10 godzin temu, uroboros napisał:12 w pomieszczeniu gospodarczym to zapewne piec... - jaki?
Ogrzewanie podłogowe? Już zamontowane? Sprawdzone ciśnieniowo?
Można w posadzce rurami elektroinstalacyjnymi fi40 - raczej sztywnymi, nie peszelami - poprowadzić przewody? Jak widzę nie wszędzie da się poprowadzić je w bruzdach w ścianach...
W kuchni gniazdka powinny być nad blatem roboczym na wysokości 90, 95 cm od podłogi, czyli 5, 10 cm nad blatem, te zasilające płytę, zmywarkę, piekarnik w ich okolicy w zależności od projektu mebli do zabudowy kuchni.
W pomieszczeniu gospodarczym będzie piec: gazowy dwufunkcyjny kondensacyjny
Ogrzewanie na całym parterze z wyjątkiem garażu i kotłowni (salonie, kuchnia, łazienka, wiatrołap)
Jeszcze nic nie jest zamontowane, pierwsze elektryka potem ogrzewanie będzie robione w między czasie okna (takie są plany).
A są bardziej płaskie rury do elektroinstalacji, np: o większej szerokości ale wysokość 2-3cm ?
Czy takie puszczenie przewodów wchodzi w grę czy jest to dno?
Tylko jeżeli dno to proszę o jakieś propozycję, bo jeżeli można to wole zainwestować w rury do elektroinstalacji niż kuć w słupach betonowych dlatego takie rozwiązanie w salonie.
10 godzin temu, retrofood napisał:Według mnie to będzie zbyt nisko. Niektóre kuchenne "przybory" mają pokaźne moce i sztywne przewody zasilające. Przy nisko umieszczonych gniazdkach bardzo przeszkadzają. Dlatego proponuję 20 - 25 cm nad blatem.
PS. Sam, niestety, u siebie we własnym mieszkaniu dałem gniazdka właśnie 10 cm nad blatem. Przez pomyłkę. Kreski na ścianie mi się pomyliły. A wysokość wydawała mi się pokaźna, tyle że wtedy nie było wylewki ani płytek na podłodze. Kiedy zauważyłem pomyłkę było za późno, na ścianach były już płytki i wstawione puszki z wystającymi przewodami.
A czy np pod płytę indukcyjną dawać gniazdko schowane (30cm od podłogi) czy powyżej blatu?
Bo estetyczniej jest schować takie gniazdko. A zostawić tylko te zwykłe do użytku np młynek do kawy lub maszynka do mielenia mięsa itd.