Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Aukcja prac dzieci z Ogniska Marymont!!! Czytaj więcej... ×
Zaloguj się, aby obserwować  
jaga25

scalennie działek i służebność drogi

Recommended Posts

Witam; mam pytanie co się dzieje z służebnością drogi gdy następuje scalenie np. trzech równolełych sąsiadujących ze soba dzialek jeśli słuzebność jest ustalona tylko do jednej z nich. (kiedy dokupi się dwie obok). Czy służebność przechodzi na nową całość automatycznie czy musi być od nowa wyrażona zgoda przez sąsiadów na przejście drogą. Dodam że jedna z tych dokupionych działek ma również dojazd z innej strony. Bardzo proszę o profesjonalną odpowiedz i jeśli można to podanie podstawy prawnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Służebność gruntowa ustalana jest w celu umożliwienia dojazdu do działki, która nie ma dostępu do drogi publicznej. Jeśli w wyniku scalenia nowa działka uzyskuje taki dostęp, to znika przyczyna dla której taką służebność ustalono. (art 145 KC)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam. Mam problem dotyczący drogi dojazdowej do działki, którą chcę kupić. Konkretnie chodzi o to że droga dojazdowa do działek jest także działką (6x100 m )która jest własnością sprzedającego. Tu nasuwa sie pytanie czy podpisując umowę kupna działki u notariusza spożądzany jest dodatkowy odnośnik do tej umowy dotyczący służebności gruntowej (drogi dojazdowej do tej działki)?Czy na doprowadzenie mediów do mojej działki drogą dojazdową muszę uzyskać zgodę właściciela pomimo służebności gruntowej która mi przysługuje?
Pozdrawiam i dziękuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Służebność gruntowa powinna być zawarta w umowie notarialnej i wpisana do ksiąg wieczystych działki przez którą przebiega droga. Warto też zadbać o zamieszczenie adnotacji o udostępnieniu drogi w celu doprowadzenia przyłączy, co uprości później procedurę ich budowy i uchroni przed ewentualnymi konfliktami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a w jaki sposób odywa się scalenie dwóch działek, mianowicie jestem właścicielem działki z warunkami zabudowy od strony drogi, z tyłu za mną jest działka rolna, do której jej właściciel nie ma dojazdu, otoczona jest działkami które mają innych właścicieli, i chciałem odkupić od niego pas działki o szerokości takiej jak moja czyli około 60m. W wyniku czego otrzymam po scaleniu działkę 60mx60m, z tego co powiedzieli mi w gminie to moje warunki zabudowy po scaleniu przechodzą na całą działkę już po scaleniu. W warunkach zabudowy mam budowę jednego domu, z uwagi że moja obecna działka (60m od strony drogi i 21m głębokości) nie jest zbyt ustawna z uwagi na małą głębokość, po dokupieniu i scaleniu działek otrzymam 60mx60m, więc chciałbym to podzielić na dwie (30x60 i 30x60, gdzie 30m jest od strony drogi) które są lepiej ustawne. Ale pani w UG powiedziała mi że mam warunki tylko na jeden dom, dlatego po scaleniu i jeszcze przed podziałem na nowe dwie działki muszę wystąpić o warunki na drugi budynek mieszkalny, czy tak powinno być ??? Czy nie mogę najpierw podzielić a później mając już dwie działki wystąpić o warunki dla tej drugiej ??? Tylko też pani nie była pewna jak to zrobić skoro mam warunki na jeden dom i będę chciał uzyskać na dwa domy ??

proszę o pomoc, bo nasze prawo jest takie dziwne ???
piotr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×