Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Tauron testuje mikrosieci


Recommended Posts

Do października będą trwały testy instalacji mikrosieci Tauronu w Bytomiu, a do końca roku przedsiębiorstwo planuje przedstawić ofertę dla klientów. Instalacja to mała sieć elektroenergetyczna, która ma zapewniać dostawy energii niezależnie od sieci dystrybucyjnej.

 

Mikrosieć uruchomiona na terenie dawnej kopalni Szombierki, składa się z paneli fotowoltaicznych, mikroturbin wiatrowych, agregatu gazowego, magazynu energii oraz stacji transformatorowej. To pierwszy taki system w Polsce.

 

Elementy mikrosieci przedstawił prezes Tauronu Wytwarzanie. To między innymi pięć wiatraków o konstrukcji pionowej o mocy około 50 kilowatów łącznie, dwie małe farmy fotowoltaiczne o mocy w sumie 200 kilowatów.

Cały układ jest również wspomagany silnikiem spalinowym, który jest zasilany gazem - również w sposób całkiem autonomiczny - ze zbiornika. Jest magazyn energii, który ma moc szczytową około 200 kilowatów. I te wszystkie urządzenia współpracują ze sobą za pośrednictwem specjalnego interfejsu, który pozwala optymalizować prace wszystkich urządzeń.

 

system jest w fazie testów i weryfikowane jest między innymi to, czy będzie mógł funkcjonować w sposób niezauważalny dla klientów po odłączeniu go od sieci elektroenergetycznej.

 

Koszt budowy mikrosieci to około 4,5 miliona złotych. Przedstawiciele Tauronu zaznaczyli, że jest to pilotażowa instalacja, a to wiąże się z wyższymi kosztami. Do końca roku przedsiębiorstwo planuje przedstawić ofertę dla klientów. 

 

Pod koniec roku klienci dostaną możliwość energetycznego uniezależnienia

 

 

Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link to postu
Przed chwilą, usiek napisał:

A to zasługa PISu, wina Tuska?

czy żadne z powyższych?

:)

 

Jak wyjdzie, to będzie zasługa PiS-u, a jak nie wyjdzie, to wina Tuska. Jak ze wszystkim. :icon_biggrin:

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...