Skocz do zawartości

Wybór drewna do budowy tarasu


Recommended Posts

Buduję taras który będzie z jednej strony podparty na ścianie a z drugiej na filarach z poprzeczną belką. Odległość od ściany do filarów to 3 metry i w tą stronę będzie spadł natomiast długość tarasu to 6 m. Chciałbym się dowiedzieć czy mogę zastosować do niego drewno iglaste które niestety jest świeże nie suszone, czyli prosto spod piły. Jest to drzewo iglaste gdyż jak producent twierdzi jest ono z jakichś lasów koszalińskich.
Chciałem do tego celu zastosować 11 krawędziaków 3-metrowych o przekroju 7 x 14 z których każdy podparty będzie na końcu. Czyli krawędziaki będą ułożone co 60 cm pod delikatnym kontem, gdyż dach ma służyć również jako taras po którym będzie się chodzić. Na tych krawędziakach będą leżeć deski o grubości 2 cm i papa. Moje pytanie jest takie czy taka konstrukcja z świeżego drzewa która będzie w naturalny sposób wysłychała, nie zacznie się wyginać i prężyć oraz czy przekrój belki 7 x 14 długiej na 3m opartej o prostopadłą belkę w dwóch skrajnych punktach oraz położona w częstotliwości co 60 cm wystarczy żeby dach nie wyginął się od chodzenia po nim?
Mam jeszcze opcję żeby zastosować krawędziaki 5 na 15 i w tej sytuacji powiedzmy co 40 cm. Choć być może są one niewystarczające i mogą się wyginać. Pytanie które lepsze, czy wystarczające żeby nie uginać się w łuk do środka od chodzenia po tarasie i czy nie będą się wyginać w dół z samego faktu że są nie wysuszone?

Link do komentarza
29 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Moim zdaniem drewno musi być sezonowane i miec określony poziom wilgotności. Zapytaj w pierwszym lepszym tartaku. Generalnie to max 23% w zależności od gwarantowanej klasy wytrzymałości.

http://fachowydekarz.pl/drewno-konstrukcyjne-suche-czy-mokre-impregnowac-czy-nie/

Dzięki za info. No domyślałem się że powinno być wysuszone, natomiast w tej chwili jest taki problem na rynku że nigdzie nie ma drzewa suszonego bo drożeje strasznie i wszyscy sprzedają bieżączke  jeszcze mokrą spod Piły... Pytanie, czy jeśli po tym zadaszeniu nikt nie będzie chodził przez pierwsze kilka lat póki w sposób naturalny drzewo wyschnie i dopiero później chciałem używać górnej części jako taras. Czyli póki drzewo nie wyschnie nikt nie będzie po nim chodził. Będzie na nie

 działał tylko ciężar własny no i oczywiście te deski z papą... I teraz pytanie czy w tej sytuacji można kłaść świeże drzewo... No i kolejna sprawa z wytrzymałością. Czy belki 7 na 14 kładzione co 60 cm albo 5 na 15 kładzione co 40 cm wytrzymają docelowo nacisk gdy będą użytkowane jak taras?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...