Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Ela101

Podłoga z OSB w piwnicy

Recommended Posts

Witam,

Chciałabym zrobić podłogę w piwnicy (dom lata 70), na której obecnie jest „jakaś” betonowa wylewka (którą już pozamiatałam i odpyliłam), bez izolacji poziomej, bo jest problem z wilgocią. Myślałam o zabezpieczeniu istniejącej wylewki środkiem grzybobójczym. Następnie po wyschnięciu chciałabym położyć folię z wywinięciem na ścianę. Wokół ścian zastosować 1 cm wkładki ze styropianu jako dylatację.

1. Nie wiem czy układać płyty osb na legarach, bo wymiary pomieszczeń to np. 260cm, 277cm, 262cm, więc chyba będzie problem z małymi docinkami płyt.

2. Czy zastosować dwie łączone płyty np. 10mm układane na „krzyż”(górna warstwa w poprzek dolnej). Tylko jest problem, bo nie ma takich frezowanych płyt. Są dopiero 15mm. Czy może być na dół 10mm, a na górę 15 frezowana? Czy może jedna 22mm frezowana?

3. Jak i czym ewentualnie skleić płyty osb?

Może jest jakiś inny sposób ?

Proszę o poradę jak rozwiązać mój problem?

Pozdrawiam

Ela

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z opisu nie wynika do czego ma służyć ta podłoga - docelowe pokrycie, podkład pod inną posadzkę?  Użycie płyt OSB w potencjalnie wilgotnym środowisku to zły pomysł - hydroizolacja od gruntu nie gwarantuje zabezpieczenie przed wilgocią (kondensacja)  i dopiero po doprecyzowaniu przeznaczenia podłogi można będzie coś poradzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Można ją pokryć w różny sposób :

1. zagruntowanie powierzchni gruntem głęboko penetrującym (zapobiegnie pyleniu),

2. wylewka samorozlewna wzmocni i i wyrówna podłogę,

3. izolacja z papy, folii i jastrych grubości przynajmniej 3,5 cm zatarty na gładko (z gotowej zaprawy) lub z powierzchnią "wypalaną" (cement wcierany w niestwardniałą zaprawę).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Dobrze rozumiem, że trzymana działka raczej nie straciłaby na wartości. Ale rzecz w tym, że nie szukam teraz potencjalnych inwestycji długoterminowych tylko raczej chciałbym je jakoś spieniężyć w ciągu najbliższych 2-3 lat żeby mieć na swój dom. Ponadto, w mojej obecnej sytuacji (gdzie planuję kupić go za gotówkę a nie na kredyt - kredytu wziąć nie mogę niestety) będzie to nawet lepsza inwestycja, bo odejdzie mi co miesiąc płacenie za wynajem w Warszawie.   Przepraszam jeśli zadaję głupie pytania, ale po prostu się na tym nie znam kompletnie i spadło to na mnie trochę nagle a chciałbym się tym w najbliższym czasie zająć.   Dzięki wielkie za odpowiedź retrofoot - o takie rady mi chodziło. W tej chwili nie mam pojęcia jaka jest to klasa gruntu - da się to gdzieś sprawdzić w jakimś urzędzie czy trzeba zatrudnić kogoś do zrobienia badań? Tak czy inaczej się tym zainteresuję.   Jeśli chodzi o media to trzeba w tej sprawie iść np. do urzędu gminy czy do dostawcy, żeby dogadać się w kwestii przyłączenia?    Mówisz, że nie przejazd służebny tylko droga - tak, już się z bratem dogadałem, że kawałek swojej działki mógłby oddać nad drogę dojazdową, nie robi mu to różnicy (i tak nie planował po tamtej stronie nic robić). Asfalt czy nawet płyty betonowe raczej będą trochę kosztować, więc na razie myśleliśmy żeby wysypać to żużlem czy czymś. Właściwie to jest też tam kilka budynków do rozbiórki (garaż + 2 budynki gospodarcze), czy można by użyć gruzu po rozbiórce do utwardzenia drogi? Dobry czy zły pomysł? No i czy trzeba mieć na zrobienie takiej drogi jakieś pozwolenie czy można po prostu robić ją samemu?   Myślę tez czy może nie lepiej byłoby to wszystko sprzedać w całości? Tj. ok. 20 arów działki budowlanej i 65 arów gruntów rolnych. Może pokusiłby się ktoś kto albo chciałby tam prowadzić działalność rolniczą albo kupić to po całości i ew. samemu się bawić w podział na kilka mniejszych. No i z drogą i mediami byłoby łatwiej, bo krócej.   I tak uroboros, brat może mi trochę pomóc w ogarnięciu tego wszystkiego, ale jeśli chodzi o urzędy, załatwianie, papiery itd. to u niego jeszcze gorzej niż u mnie Także staram się najpierw ogarnąć jak najwięcej samemu, dowiedzieć się czegoś itd. żeby potem e.w. już poprosić go o jakieś konkretne rzeczy.
  • A miejscówki nadal nie mamy  Tak sobie myślę, że może Leszek ma jakieś miejsce, w którym by były odpowiednie warunki, a my się do tego dostosujemy. Co Wy na to?
  • Może. Najpierw sprawdzę ten zbiornik do kotła - choć widzę, że wygoda jest, ale też i straty ciepła. Czyli koszt.
  • Pewno akurat moja PC ma dużą wężownice do zewnętrznego zródła z której nie korzystam bo nie mam pieca ty być mógł podlaczyć i w zimie by to hulało.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...