Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
jaga25

scalennie działek i służebność drogi

Recommended Posts

Witam; mam pytanie co się dzieje z służebnością drogi gdy następuje scalenie np. trzech równolełych sąsiadujących ze soba dzialek jeśli słuzebność jest ustalona tylko do jednej z nich. (kiedy dokupi się dwie obok). Czy służebność przechodzi na nową całość automatycznie czy musi być od nowa wyrażona zgoda przez sąsiadów na przejście drogą. Dodam że jedna z tych dokupionych działek ma również dojazd z innej strony. Bardzo proszę o profesjonalną odpowiedz i jeśli można to podanie podstawy prawnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Służebność gruntowa ustalana jest w celu umożliwienia dojazdu do działki, która nie ma dostępu do drogi publicznej. Jeśli w wyniku scalenia nowa działka uzyskuje taki dostęp, to znika przyczyna dla której taką służebność ustalono. (art 145 KC)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam. Mam problem dotyczący drogi dojazdowej do działki, którą chcę kupić. Konkretnie chodzi o to że droga dojazdowa do działek jest także działką (6x100 m )która jest własnością sprzedającego. Tu nasuwa sie pytanie czy podpisując umowę kupna działki u notariusza spożądzany jest dodatkowy odnośnik do tej umowy dotyczący służebności gruntowej (drogi dojazdowej do tej działki)?Czy na doprowadzenie mediów do mojej działki drogą dojazdową muszę uzyskać zgodę właściciela pomimo służebności gruntowej która mi przysługuje?
Pozdrawiam i dziękuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Służebność gruntowa powinna być zawarta w umowie notarialnej i wpisana do ksiąg wieczystych działki przez którą przebiega droga. Warto też zadbać o zamieszczenie adnotacji o udostępnieniu drogi w celu doprowadzenia przyłączy, co uprości później procedurę ich budowy i uchroni przed ewentualnymi konfliktami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a w jaki sposób odywa się scalenie dwóch działek, mianowicie jestem właścicielem działki z warunkami zabudowy od strony drogi, z tyłu za mną jest działka rolna, do której jej właściciel nie ma dojazdu, otoczona jest działkami które mają innych właścicieli, i chciałem odkupić od niego pas działki o szerokości takiej jak moja czyli około 60m. W wyniku czego otrzymam po scaleniu działkę 60mx60m, z tego co powiedzieli mi w gminie to moje warunki zabudowy po scaleniu przechodzą na całą działkę już po scaleniu. W warunkach zabudowy mam budowę jednego domu, z uwagi że moja obecna działka (60m od strony drogi i 21m głębokości) nie jest zbyt ustawna z uwagi na małą głębokość, po dokupieniu i scaleniu działek otrzymam 60mx60m, więc chciałbym to podzielić na dwie (30x60 i 30x60, gdzie 30m jest od strony drogi) które są lepiej ustawne. Ale pani w UG powiedziała mi że mam warunki tylko na jeden dom, dlatego po scaleniu i jeszcze przed podziałem na nowe dwie działki muszę wystąpić o warunki na drugi budynek mieszkalny, czy tak powinno być ??? Czy nie mogę najpierw podzielić a później mając już dwie działki wystąpić o warunki dla tej drugiej ??? Tylko też pani nie była pewna jak to zrobić skoro mam warunki na jeden dom i będę chciał uzyskać na dwa domy ??

proszę o pomoc, bo nasze prawo jest takie dziwne ???
piotr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Witam, Jak wiadomo lepiej zapobiegać błędom niż je naprawiać, zwłaszcza w przypadku systemu grzewczego w budynku. Błędy popełnione na etapie projektowania instalacji grzewczej mogą prowadzić do dodatkowych, niepotrzebnych kosztów inwestycyjnych, zwiększonych wydatków na ogrzewanie, a także skutkować dyskomfortem cieplnym w pomieszczeniach domu. Jakie są najczęstsze błędy przy projektowaniu instalacji grzewczej i jak im zapobiec? Dzisiaj polecam materiał o: - Projekcie instalacji grzewczej „na oko” - Zbyt małej mocy kotła lub pompy ciepła - Za dużej mocy urządzeń grzewczych - Innych błędach instalacyjnych i nie tylko...... Szczegóły na firmowym blogu TUTAJ Podzielcie się w komentarzach swoimi doświadczeniami w tym temacie. Pozdrawiam!
  • To trochę tak jak z Moim Prądem, do 50% dotacji, ale tak naprawdę, realne dofinansowanie to około 20-30%, bo 5 tysięcy złotych to koszt w zaokrągleniu tylko 1 kW, a instalacje 2 kW to na Polskie gospodarstwa za mało. 
  • ja rozmawiam z Ekspertem, z nim sie nie policzkuję, więc nie wiem skąd ta uwaga. Dyscyplinuj urobosa, który nadal się skupia na mnie, nie na tematach. Fobia?   To zrozumiałe. a ja odniosłem sie do zdania:   Wg mojej obserwacji na podłożu papy dachowej zgrzewalnej dobrej jakości mech nie tyllko zawilgocił powierzchnię, ale też nieusuwany niszczył ją wrastając stopniowo, tworzył też powierzchnię ziemi (z obumarłych roślin). To samo mówił mi sąsiad z gontem bitumicznym. Myślę, że przy dachówce cementowe, a tym bardziej goncie drewnianym wnikanie korzonkow w podłoże jest jeszcze łatwiejsze. Blacha ma o wiele większą odporność na taką penetrację, a zabezpieczona, pewnie całkowitą,  prócz odbarwienia.   Dlatego zapytałem Eksperta o te podłoża!
  • Ekspert się wypowiedział!!! Dodał do mojej wypowiedzi podziękowanie i widać uznał, że nic więcej nie warto zenkowi dopisywać!!! Tego zdania nie doczytało się naszemu dyskutantowi   Ja ręki do policzkowania nie podnoszę...
  • to akurat jest bzdura na resorach.  Im mniejszy i cieplejszy dom (a kanadyjczyki należą do grupy cieplejszych) - tym mniejszy sens ma w ogóle myślenie o PC. W twoim przypadku, szczególnie jeśli ma być tanio - trzeba wziąść pod uwagę kable grzejne w wylewce lub zwykłe konkwektory jak w przypadku domu gawła. Oczywiście, od samego początku prawdopodobnie trzeba będzie dać PV na dach - ale to ze względu, że inaczej nie będziesz w stanie wyjść ze wskaźnikami narzuconymi przez Warunki Techniczne. To bardzo utrudnia budowanie domów ogrzewanych tylko prądem. Trzeba stosować różne myki i sztuczki ;)
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...