Skocz do zawartości

WADY instalacji CO płaszczyznowych ogrzewania Ściennego ?


lilu56

Recommended Posts

Ścienne?Wada podstawowa to ta,że trzeba dysponować naprawdę dużymi powierzchniami ścian,które nie będą zasłonięte,by takie ogrzewanie było efektywne.
Łatwo to sobie wyobrazić na przykładzie porównania z podłogówką.Jeśli pomieszczenie ma np. 30m2 to na prawie całych tych 30m2 kładziemy podłogówkę.Oczywiście wiadomo,że podłogówka grzeje na niższych temperaturach,więc i powierzchnię ma większą.Uwzględniając to,że ścienne będzie nam przygrzewać mocniej,więc nie potrzebujemy oczywiście 30m2 ścian na takie pomieszczenie,ale sporo mniej.np. 8m2.Czy ktoś jest w stanie wydzielić z pom. 30m2 aż 8m2 ściany,której nie zasłoni żadnymi meblami itp.?
Oczywiście nie są to żadne wyliczenia adekwatne do takich pomieszczeń.Chodzi mi tylko o pokazanie skali późniejszych problemów z wykorzystaniem tak ogrzewanego pomieszczenia.
A sufitowe?Nawet pisać się nie chce.
Taki sam absurd technologiczny jak kocioł górnego spalania.
Link do komentarza
To taki wynalazek doby kryzysu,w którym można palić najgorszym miałem.Zasypuje się toto miałem po same drzwiczki,na tym kładzie gazety i drewno i podpala się.Żar stopniowo przesuwa się z góry w dół.Po wypaleniu nie można dorzucić do pozostałego żaru nowej porcji miału,tylko trzeba wyczyścić piec i zacząć wszystko od nowa.
Ci,którzy dali się namówić na taki piec (bo ekonomiczny)najczęściej przeklinają dzień podjęcia tej decyzji.To codzienne rozpalanie,wybuchy w kominie,narowistość tego wynalazku,itd.Oczywiście można się do tego przyzwyczaić,jak do wielu innych absurdów (jak np. do zegarów w samochodzie na środku a nie przed kierowcą).Ja jednak uważam,że człowiek po to ma rozum,by z niego korzystać i walczyć z absurdami,a nie przyzwyczajać się do bezsensu.
Jak to się dzieje,że nadal jest na to tak wielu chętnych???Cóż,...sprzedawcy wcisną cokolwiek niczego nie świadomym klientom.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony przykład, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę.
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...