Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Magazynowanie ciepła - Taryfa nocna.


Recommended Posts

Zastanawiam się nad magazynowaniem ciepła przy ogrzewaniu podłogowym podczas taryfy nocnej.

Nie wiem czy moje rozumowanie jest dobre ale prosiłbym osoby znające się na tym zagadnieniu o ustosunkowanie się do mojej wypowiedzi.

Chciałbym wykonać podłogę na gruncie następująco:

[attachment=761:2007_11_...odel__1_.pdf]

Podczas taryfy nocnej chciałbym podgrzać posadzkę z betonu 20cm do temperatury 27,5 stopnia i w ciągu dnia odzyskiwać to ciepło schodząc z temperaturą do 22 stopnia.

Z tego co policzyłem wychodzi mi że zapotrzebowanie domu na ciepło wynosi ~28W/m2 a max ilość ciepła jaką można zmagazynować w 20cm warstwie betonu wynosi ~27.5W/m2 przy różnicy temperatur 5.5stopnia.

Może ktoś coś podobnego próbował zrobić prośba o uwagi.

2007_11_01_Roboczy_Max_Model__1_.pdf

2007_11_01_Roboczy_Max_Model__1_.pdf

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sama idea jest w zasadzie słuszna i możliwa do zrealizowania, ale przedstawione wyliczenia całkowicie błędne.

Ilości ciepła nie mierzy się w W/m2 a w Wh/m2 zatem należy przyjąć takie ilość zmagazynowanego ciepła która pozwoli na jego emisję do pomieszczenia w czasie gdy nie jest pobierana energia elektryczna. Jednostkową moc grzewczą należy przyjmować na poziomie 60 - 70 W/m2 co umożliwi utrzymanie wymaganej temperatury przy największych spadkach temperatury zewnętrznej.

Przy założeniu, że pobór energii elektrycznej będzie przez 10 h na dobę, to na pozostałe 14 h ciepło pobierane będzie z energii zmagazynowanej w wylewce betonowej. Konieczne jest więc zakumulowanie ok. 900 Wh/m2 .

"Pojemność" cieplna podłogi przy założonych parametrach wynosi ok. 1700 Wh/m2, zatem teoretycznie jest dużo większa niż przewidywane zapotrzebowanie. Jednak trzeba również uwzględnić zdolność do emisji ciepła przez podłogę, która maleje wraz ze spadkiem jej temperatury.

Podsumowując realizacja tego rozwiązania jest możliwa jednak warto zamontować dodatkowe grzejniki elektryczne (np. konwektory) które przy dużych spadkach temp. zewnętrznej dogrzeją pomieszczenie. Nie ma też sensu montowanie ogrzewania wodnego jeśli instalacja będzie zasilana jedynie prądem.= wystarczy wtedy ułożenie kabli grzejnych.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziękuję za odpowiedz, poniżej załączam swoje wypociny obliczeniowe może uda się odnaleźć miejsce gdzie się pomyliłem. (z góry dzięki)

Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie:

1. Gdzie byłaby optymalna lokalizacja kabli rozprowadzających energię cieplną w środku posadzki czy może na jej spodzie?


Zmodyfikowane obliczenia przy uwzględnieniu że poj. posadzki była dwukrotnie za duża.
Poprzednio i teraz liczyłem to w ten sposób:

DACH
----
współczynnik przenikania ciepła: L = 0,173 W/m2*K
powierzchnia dachu: P = 200 m2
różnica temp. po obu stronach przegrody T = 40 K

Wyemitowane ciepło przez dach = 0,173 * 200 * 40 = 1390 W

PODDASZE ŚCIANY
---------------
współczynnik przenikania ciepła: L = 0,238 W/m2*K
powierzchnia ścian: P = 49,5 m2
różnica temp. po obu stronach przegrody T = 40 K

Wyemitowane ciepło przez ściany = 0,238 * 49,5 * 40 = 470 W

PARTER ŚCIANY
---------------
współczynnik przenikania ciepła: L = 0,238 W/m2*K
powierzchnia ścian: P = 135 m2
różnica temp. po obu stronach przegrody T = 40 K

Wyemitowane ciepło przez ściany = 0,238 * 135 * 40 = 1290 W

PODŁOGA
-------
współczynnik przenikania ciepła: L = 0,220 W/m2*K
powierzchnia ścian: P = 100 m2
różnica temp. po obu stronach przegrody T = 25 K

Wyemitowane ciepło przez ściany = 0,220 * 100 * 25 = 550 W

WENTYLACJA BEZ ODBIORU CIEPŁA
-----------------------------
~40% wyemitowanego ciepła przez wszystkie przegrody = ~ 0.4 * (1390 + 470 + 1290 + 550) = 1480 W


RAZEM STRATY CIEPŁA DLA CAŁEGO DOMU: 1390 + 470 + 1290 + 550 + 1480 = ~5200 W

POWIERZCHNIA CAŁKOWITA DOMU: 200m2

STRATA CIEPŁA W PRZELICZENIU NA 1m2 WYNOSI := 26 W/m2

-------------------------------------------------------------------------------------------------


POJEMNOŚĆ POSADZKI BETONOWEJ GRUBOŚĆ 15cm NA PARTERZE PRZY RÓŻNICY TEMP. 4K WYNOSI:

Q = 0,9 kJ/(kg*K) * 0,15m * 2400kg/m3 * 4K = 1296 kJ/m2 = 1296 (kW * s)/m2 = 1296000 (W * s / 3600s) / m2 = 360 Wh/m2

Zapotrzebowanie domu na ciepło przez 14h wynosi = 26W/m2 * 14h = 364 Wh/m2 czyli tyle ile zmagazynowane w wylewce 15cm przy podgrzaniu podłogi o 4 stopnie. Czyli maksymalna temp. nocą 25 stopni, a minimalna temp. podczas dnia 21 stopni.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przedstawione wyliczenia są niekompletne i wielu punktach błędne

Po pierwsze - nie uwzględniono strat ciepła przez okna i drzwi - przeciętnie ich powierzchnia wynosi ok. 20 % powierzchni ścian zewnętrznych a współczynnik przenikania o. 1,3 W/m2K

Po drugie - wentylacja nie ma żadnego związku z ciepłochronnością przegród, a obliczeniowa moc strat ciepła w domach jednorodzinnych wynosi 20 - 30 W/m2 powierzchni użytkowej zależnie od intensywności użytkowania liczby osób

Po trzecie - powierzchnia akumulacyjna nie jest powierzchnia całkowitą podłogi, gdyż ogrzewania nie układa się m.in. pod meblami

Po czwarte - emisja zakumulowanego ciepła zmienia się wraz ze zmianą temperatury podłogi i przy zrównoważeniu jej z temperaturą powietrza spada do zera. Orientacyjnie można więc przyjąć że nie powinna być niższa niż 24 stC.


Na marginesie tego typu ogrzewanie dobrze sprawdza się w obiektach o ustabilizowanym bilansie cieplnym (hale, magazyny, kościoły) natomiast w domach jednorodzinnych przy zmiennym dopływie energii obcej (gotowanie, inne sprzęt grzejny, oświetlenie, liczba osób) trudno utrzymywać pożądaną temperaturę ze względu na brak regulacji ogrzewania i ogromną bezwładność cieplną.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Jakoś z tym żyć, jak sobie pościeliłeś tak i masz. Teraz chyba najpierw zasięgniesz porady warto, i nic to nie kosztuje. 12 kw to zapotrzebowanie na ciepło dla trzykrotnie większego domu, po prostu pc nie schodzi poniżej pewnej mocy np 1,2 kW i takie zużycie.    A jakiego się spodziewałeś zużycia, jaki był koszt pc i wodnej podłogówkę i z jakim innym rodzajem ogrzewania to porównywałeś czy tylko z sąsiadem?    BTW na otarcie łez powiem ze przynajmniej twoja pc się nie psuje , przynajmniej na razie. 
  • Jak znajdziesz wolne ekipy to będziesz mógł skalkulować ceny , porównać z cenami dewelopera i podlać decyzję. Deweloper ma niższe koszty własne bo ma stałą ekipę ale czy lepszą i lepiej opłacalną to nie wiem, ciebie skasuje z marżą a jakość nie będzie wyższa. 
  • Dziękuję za troskę, ale nie pytam o porady estetyczne czy okulistyczne. Moje pytanie dotyczy prawa budowlanego i możliwości wykorzystania działki. Mimo wszystko jeszcze raz dziękuję za odpowiedź...
  • Mam taki problem do rozwiązania. Buduje dom ze stropem lekkim (płyta OSB na drewnianych legarach). Na parterze będzie całościowo podłogówa. Co zastosować na poddaszu użytkowym? Będą tam dwa pokoje. Razem 30m2.   Projekt zakładał grzejniki ale pracujące z kotłem gazowym, który zastąpi jednak PC. Tu właśnie pojawia się pytanie…   Ustawić PC na 50st i na obieg podłogówki domieszkę wody z powrotu na 30-35st? Trochę szkoda grzać PC do 50st dla dwóch grzejników. Mało ekonomicznie.  Zostawić 30-35st na całości i przewymiarować grzejniki na poddaszu?  Może podłogówka na stropie lekkim? Mam tu obawę o ten system. Dodatkowo jest dość drogi a pokoje na poddaszu nie będą często użytkowane.    Co byście mi doradzili w tej sytuacji? 
  • Bo tylko jednego najwidoczniej udało się uwiecznić, a ten wygląda na wyjątkowo komunikatywnego i ogarniętego życiowo. Ja takich mistrzów na codzień nie spotykam. Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...