Skocz do zawartości

Wyłącznik instalacyjny nadmiarowo-prądowy. Zasada działania i cel stosowania


Recommended Posts

Chociaż wyłącznik instalacyjny nadmiarowoprądowy jest najbardziej powszechnym aparatem w każdej rozdzielnicy domowej, w tym swoistym centrum każdej instalacji elektrycznej, o jego istnieniu przypominamy sobie zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy w domu zgaśnie światło albo też nieoczekiwanie zniknie obraz na ekranie telewizora. Wyłącznik nadmiarowoprądowy, potocznie zwany nadprądowym to podstawowe zabezpieczenie naszej domowej instalacji elektrycznej.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/instalacje-elektryczne/a/23926-wylacznik-instalacyjny-nadmiarowo-pradowy-zasada-dzialania-i-cel-stosowania

Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Poniższy cytat zawiera istotną informację. >>Otóż w wyłączniku 3P+N tor N zawsze jest wyłączany jako ostatni i załączany jako pierwszy! Jest to zapewnione konstrukcyjnie. Nie wolno więc przy takim oznaczeniu podłączać przewodu N w innym miejscu, niż to dla niego przeznaczone. Pomyłka grozi tutaj niebezpiecznymi konsekwencjami!>Natomiast w wyłączniku 4P miejsce podłączenia przewodu neutralnego jest dowolne. . W wyłączniku 4P bynajmniej wcale nie równoczesne jest załączanie/wyłączanie poszczególnych torów, a więc w praktyce ta kolejność jest przypadkowa, nawet gdy bliska równoczesności. A to wszakże również grozi niebezpiecznymi konsekwencjami. Wniosek: W zasadzie, wyłącznika 4P nie wolno w ogóle stosować dla toru neutralnego.
Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...
  • 1 rok temu...
Czy za wyłącznikiem nadmiarowo-prądowymi 3P (3-fazowym) B16 mogę korzystać z jednej fazy tz. odpiąć dwie niewykorzystane, a pozostawioną używać do gniazda 230V ?
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Należało by to przeredagować, język techniczny i błędy techniczne przerażają. Czyli jak „nadmiarowo-prądowy” czy „nadmiarowoprądowy”... ..Nie jest jakimś podstawowym zabezpieczeniem i jest nie tylko w domowych instalacjach elektrycznych... jakieś tory i „obwody(!) przewodu N”. Nie zapobiega porażeniom prądem.. nie sposób to czytać!
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...