Skocz do zawartości

osiedle domów - koszty bezpieczeństwa


Gość

Recommended Posts

W osiedlu składającym się z domów każdy budynek posadowiony jest na odrębnej działce Cały teren został ogrodzony, a przez jego środek wybudowano drogę, która kończy się z obu stron bramami i furtkami. Każdy kupujący dom został odrębnym właścicielem domu oraz współwłaścicielem w 1/20 części drogi osiedlowej. Jak rozwiązać problem konserwacji bram wjazdowych, instalacji domofonów, ponoszenia kosztów za oświetlenie terenu i zasilanie prądem bram wjazdowych, odśnieżania, napraw oraz konserwacji drogi i ogrodzenia?
Link do komentarza
Zgodnie z art. 8 ustawy o drogach publicznych, drogi nie zaliczone do żadnej kategorii dróg publicznych, w szczególności w osiedlach mieszkaniowych są drogami wewnętrznymi, a ich utrzymanie, zarządzanie i oznakowanie należy do zarządcy terenu. Ten zaś ma obowiązek finansowania związanych z tym zadań. Zarząd może być wykonywany w oparciu o uregulowania kodeksu cywilnego o współwłasności (art. 195-221). Wówczas współwłaściciele muszą ustalić, czy zarząd rzeczą wspólną sprawowany będzie przez wszystkich współwłaścicieli, przez niektórych z nich lub nawet jednego, a także w jaki sposób współwłaściciele partycypować będą w kosztach zarządzania współwłasnością itp. Dalej powinni rozwiązać kwestię własności ogrodzenia, bram, oświetlenia itp. Współwłaściciele mogę wybrać też określoną formę organizacyjną, w jakiej będzie wykonywane zarządzanie. Niemożliwe jest zorganizowanie zarządzania infrastrukturą osiedla poprzez powołanie wspólnoty mieszkaniowej. Zgodnie z art. 6 ustawy o własności lokali, ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Zatem to właściciele lokali, a nie domów - jak ma to miejsce w opisywanej sytuacji - mogą utworzyć wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy samego prawa i w ściśle określonym przez ustawę przypadku. Ustawa nie pozostawia tutaj jakiejkolwiek dowolności, w szczególności nie zezwala na dobrowolne utworzenie wspólnoty mieszkaniowej Współwłaściciele elementów infrastruktury osiedla mogą zdecydować się na zorganizowanie zarządzania drogą osiedlową i ogrodzeniem, a także zapewnić zasilanie bramy w ten sposób, że założą spółkę, spółdzielni lub stowarzyszenie albo zlecą spółdzielni lub spółce zarządzanie. Stosunkowo najprostszym rozwiązaniem jest zlecenie już istniejącej i działającej na rynku spółce zarządzania składnikami infrastruktury osiedla. W takiej sytuacji powstanie jednak konieczność zawarcia z nią umów, na podstawie których podejmie się ona zarządzania drogą osiedlową, bramami oraz pozostałymi składnikami. W niniejszej sprawie istnieje jeszcze możliwość wykonywania zarządu przez istniejącą spółdzielnię mieszkaniową, której współwłaściciele powierzą wykonywanie zarządu. Zgodnie z art. 1 ust. 5, spółdzielnia mieszkaniowa może zarządzać nieruchomością spółdzielni nie stanowiącą jej mienia lub mienia jej członków na podstawie umowy zawartej z właścicielem (współwłaścicielami) tej nieruchomości. Zatem zarządzanie drogą mieściłoby się w zakresie działania spółdzielni, pod warunkiem jednak, że droga jest odrębną nieruchomością.

Paweł Puch
prawnik
redakcja budujemy dom
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...