Skocz do zawartości

Instalacja - jak dobrać długość rur/kolanek?


Recommended Posts

Napisano

W załączniku przykład instalacji, która musi zostać stworzona (wymiary przykładowe).
Biorąc pod uwagę, że instalacja ma wyglądać jak na obrazku czyli: odcinek poziomy długość po zmontowaniu 400mm, pionowy 1800mm i kolejny poziomy 400mm (wymiary mierzone po zewnętrznej krawędzi rur - wymiar/długość maksymalna), jak należy dobrać długości rur gwintowanych w marketach?
Mierzyć odcinek rury w markecie z gwintem, bez gwintu, z jego częscią tak, żeby po skręceniu uzyskać wymiary jak na obrazku? Do tego dochodzi długość kolanka.
Jak to wszystko poprawnie policzyć/dopasować?

instalacja.jpg

Napisano

Bierzesz miarkę, rurkę z regału, kolanko, nakręcasz i mierzysz... uwzględniasz poprawkę na ilość zwojów gwintu, które umkną ci przez to, że po nawinięciu pakułów, czy nitki silikonowej nie możesz dokręcić za bardzo... mierzysz co wyszło, zmieniasz odpowiednio długość rurki...

 

Wiesz chyba, że te gwintowane rurki wykonywane są w długościach co 5 cm, tak że bez dodatkowego docinania i gwintowania nie uzyskasz dokładności do milimetra... można kombinować z nyplami, mufami, przedłużkami, ale dodaje się kolejne połączenia, które mogą się rozszczelnić...

Napisano

 

Po kilkunastu latach skręcania rurek, jakoś samo się docina i składa tak jak trzeba...

 

Czy ta instalacja musi być ze stali? Ostatnio robiłem tylko z PP zgrzewanego - tu łatwiej uzyskać taką dużą dokładność wykonania.

Napisano

Dokładność nie jest wymagana co do milimetra, tak żeby instalacja biegła w miarę przy ścianie.

Do PP nie mam sprzętu.

I jeszcze jedna prośba o radę: jak dokręcać kolanko w rogu pomieszczenia?

Jeżeli rura ma biec przy ścianie to przecież nie ma miejsca na kręcenie kolankiem, które jest dużo większe niż średnica rury...

Napisano

Bywało, że podkuwałem ścianę w miejscu, gdzie wkręcałem rurkę z nakręconym kolankiem, czy trójnikiem, a potem zaklejałem dziurę...

 

W krytycznej sytuacji można posłużyć się śrubunkiem - kluczem płaskim jakoś się dojdzie, a w razie uszkodzenia ściany, łatwiej ją załatać.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Cześć wszystkim Zastanawiam się nad klimatyzacją do mieszkania i trochę się gubię w tych wszystkich modelach, mocach, funkcjach itd. Mieszkanie ma około 50 m², ale wiadomo — są ściany, różne pokoje, kuchnia otwarta na salon itd.   Macie może jakieś doświadczenia z doborem klimatyzacji? Czy np. lepiej dać jedną mocniejszą jednostkę w salonie, czy osobno do każdego pomieszczenia? No i czy warto dopłacać do jakichś „bajerów” typu WiFi, jonizacja, itp., czy to tylko marketing?   Znalazłem też stronę z paroma fajnie opisanymi rzeczami (jak dobrać moc do metrażu itd.), może komuś się przyda: https://airflowklima.pl   Chętnie poznam Wasze opinie, bo temat niby prosty, ale im więcej czytam, tym bardziej się zastanawiam
    • Poziomy rzek tak się zmieniają, że dzisiaj 1,5m od brzegu za tydzień może się stać już 3 metrami a wtedy już kara się należy:) Niestety kolego. Smutna prawda. Gówna się nie rusza bo można się upaćkać.
    • Najlepiej byłoby skuć przylegające ściany tarasu jak najniżej, możliwie całkowicie. Przed położeniem na ściany jakiejkolwiek izolacji musisz jak dobrze oczyścić i organoleptycznie wysuszyć. Zaizoluj jakąś masa KMB, dysperbity mogą po czasie zniknąć. Jeśli chodzi o grubość izolacji to użyj takiej ale ten kawałek ściany nie odstawał za bardzo od reszty i żeby to miało "ręce i nogi". Zazwyczaj na ściany fundamentowe nie przesadza się z grubością styropiany czy XPS'a.   P.S. A dlaczego go skuwasz? 
    • Mam pytanie bo  wyburzam taras przylegający do ściany domu. Jest on wysoki na .5 m. Chciałabym go zrównać z ziemią. Mam pytanie jak zabezpieczyć ścianę i czym ocieplić oraz do jakiego momentu skuwać taras przylegający do ściany? Ściany wokół mam ocieplone styropianem ok 20 cm. Chciałabym aby część ściany, która zostanie odkryta nie wystawała a była ocieplona i zabezpieczona przed wilgocią. 
    • Dzień dobry,  Sprawa dotyczy odrzucenia wniosku o pozwolenie na budowę domku jednorodzinnego. W opinii starostwa powiatowego, zjazd z działki na drogę gminną przebiega przez działkę BBB (pas wydzielony pod poszerzenie drogi), która w księdze wieczystej ma przypisanego właściciela - prywatna osobę. Uzyskaliśmy stanowisko urzędu w gminie, iż działka BBB została wywłaszczona w 2005r. na drogę i formalnie należy do tejże gminy. Brak wpisu w księdze wieczystej wynika z niedopatrzenia notariusza-gminy.  Starostwo powiatowe nie przyjmuje dokumentu sporządzonego przez gminę i potwierdzającego gminną własność działki i tym samym uniemożliwia inwestorowi uzyskanie pozwolenia na budowę.   Prośba o pomoc w rozwiązaniu tej kwestii. Jakim innym dokumentem z gminy przedstawić starostwu , jaki art. prawny możemy przytoczyć.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...