Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

osiedle domów - koszty bezpieczeństwa

Recommended Posts

Gość
W osiedlu składającym się z domów każdy budynek posadowiony jest na odrębnej działce Cały teren został ogrodzony, a przez jego środek wybudowano drogę, która kończy się z obu stron bramami i furtkami. Każdy kupujący dom został odrębnym właścicielem domu oraz współwłaścicielem w 1/20 części drogi osiedlowej. Jak rozwiązać problem konserwacji bram wjazdowych, instalacji domofonów, ponoszenia kosztów za oświetlenie terenu i zasilanie prądem bram wjazdowych, odśnieżania, napraw oraz konserwacji drogi i ogrodzenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Zgodnie z art. 8 ustawy o drogach publicznych, drogi nie zaliczone do żadnej kategorii dróg publicznych, w szczególności w osiedlach mieszkaniowych są drogami wewnętrznymi, a ich utrzymanie, zarządzanie i oznakowanie należy do zarządcy terenu. Ten zaś ma obowiązek finansowania związanych z tym zadań. Zarząd może być wykonywany w oparciu o uregulowania kodeksu cywilnego o współwłasności (art. 195-221). Wówczas współwłaściciele muszą ustalić, czy zarząd rzeczą wspólną sprawowany będzie przez wszystkich współwłaścicieli, przez niektórych z nich lub nawet jednego, a także w jaki sposób współwłaściciele partycypować będą w kosztach zarządzania współwłasnością itp. Dalej powinni rozwiązać kwestię własności ogrodzenia, bram, oświetlenia itp. Współwłaściciele mogę wybrać też określoną formę organizacyjną, w jakiej będzie wykonywane zarządzanie. Niemożliwe jest zorganizowanie zarządzania infrastrukturą osiedla poprzez powołanie wspólnoty mieszkaniowej. Zgodnie z art. 6 ustawy o własności lokali, ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Zatem to właściciele lokali, a nie domów - jak ma to miejsce w opisywanej sytuacji - mogą utworzyć wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy samego prawa i w ściśle określonym przez ustawę przypadku. Ustawa nie pozostawia tutaj jakiejkolwiek dowolności, w szczególności nie zezwala na dobrowolne utworzenie wspólnoty mieszkaniowej Współwłaściciele elementów infrastruktury osiedla mogą zdecydować się na zorganizowanie zarządzania drogą osiedlową i ogrodzeniem, a także zapewnić zasilanie bramy w ten sposób, że założą spółkę, spółdzielni lub stowarzyszenie albo zlecą spółdzielni lub spółce zarządzanie. Stosunkowo najprostszym rozwiązaniem jest zlecenie już istniejącej i działającej na rynku spółce zarządzania składnikami infrastruktury osiedla. W takiej sytuacji powstanie jednak konieczność zawarcia z nią umów, na podstawie których podejmie się ona zarządzania drogą osiedlową, bramami oraz pozostałymi składnikami. W niniejszej sprawie istnieje jeszcze możliwość wykonywania zarządu przez istniejącą spółdzielnię mieszkaniową, której współwłaściciele powierzą wykonywanie zarządu. Zgodnie z art. 1 ust. 5, spółdzielnia mieszkaniowa może zarządzać nieruchomością spółdzielni nie stanowiącą jej mienia lub mienia jej członków na podstawie umowy zawartej z właścicielem (współwłaścicielami) tej nieruchomości. Zatem zarządzanie drogą mieściłoby się w zakresie działania spółdzielni, pod warunkiem jednak, że droga jest odrębną nieruchomością.

Paweł Puch
prawnik
redakcja budujemy dom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • No cóż, pewnie nie chciało im sie wysilać na wymyslenie czegos bardziej gustownego. A co jest nie tak z ta wstawka? Chodzi o to, ze jest przykręcona a nie przyspawana?  Tak ogólnie brama ładna. Na pierwszy rzut oka mi się podoba.   Coś z nią nie tak?
  • Jakiś czas temu pojawili się mistrzowie od osadzania bramy. Ponieważ zachowali się standardowo ( nie przyjechali w umówionym terminie) , wpadli bez zapowiedzi, kiedy byłam w pracy. Pokazuję efekt ich działań. Nie zachwyca mnie sposób zamontowania dolnego ustrojstwa. A ponieważ nie jesteśmy rozliczeni ( ciągle się uczę na własnej budowie) jeszcze mogę coś od nich chcieć. Tylko co?  Dokręcenie tej wstawki widocznej na lewo od furtki pokazuje druga fotka.  I mała ciekawostka przyrodnicza. Takie cudo koczowało kiedyś na drzwiach wejściowych.   Nie dodałam jeszcze , że brukarze sprawdzili głębokość osadzenia na środku, niestety równie płytka, jak po bokach. Prezesie, skoro masz potrzebę, pisz. 
  • Gość Rafał
   Podoba mi się tekst o polewaniu dachu wodą. W murowanym czasem dach nie jest konstrukcją szkieletową drewnianą? Domy szkieletowe faktycznie akumulują mało ciepła. Czy to jest wada czy zaleta? wg mnie jest to cecha. Wstawianie kotłowni (w postaci kominka) do takiego domu to w mojej opinii spory błąd. Po rozpaleniu w kominku pewnie farba spływa ze ścian. W szkieleciaku powinno stosować się ogrzewanie którym szybko można sterować aby tę cechę wykorzystać. Da się wtedy zmieniać temperaturę w pomieszczeniach nawet kilka razy na dobę. Choć by obniżać kiedy nikogo nie ma lub na noc. Da to komfort i zapewne jakieś oszczędności. Nawet ogrzewanie podłogowe jest dyskusyjne. Jest to spory akumulator ciepła który uniemożliwia szybkie sterowanie temperaturą. To istotne szczególnie w okresach przejściowych jak teraz(koniec września). Mieszkam teraz w domu w którym jest tylko podłogówka(wynajmuję) wieczorem zrobiło się trochę chłodno ale ogrzewania nie włączę bo skutki jego działania poczuję za kilkanaście godzin kiedy będzie słoneczny dzień a w domu zrobi się 30 stopni. Jeszcze jedna rzecz o której się często nie mówi. W domu szkieletowym ściana o grubości 35 cm (mierzone od obrazka na ścianie w salonie do elewacji budynku) spełnia wymagania stawiane domom pasywnym. U=0,099 W/m2*K (opracowanie ze strony budujzdrewna.pl Aby się do tego zbliżyć w przypadku np ceramiki poryzowanej od zewnątrz trzeba zastosować 30 cm styropianu dobrej jakości. Razem z tynkiem i elewacją da to ścianę o grubości niemal 60 cm. Niezły bunkier tylko otworów strzelniczych brak;)
  • No  nie! W Twoim piecu już nie stwardnieją....Może szmelc jaki? Choć twardość, nie zawsze oznaczała trwałość w ogniu, Mrówka pewnie nie ma o tym pojęcia....Następne kupisz w klasie AS.  
 • Popularne tematy

×