Skocz do zawartości

Dom kopuła


Recommended Posts

Napisano
A stronie internetowej, zadawaliście państwo pytanie o dom kopułę.
Jestem projektantem swojego domu którego wizualizacje załączam.

DSC01446.jpg


Dom jest w stanie surowym zamkniętym. Buduję go systemem gospodarczym. Odpowiem na wszystkie państwa zapytania odnośnie projektowania i wykonawstwa domu kopuły. Wg. Mnie jest to najtańszy sposób wykonania domu nawet przy obecnej kulturze wykonawstwa w budownictwie. Po prostu każdy jest w stanie postawić sobie taki dom.

Zapraszam do marek 1000m od warszawy a około 1000 m od centrum handlowego "marki" na ulicy ząbkowskiej 18 trzecia działka od ulicy jest widoczny dom kopuła. Zapraszam na tę budowę 2 lutego 08r w sobotę. Będę do państwa dyspozycji od godz. 10.00. O godzinie 12.00 zamierzam w domu w kopule wygłosić wykład o budowaniu domów ekologicznych, pt."dlaczego właśnie kopuła". Podzielę sie ze wszystkimi zainteresowanymi swoimi doświadczeniami z realizacji obiektu. W sprawie zapytań na temat spotkania proszę o kontakt telefoniczny. 504-185-988 lub 513-455-979

POZDRAWIAM mgr inż.arch.F.W.Seregiel.
www.sergiel.pl
Napisano
Czy zna pan Jana Pręgowskiego ze Śląska?On pierwszy w Polsce,a może i w Europie budował takie obiekty z tym,że techniką wylewania poliuretanu na balon.Sam mieszka w tak zbudowanym domu.
Napisano
Pytanie jakie nasunęło mi się jako pierwsze było pytaniem o materiał z jakiego ten dom budowano. Po obejrzeniu zdjęć rozpoznaję zwykłą cegłę, o ile się nie mylę. Ciekawi mnie sposób wzmocnienia szczytu kopuły - umocowania cegieł tak by trzymały kształt. Wprawdzie owal jako był znany w starożytności (tam budowano z gliny suszonej w słońcu) a późniejsze epoki lubowały się w różnego rodzaju łukach to jednak my przyzwyczajemi jesteśmy do kątów prostych. Jaka jest powierzchnia takiego domu?
Napisano
Coś można znaleźć tu;http://www.gnosis.art.pl/e_gnosis/pracownia/dom_kopula/dom_kopula_monolityczna.htm, z tym,że nie za wiele tam o samej technologii.
Gdyby chodziło o jakieś konkrety,mogę podać namiary na człowieka,który je buduje po całym świecie.
Napisano
Jeszcze nie miałem okazji poznać pana Jana Pręgowskiego. Aczkolwiek mam nadzieje że kiedyś będę miał to przyjemność, choćby żeby podyskutować i wymienić opinie na temat podobnego budownictwa.

Dom tak jak Cerberus zauważył jest budowany z cegły pełnej, metoda "z wolnej ręki" nie wymaga ona żadnego szalowania, w zwieńczeniu jest zwornik żelbetowy, który utrzymuje cegły a także, umożliwia także zrobienie centralnego świetlika.

Dom który znajduje sie na wizualizacjach wyżej ma powierzchnie ok 165m2 plus ok 35m2 ogrodu zimowego. Jego średnica wewnętrzna to ok 11m.

Jeśli chodzi o budowę takich domów to na stronie www.sergiel.pl znajdą państwo do mnie kontakt i chętnie odpowiem na państwa pytania. Związane z projektowaniem oraz realizacją takiego domu
  • 4 miesiące temu...
  • 1 rok temu...
Napisano
Znalazłem kilka ciekawych filmików odnośnie budowania kopuł.
Polecam je serdecznie.

Pierwszy pokazuje jak wytrzymała konstrukcją jest kopuła
www.youtube.com/watch?v=PE4VbLB0csA&feature=player_embedded

Drugi pokazuje piękno, ekonomiczność oraz praktyczność kopuły
www.youtube.com/watch?v=UwoDCRobY2I&feature=player_embedded
  • 3 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Jeżeli ostatecznemu wypoziomowaniu ścian fundamentowych ma służyć tylko różnica w grubości pierwszej warstwie zaprawy to faktycznie różnica nie powinna być większa niż ok. 1 cm. Po prostu, jeżeli będzie większa to trudno będzie zrobić korektę tylko w tej warstwie. Ale w praktyce można nieco korygować także zmieniając grubość warstwy zaprawy w kolejnych warstwach bloczków. W efekcie dramatu nie będzie niezależnie od tego czy trzeba będzie skorygować różnicę 1 cm, czy np. 4 cm. Da się natomiast poprawić nawet znacznie większą różnicę. Tylko ostatecznie po co się męczyć? im dokładniej będą wykonane same ławy, tym łatwiej i szybciej będzie można na nich wymurować ściany fundamentowe.  Podobnie będzie ze wszystkimi innymi pracami na budowie. Dla przykładu, niedokładności w murowaniu ścian w części nadziemnej da się skorygować grubością tynku. Ale ostatecznie każda taka niedoróbka i niedokładność to jednak pewien kłopot. 
    • Z opisu wnioskuję, że prawdopodobnie odkopanie ścian fundamentowych nie spowoduje zagrożenia. Jednak z naciskiem właśnie na prawdopodobnie. Nie będąc na miejscu i nie znając szczegółów nie mogę tego powiedzieć z całkowitą pewnością. Dlatego pomimo wszystko bezpieczniej będzie odkopywać każdą ścianę stopniowo, jako 2 lub 3 odcinki.  Natomiast odkopywanie fundamentu od strony wewnętrznej (od garażu) nie ma sensu. Natomiast co do wieńca to skoro go nie zrobiono, to teraz już się go i tak nie doda. 
    • Dzień dobry,   Zastosowanie odpowiedniego podkładu pod blachę jest kluczowym elementem prawidłowego wykonania dachu, nawet w przypadku pełnego deskowania. Warstwa ta pełni rolę dodatkowego zabezpieczenia konstrukcji dachowej oraz samego pokrycia. Brak membrany lub folii pod blachą może prowadzić do poważnych konsekwencji dla całej konstrukcji dachu. Wilgoć, która dostaje się pod pokrycie blaszane, nie mając możliwości odprowadzenia, powoduje stopniowe zawilgocenie elementów drewnianych. Z czasem prowadzi to do degradacji drewna, rozwoju grzybów i pleśni, a w konsekwencji do osłabienia całej konstrukcji nośnej dachu.   Kondensacja pary wodnej, która tworzy się na spodniej stronie blachy, bez odpowiedniej warstwy rozdzielającej przyspiesza procesy korozyjne. Nawet najlepsze zabezpieczenia antykorozyjne blachy mogą nie wytrzymać stałego kontaktu z wilgocią gromadzącą się między pokryciem a deskowaniem. Ponadto, podkład dachowy zapewnia dodatkową ochronę przed przeciekami w miejscach łączeń arkuszy blachy lub w przypadku uszkodzeń mechanicznych pokrycia. Stanowi on swoistą warstwę awaryjną, która zabezpiecza konstrukcję dachu przed wodą w sytuacjach krytycznych.   Profesjonalne wykonanie dachu z zastosowaniem odpowiedniego podkładu zwiększa również izolacyjność termiczną całej konstrukcji i ogranicza hałas powodowany przez deszcz czy grad uderzający w blachę. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku pomieszczeń użytkowych znajdujących się bezpośrednio pod dachem. Inwestycja w wysokiej jakości membranę dachową  to stosunkowo niewielki wydatek w porównaniu do kosztów naprawy szkód spowodowanych przez zawilgocenie konstrukcji czy wymianę skorodowanego pokrycia. Nawet w przypadku dachów o pełnym deskowaniu, warstwa ta stanowi niezbędne zabezpieczenie trwałości całej konstrukcji.   ____________________________ Łata okapowa wentylacyjna https://pruszynski.com.pl/produkt/akcesoria/typowe-obrobki-blacharskie/lata-okapowa-wentylacyjna/  
    • Ja używam Rigips Vario i taśmy papierowej Tuff Tape, jak będziesz miał problem ze znalezieniem daj znać. Rigips Vario do wypełnienia, a taśmę kleję na Rigips Premium Light. Pierwsza jest sucha, druga gotowa, rewelacyjnie się na jednej i drugiej pracuje. Po wypełnieniu czekasz przynajmniej dobę, chyba że jeszcze będzie widać że nie wyschło, więc musi wyschnąć w 100% bo inaczej spęka. Taśmy ślizgowej przy połączeniu ściana - GK się nie zaleca, ponieważ zupełnie inaczej pracuje jedna i druga powierzchnia, stąd taśma Tuff Tape, która doskonale łączy to połączenie. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Witam W jaki sposób wypełnić łączenie  ściany pionowej z podwieszonym sufite z karton gipsu? Między ścianą a sufitem jest kilku milimetrową przerwa. Co należy dać? Taśmę narożna, czy moze kleić tylko do sufitu flizeline tuż przy ścianie. Wcześniej ta przerwę wypełniając masa szpachlowa. Podobno taki styk robi się na tzw lacze ślizgowe.. Jaki to zrobić dobrze?  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...