Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Chester

Szerokość drogi dojazdowej do zabudowy szeregowej.

Recommended Posts

Wiele lat temu kupiłem działkę obok swojego domu, teraz przyszedł czas aby ja sprzedać. Droga dojazdowa do działki ma 3m szerokości. 

Problem w tym że mieszkam w okolicy gdzie na każdym skrawku ziemi stawiają szeregowce, a osobiście niechcetny jestem żeby mieć taką budowlę za płotem. Zastanawiam się czy droga dojazdowa budynków wielorodzinnych(zabudowa szeregowa) nie powinna być szersza? Nie mogę znaleźć przepisów dotyczących tej kwestii. 

 

A może istnieje jakiś sposób aby zablokować możliwość postawienia takiej budowy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Szerokość jezdni nie może być mniejsza niż 3 m". W ust. 2 zaznaczono, iż "Dopuszcza się zastosowanie dojścia i dojazdu do działek budowlanych w postaci ciągu pieszo-jezdnego, pod warunkiem że ma on szerokość nie mniejszą niż 5 m, umożliwiającą ruch pieszy oraz ruch i postój pojazdów".

http://www.blach-kancelaria.pl/porady-prawne/droga-dojazdowa-jej-szerokosc-1046/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Chester napisał:

 Zastanawiam się czy droga dojazdowa budynków wielorodzinnych(zabudowa szeregowa) nie powinna być szersza? Nie mogę znaleźć przepisów dotyczących tej kwestii. 

 

W ubiegłym roku dzielili po sąsiedzku działki i robili drogę. 5 metrów minimum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, mhtyl napisał:

Ale czy te przepisy dotyczą również zabudowy wielorodzinnej? Czy domów jednorodzinnych. 

18 minut temu, retrofood napisał:

W ubiegłym roku dzielili po sąsiedzku działki i robili drogę. 5 metrów minimum.

Dzielili pod szeregowce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Chester napisał:

Ale czy te przepisy dotyczą również zabudowy wielorodzinnej? Czy domów jednorodzinnych. 

Nowe warunki techniczne 2018. Dział II.

Cytat

 Dojścia i dojazdy


§ 14. 1. Do działek budowlanych oraz do budynków i urządzeń z nimi związanych należy zapewnić dojście i dojazd umożliwiający dostęp do drogi publicznej, odpowiednie do przeznaczenia i sposobu ich użytkowania oraz wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej, określonych w przepisach odrębnych. Szerokość jezdni stanowiącej dojazd nie może być mniejsza niż 3 m.
2. Dopuszcza się zastosowanie dojścia i dojazdu do działek budo wlanych w postaci ciągu pieszo-jezdnego, pod warunkiem że ma on szerokość nie mniejszą niż 5 m, umożliwiającą ruch pieszy oraz ruch i postój pojazdów.
3. Do budynku i urządzeń z nim związanych, wymagających dojazdów, funkcję tę mogą spełniać dojścia, pod warunkiem że ich szerokość nie będzie mniejsza niż 4,5 m.
4. Dojścia i dojazdy do budynków, z wyjątkiem jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej, powinny mieć zainstalowane oświetlenie elektryczne, zapewniające bezpieczne ich użytkowanie po zapadnięciu zmroku.

Wszystko zależy od gminy. Bo gmina stawia wymóg dotyczący szerokości drogi, ale co jest ujęte nie wiadomo, powinien być wydzielony chodnik, być może rów odwadniający a wtedy te 3m to stanowczo za mało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Mam odkurzacz piorący już od dłuższego czasu i nie narzekam. W domu gdzie jest sporo pomieszczeń i dywanów to bardzo ułatwia życie. Raz do roku pasuje wyprać wszystkie dywany, a gdybym miała to wszystko prać rękoma to byłaby jakaś masakra. I stwierdziłam, że jeśli już kupowac to taki odkurzacz, który byłby wielozadaniowy, żeby też się nadawał do podłóg i tapicerek. Jestem ze swojego zadowolona ale pewnie odkurzacz odkurzaczowi nierówny. Chyba jakoś rok temu kupiliśmy  "Thomas aqua+multiclean" (to jest taki zielony model odkurzacza). Mam czysto i mniej kurzu. Jeśli piorę dywan to używam specjalnej ssawki  z nakładką do zbierania wody i efekt jest super. 
  • No to jest podpisane na fotce: "Zbrojenie płyty stropowej", czyli nakładka konstrukcyjna na rzut w dokumentacji architektonicznej i na następnym arkuszu elementy konstrukcji na pewno zaznaczonych na innych nakładkach. Czyli nie ogólny "rysunek stropu" - tylko wybiórczy konkretny rysunek zbrojeń na zarysie kondygnacji. I jest konstrukcyjnym uzupełnieniem rzutow i przekrojów z cz. architektonicznej.   No i tak to powinno mniej więcej wyglądać w twoim projekcie, choć każdy projekt bedzie miał inne ważne szzegóły czy rozwiązania.   Trudność rysowania ręcznego jest podobna do rysowania w programie - a nawet czasem pewne detale, kształty mogą być trudniejsze do uchwycenia przez program. Natomiast program może łatwiej wychwycić pewne błędy, przeoczenia. I jest szybki, jak samolot w stosunku do roweru, szczególnie w wypadku nanoszenia zmian. Ale to nie ta sytuacja. Tu recznie czy komputerowo pwinno byc to samo. 
  • Niestety na cegłach zrobił mi to wykonawca teraz, wcześniej ścianki stały całą powierzchnią na drewnie ale z powodu wilgoci wszystko zostało zdemontowane aż do chudziaka.
  • Co rozumiesz przez "podporowe" i gdzie je widzisz na projekcie? W dodatku na ścianach wewnętrznych?  Nie otwiera mi się na kompie powiększenie, może nie dowidziałem?
  • w końcu coś co można zrozumieć :))))) tak na mój gust: płatew pośrednia to element wiązara pośredniego więc opiera się na niczym jeżeli to wiązar pełny (?) ze słupem to wtedy tak, opiera się na słupie, a ten powinien mieć dobre podparcie dołem; czy rozwiązanie jest nieprawidłowe? nie wiem, skoro to wszystko leży na cegłach to równie dobrze może być wystarczające bo i tak tego w ten sposób się nie robi
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...