Skocz do zawartości

Na jakiej wysokości zainstalować trójnik spalin w kominie systemowym


Recommended Posts

Napisano

Witam,

obecnie jeszcze nie wiem jakiego producenta kupie kocioł, a chciałbym już postawić komin systemowy.
Myślę, że kupię kocioł 5 klasy na pelet z automatycznym podajnikiem. 
Z szacunkowych obliczeń wyszło mi, że potrzebuje kocioł 20 kW.

I teraz najważniejsze,
czy może ktoś podpowiedzieć na jakiej wysokości osadzić trójnik spalin w kominie systemowym?

Gość mhtyl
Napisano
37 minut temu, adrian_krc napisał:

na jakiej wysokości osadzić trójnik spalin w kominie systemowym?

Daj go jak najwyżej, znaczy się tak jak wyjdzie z wysokości rur. Lepiej dać wyżyj aniżeli za nisko bo spaliny na dół nie polecą. I tak nie zrobisz otworu idealnie pasującego do króćca od pieca znaczy się tak aby króciec od pieca wchodził centralnie do komina, do systemowego ceramicznego zawsze lepiej podłączyć piec poprzez jakąś "złączkę" kolano, redukcję itp.

Gość mhtyl
Napisano

Bardziej obstawiałbym wysokość około 1,8 m, ale nie musisz się trzymać twardo tej wysokości, po prostu zobaczysz jaka wyjdzie wysokość z położenia rur, i najlepiej zrobić pomiar na sucho przed wymurowaniem komina bo w razie czego można będzie pod komin wstawić np bloczek betonowy aby go podnieść.

Napisano (edytowany)

Właśnie sobie poukładałem na sucho gotowe rury i wychodzi mi, że bez żadnych cięć trójnik fi 180 mogę osadzić na wysokości 159 cm od posadzki. 

(Te 159 cm, to jest środek otworu wylotowego trójnika).

Rury systemowe ceramiczne mam długości 66 cm, więc jakbym dołożył kolejną, to już chyba za wysoko bym miał, co nie?

Ewentualnie mogę podwyższyć trójnik trochę przez skrócenie kolejnej rury ceramicznej. Ale wydaje mi się, że akurat dosyć fajnie pasuje te 159 cm, bez żadnych cięć.

Co o tym myślisz, zostawić tak? 

 

062cc91ef5e5022dmed.jpg

Patrzyłem wstępnie na ofertę kotłów Defro, to tego wylotu spalin wyżej jak 1m  nie miał żaden kocioł.

Edytowano przez adrian_krc (zobacz historię edycji)
Gość mhtyl
Napisano
53 minuty temu, adrian_krc napisał:

Ewentualnie mogę podwyższyć trójnik trochę przez skrócenie kolejnej rury ceramicznej. Ale wydaje mi się, że akurat dosyć fajnie pasuje te 159 cm, bez żadnych cięć.

Nie ma sensu docinać rury, zresztą już o tym pisałem. Jeżeli wychodzi taka wysokość  to oczywiście może być. 

Gdzie masz rewizje do tego komina? Czy rewizja to to okrągłe nad skraplaczem?

 

Napisano
3 minuty temu, mhtyl napisał:

Nie ma sensu docinać rury, zresztą już o tym pisałem. Jeżeli wychodzi taka wysokość  to oczywiście może być. 

Gdzie masz rewizje do tego komina? Czy rewizja to to okrągłe nad skraplaczem?

 

Tak, najpierw jest odskraplacz, potem trójnik z okrągłym deklem wyczystki.

Jest to komin Jawar Uniwersal Plus 
http://www.jawar.com.pl/kominy-ceramiczne/jawar-uniwersal-plus.html

  • 6 miesiące temu...
Napisano

Daj jak najwyżej. Ja dałem dla wysokości kotła na paliwo stałe, okazało się że będzie jednak gaz i trójnik dla kotła już był za nisko.
Nawet jak będziesz miał wyżej to rura z kotła na paliwo stałe ogrzeje dodatkowo kotłownie.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam nadzieję, że te papiery wypełniają ludzie, którzy mają pojęcie o tym. I mam nadzieję, że te papiery są mniej skomplikowane niż te z Czystego Powietrza. Bo tu są po prostu takie kruczki, że zwykły Kowalski nie ma szans na poprawne wypełnienie. To nawet nie są kruczki, bo to po prostu na chłopski rozum jest nie do zrozumienia. Po prostu trzeba w tym siedzieć, jak moja koleżanka w gminie i trzeba mieć jeszcze chęci, żeby iść na skróty i wiedzieć co przejdzie a co nie. Poza tym wydaje mi się że jak to jest wysyłane przez Urzęd Gminy, to oni chyba inaczej do tego podchodzą niż do wniosku od Kowalskiego. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Właśnie nie. To jest zwyczajny zestaw dokumentów technicznych, które wystawiają głównie wykonawca i operator energetyczny, A tam są ludzie, którzy takich papierów tworzą dziesiątki, więc dla nich to nic skomplikowanego. Tu są papiery jednorodne, więc nie ma wielkiego pola manewru.
    • Jak te wnioski są tak zawiłe i skomplikowane jak w Czystym Powietrzu, to obstawiam, że jak ludzie sami piszą, to większa połowa może być na wstępie cofana. Ja bym już nie miał z czego osiwieć, ale nie ma bola samemu bez pomocy urzędnika np z gminy wypełnić dobrze ten wniosek. Zwrot za pianę PUR już sobie odpuściliśmy, bo za 4tys zwrotu stwierdziliśmy że szkoda się babrać. A jeszcze niestety byłem ograniczony czasowo, bo mieliśmy to bardzo rozciągnięte w czasie, bo najpierw okna i drzwi, w międzyczasie pokrycie dachu, elewacja i dopiero piana. Za 24tys, które odzyskaliśmy w zasadzie w ostatniej chwili, bo za 2 tygodnie już środki się skończyły, to naprawdę zakrawa na skórkę za wyprawę. Bo nerwów i straconego czasu nas to bardzo sporo kosztowało. A kuriozum było to, że musiałem zamontować na szybko grzejniki na nieocieplonym poddaszu, bo wstrzymaliby całą wypłatę tylko za dwa okna na poddaszu. A to, że nieocieplone to już ich nie interesowało, grzejniki mają być. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Przecież błędnych wniosków nie przyjmują. Poza tym nigdzie nie ma informacji ile wniosków zaakceptowano w ciągu 2024 roku, ani ile rozpatruje się miesięcznie w roku bieżącym. To jest chore. Składa się ludziom obietnice na podstawie których ci ludzie podejmują decyzje o dużym wpływie ekonomicznym na sytuację rodzinną, a potem państwo wypina się zadem na tych ludzi. A spróbuj człowieku jeden dzień spóźnić się z opłaceniem paru złotych należności... Mnie skarbówka ścigała za 20 groszy (tak, tak, 0,20 PLN, kiedyś nie było zaokrąglania w podatkach) niedopłaty w PIT ileś tam. Dwie dniówki tłumaczeń mnie to kosztowało, a ile pracownicy skarbówki stracili czasu, tego nie wiem. Sto razy taniej by było jakby któryś wyjął 20 groszy z kieszeni i dopłacił za mnie. Ale nie, musiała być pokazówka.   PS. Te dwadzieścia groszy to już była suma ogólna z karnymi odsetkami, nie pamiętam ile wynosiła należność pierwotna. Do dzisiaj mam uczulenie na pracowników skarbówki.
    • Witam. Jak najlepiej zrealizować dgp na piętrze , bo nie zostało to przewidziane. foto parter - widać gdzie kominek będzie. foto pietro - zaznaczone niebieską linią gdzie jest pietro niżej kominek. Jak najlepiej zrealizować na piętrze dgp - jaki pomysł ?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...