Skocz do zawartości

Na jakiej wysokości zainstalować trójnik spalin w kominie systemowym


Recommended Posts

Witam,

obecnie jeszcze nie wiem jakiego producenta kupie kocioł, a chciałbym już postawić komin systemowy.
Myślę, że kupię kocioł 5 klasy na pelet z automatycznym podajnikiem. 
Z szacunkowych obliczeń wyszło mi, że potrzebuje kocioł 20 kW.

I teraz najważniejsze,
czy może ktoś podpowiedzieć na jakiej wysokości osadzić trójnik spalin w kominie systemowym?

Link do komentarza
Gość mhtyl
37 minut temu, adrian_krc napisał:

na jakiej wysokości osadzić trójnik spalin w kominie systemowym?

Daj go jak najwyżej, znaczy się tak jak wyjdzie z wysokości rur. Lepiej dać wyżyj aniżeli za nisko bo spaliny na dół nie polecą. I tak nie zrobisz otworu idealnie pasującego do króćca od pieca znaczy się tak aby króciec od pieca wchodził centralnie do komina, do systemowego ceramicznego zawsze lepiej podłączyć piec poprzez jakąś "złączkę" kolano, redukcję itp.

Link do komentarza
Gość mhtyl

Bardziej obstawiałbym wysokość około 1,8 m, ale nie musisz się trzymać twardo tej wysokości, po prostu zobaczysz jaka wyjdzie wysokość z położenia rur, i najlepiej zrobić pomiar na sucho przed wymurowaniem komina bo w razie czego można będzie pod komin wstawić np bloczek betonowy aby go podnieść.

Link do komentarza

Właśnie sobie poukładałem na sucho gotowe rury i wychodzi mi, że bez żadnych cięć trójnik fi 180 mogę osadzić na wysokości 159 cm od posadzki. 

(Te 159 cm, to jest środek otworu wylotowego trójnika).

Rury systemowe ceramiczne mam długości 66 cm, więc jakbym dołożył kolejną, to już chyba za wysoko bym miał, co nie?

Ewentualnie mogę podwyższyć trójnik trochę przez skrócenie kolejnej rury ceramicznej. Ale wydaje mi się, że akurat dosyć fajnie pasuje te 159 cm, bez żadnych cięć.

Co o tym myślisz, zostawić tak? 

 

062cc91ef5e5022dmed.jpg

Patrzyłem wstępnie na ofertę kotłów Defro, to tego wylotu spalin wyżej jak 1m  nie miał żaden kocioł.

Edytowano przez adrian_krc (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
53 minuty temu, adrian_krc napisał:

Ewentualnie mogę podwyższyć trójnik trochę przez skrócenie kolejnej rury ceramicznej. Ale wydaje mi się, że akurat dosyć fajnie pasuje te 159 cm, bez żadnych cięć.

Nie ma sensu docinać rury, zresztą już o tym pisałem. Jeżeli wychodzi taka wysokość  to oczywiście może być. 

Gdzie masz rewizje do tego komina? Czy rewizja to to okrągłe nad skraplaczem?

 

Link do komentarza
3 minuty temu, mhtyl napisał:

Nie ma sensu docinać rury, zresztą już o tym pisałem. Jeżeli wychodzi taka wysokość  to oczywiście może być. 

Gdzie masz rewizje do tego komina? Czy rewizja to to okrągłe nad skraplaczem?

 

Tak, najpierw jest odskraplacz, potem trójnik z okrągłym deklem wyczystki.

Jest to komin Jawar Uniwersal Plus 
http://www.jawar.com.pl/kominy-ceramiczne/jawar-uniwersal-plus.html

Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • A jednak jest, bo nie ma innego powodu. Ja mam w łazience futrynę papierową. Tak jak wszystkie inne w mieszkaniu. I mam ok. Ale u mnie prysznic jest prysznicem, a nie sauną. Dzieci próbowały mi robić parówkę przy okazji mycia się, ale zapowiedziałem, że obciążę kosztami (dorosłe są) i się skończyło. Kontroluj wilgotność w łazience higrometrem.  
    • Jak będziesz robił remont, to kup PRAWDZIWE DRZWI i PRAWDZIWĄ OŚCIEŻNICĘ, to znaczy drewniane i dobrze zaimpregnowane... Te, aktualnie zainstalowane są z płyt MDF - tak skrzydło drzwiowe, jak i ościeżnica... Czasem te z MDF służą dłużej, jak się miejsca przecięcia płyty dobrze nasyci jakimś impregnatem i - przy ościeżnicy dodatkowo zabezpieczy DOBRZE POŁOŻONYM (na odtłuszczonych powierzchniach) silikonem... W Twojej łazience widać, które elementy były docinane i nie zabezpieczone - skracane pionowe elementy ościeżnicy i nacięcie wentylacyjne w skrzydle... MDF pije wodę i z posadzki i z powietrza jak gąbka       A tak nawiasem mówiąc, to Twój prysznic nie jest typu walk-in, tylko z płytkim brodzikiem...   Tu masz prawdziwy walk-in z odpływem liniowym:
    • Komentarz dodany przez M.L.: Witam, Zamówiłem w extraDach - Szczecin blachę na rąbek, blacha przyszła w kolorze innym niż zamówiłem…. Nikt nie poczuwa się do winy, sprawa trwa już prawie dwa miesiące, ciągle jestem zbywany, że nie ma odpowiedzi od producenta. Blachę zakupiłem od firmy extraDach (Szczecin) nie od producenta a mi każą czekać na jego odpowiedź. Blacha leży u mnie na budowie, extraDach umywa ręce, bo przecież zapłaciłem i blacha jest moja, a gdy pytam kiedy rozpatrzą moją reklamacje dostaje odpowiedź że producent sobie może odpowiedzieć kiedy chce.... Pomyłki sie zdarzają ja to rozumiem , lecz od extradachu dostałem odpowiedź odmowną bo blacha ma na oznaczeniu kolor prawidłowy! Blacha porównana z próbnikiem producenta, kolor pasuje do 7024 a nie 7016 jak zamawiałem, ale przecież blacha ma nadruk z kodem 7016, nikt nie patrzy na to jaki kolor ma blacha lecz jakie ma oznaczenie z tyłu! Próbniki w tym przypadku nie istnieją!! Budowa stoi, koszty rosną, dach niszczeje… Sprawa skończy się prawdopodobnie w sądzie. NIE POLECAM!!!!
    • Mamy prysznic typu walk-in tuż obok drzwi i po 1.5 roku od strony prysznica spuchła ościeżnica i podcięcie na drzwiach (jak na zdjęciach). Będę robić remont i zastanawiam się, jak tego uniknąć w przyszłości? Z czego wynika ten problem? Pod ościeżnicą jest silikon, a od podłogi do podcięcia jest na tyle daleko, że z podłogi nie złapie wilgoci. Nigdy nie zalaliśmy podłogi, podczas kąpieli zawsze kładziemy dywanik kąpielowy, żeby zebrał całą wodę, nie myjemy mopem na mokro. Deszczownica i słuchawka są w odległości 1.5 m od ściany i choćbym się starał to zawsze parę kropel pryśnie w tamte okolice, ale nie sądziłem, że od tego może tak spuchnąć. Włączamy wentylację mechaniczną i drzwi przez prawie cały czas są otwarte, więc nie powinno być zbyt wilgotno od pary.
    • Jeśli rurka jest zamurowana, otulina jest zbędna... Ta otulina zabezpiecza przed kondensacją pary wodnej na tej rurce, jeśli biegnie gdzieś tuż pod powierzchnią ściany lub na zewnątrz,,. można zamurować i w otulinie... Na ciepłej wodzie otulina pozwala na mniejsze straty ciepła i wydaje się potrzebniejsza...
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...