszczeń a co za tym idzie można by słupy dachu ukryć w tych ściankach działowych (aczkolwiek grubość słupów jest nieco grubsza od ścianek działowych bo aż 14x14 cm). Ponadto występują tu też belki stropu, nadciągi (na fioletowo) na których też będą stawiane ścianki działowe. Czy orientuje się ktoś czy bez zmiany kąta można by przestawić nieco rozstaw płatwi do środka na ok 306cm, a niektóre słupy przesunąć nieco w bok jak pokazują oznaczone na żółto "a"? Czy to jest istotna zmiana wpływająca na nośność dachu?        
  • Mam taki wykusz gdzie nie ma narożników betonowych tylko będą łączniki 90st. Majstry zostawili murek z gazobetonu na 23 cm ale wydaje mi się że to za dużo gdyż ocieplenia będzie 20 cm a dodając piankę/klej 1.5cm to murek będzie wystawał spod styropianu. Więc trzeba wyciąć gazobetonu trochę. Ale jeden przedstawiciel po pomiarze okien powiedział żeby nie robić sobie problemu tylko dokleić jakiś pasek styropianu (np. 5x5cm) na ten kawałek muru jak na rys 1.        Ja widzę tutaj kilka problemów: * Mostki - mały doklejony kawałek ok 5x5 cm  to jednak za mało * Wygląd - po narysowaniu to sobie w 3D widzę że nie będzie to ładnie - rys. 4 * Obróbka tego doklejonego kawałka będzie raczej też kłopotliwa     Ja chciałbym to wyciąć by zamiast 23 cm zostawić ok 19 cm (lub doradźcie ile) tak żeby styropian 20 cm polegał na tyle by móc dojść estetycznie do prowadnicy rolet jak na rys 2.      I tu właśnie pytanie. Chciałbym zastosować prowadnice rolet wąskie typu slim, one mają chyba ok 3m zgadza się?. Czy można je zamontować na ościeżnicy tak jak pokazane na niebiesko na rys. 3 czyli ok 2.5 cm od ościeżnicy by styropian zaszedł na ościeżnicę na te 2,5cm? Jeden przedstawiciel uważa że każde prowadnice muszą dolegać prawie do lica ościeżnicy od strony muru więc bez znaczenia czy będą wąskie czy zwykłe, to na ościeżnicę może zajść zawsze taka sama grubość styropianu (jak na rys 5 poniżej)        
  • też mam takie dwa okna 150x150 ale nie wydaje mi się żeby były praktyczne jako jednoskrzydłowe i chyba podzielę je na dwa skrzydła. Co do wagi to czy zawiasy ukryte nie mają większej nośności?
  • Ta część  tematu została wyczerpana przez kolegę Retrofooda.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...